Vyfotit a šup s tím na internet!

24.03.2018

V poslední době, no vlastně to není poslední dobou, kdy jsou rozšířené chytré telefony s mobilním internetem, se nám mezi některými lidmi rozmáhá jeden nemilý fakt. A sice jde o to, že když lidé vidí posádky záchranných služeb, vozidla Policie České republiky či hasičské speciály u nějaké události, okamžitě vše fotí a "postují" to rychlým tempem na internet, na "fejzbuk", Instagram a další sociální sítě. 

Samo o sobě to špatné jistě není, kdo by si nechtěl vyfotit blikající auto složek IZS, ovšem je třeba zvážit hned několik faktů, kdy se z tohoto jednání hned stane neúplně dobrá činnost. Bohužel se stává (znám to z vlastních zkušeností), že vám tito "fotografové" lezou přímo pod nohy a vlastně i ruce ve chvíli, kdy se to opravdu nehodí. Jsou i takoví "borci", co vám zvládnou remcat do práce a div vám neříkat, že to, co děláte, děláte špatně. Leč toto jednání není naštěstí nikterak časté, dokáže vám to opravdu znepříjemnit práci - a zpravidla si vysloužíte okamžité vyhození z místa za asistence příslušníků PČR. 
Další kategorií jsou lidé fotící celý děj zpovzdálí, a to jsou právě ti, co vesměs ničemu a nikomu nevadí, tedy pokud nevyfotí osoby, kterým složky IZS přijely na pomoc tak, že jsou rozpoznatelné. 
No a poslední kategorie lidí, která je opravdu taktéž extrémní, se nám vyskytuje často na dálnicích a silnicích. Představte si situaci, kdy dojde k hromadné dopravní nehodě na dálnici v pásu jedoucím proti vám. Vy jedete předpisovou rychlostí, když vozidlo jedoucí před vámi prudce brzdí a řidič vytahuje mobilní telefon s tím, že vše je třeba pořádně zdokumentovat a třeba poslat do jednoho nejmenovaného pořadu jedné nejmenované komerční stanice, kde ve videích lidé říkají "Budu na xy". To se pak nesmíme divit, že se nám stává více a více dopravních nehod vlivem nepozornosti řidičů. A ano, opět mluvím o vlastní zkušenosti. 
Pokud si tedy chcete vyfotit složky IZS zasahující u nějaké mimořádné události, dělejte to, prosím, s rozumem. Pokud vám jde o informování ostatních, že se něco děje, jde to přeci i bez fotky. Pokud chcete lovit senzace, lovte je tak, abyste neomezovali činnost těch, kteří tu jsou pro vás 24 hodin denně a kteří i vám mohou někdy jet na pomoc. A pokud si chcete vyfotit rozblikanou sanitku, policejní vozidlo či to hasičské, zastavte se na nějaké akci pro děti a veřejnost, kde budete mít opravdu mnoho příležitostí k focení. 
Závěrem se snad hodí říci už jen to, že pokud opravdu chcete fotit, zkuste si představit, že tam ty vozidla, ti lidé, jsou kvůli vám a vy uvidíte někoho, jak to vše fotí. Bude vám to příjemné? Zajisté nikoliv... 
PS. A ještě tím posledním úplným závěrem. Kdybyste mi chtěli koukat na profil na sociální síti. Ano, mám tam mnoho sanitek, hasičských a policejních vozidel, ale sluší se říci, že pracuji jako dokumentarista a právě focení činnosti složek IZS mám v popisu práce.