Všímáte si svého okolí? Ano…? Bravo! I vy můžete někomu pomoci

13.06.2018

Je letní týden, v práci máte dovolenou, a proto jej využíváte k cestování. Jezdíte všude možně i nemožně, máte v hlavě určité plány, jak a kam pojedete, jak už se těšíte na to, jak dojedete domů... Ale v tu chvíli se do vašich plánů dostává něco, s čím tak nějak nepočítáte. Situace, při které můžete někomu pomoci. Situace, při které nutně nemusíte zachránit lidský život, ale už jen tím, že si tohoto děje všimnete, můžete někomu opravdu moc pomoci... A o čem, že to dnes píši? Pokračujte ve čtení dále a vše se dozvíte. 

To, že si nevšímáte jen vlastního života, ale koukáte kolem sebe, je velice fajn. Již se mně samotnému ukázalo, jak moc je to důležité. A to hned dvakrát během dnešního a včerejšího dne. Ať už jsem si dnes (13. června) či včera na své narozeniny říkal, že to budou dny opravdu obyčejné, nebyly. Nebyly, protože se staly události, které mi je hodně změnily. Neváhal jsem a okamžitě jsem se věnoval těm, kteří potřebovali mou pomoc. 

Skejtačka chvátající a k úrazu přicházející 

Stojíte v jednom městě na autobusovém nádraží, když čekáte na autobus směr domů. V jednu chvíli si všímáte mladé slečny se skejtem, která má očividně velké problémy. Upadla... Upadla tak nešťastně, že došlo k úrazu. Nebudu specifikovat, co přesně se stalo, ale hned mne to začalo zajímat. Okamžitě jsem dotyčnou slečnu oslovil, zda je v pořádku, zda nepotřebuje pomoci. Potřebovala. 

Naštěstí však nešlo o nic vážného a než se dotyčná slečna vdá, bude mít vše v pořádku. Je ale třeba říci, že pokud se oddáváte nějakému sportu, měli byste myslet na vlastní bezpečí. Bezpečí pro vaše končetiny a hlavně hlavu. Hlavu, bez které se nikdy neobejdete. Hlavu, která strašně lehce přijde k úhoně. Stačí opravdu malý náraz a může se stát něco, co bych nikomu nikdy nepřál. Proto prosím vždy myslete na to, že si máte vzít helmu případně i chrániče. Ok, možná v tom člověk nevypadá nejlépe, ale uchrání to nejcennější, co má - vlastní zdraví či dokonce život. 

Myslíte, že opilý člověk je vždy jen opilý? Chyba! 

Přesuňme se již k dnešnímu dni. Dni, kdy jsem měl opět namířeno na cesty - tentokrát však vlakem. Už ve vlaku byl problém muže, který to tak trochu přepískl s alkoholem, vzbudit. Společně s jednou známou vlakvedoucí se nám to však povedlo. Muž už v tu chvíli nevypadal v moc dobrém zdravotním stavu - ne, opravdu to nebyl ten typický opilec, který na vás nadává, chová se neslušně a akorát je nedůstojný! 

Pomáháte mu z vlaku, říkáte si, že tím vaše činnost končí. Nekončí... V jednu chvíli se dotyčný muž kácí k zemi na vlakovém nádraží. V tu chvíli jsem již zbystřel a říkal si, že tohle už není typická opilost. Dal jsem se s Petrem, snad mu nebude vadit, když ho budu jmenovat, do řeči. Pokládal jsem mu již typické otázky, které mám díky své práci naučené velmi dobře. Bylo mi jasné, že Petr toho vypil poměrně mnoho, avšak v tu chvíli jsem úplně nemyslel, že se o pár chvil potkám se záchrannou službou. 

Zavolal jsem alespoň Policii České republiky, protože při našem rozhovoru vyšlo najevo, že Petr má namířeno poměrně daleko, což by opravdu nezvládl. Než hlídka policistů z OOP Horažďovice dorazila na místo, pokračoval jsem v rozhovoru. Přišel jsem na to, že muž upadl, patrně se uhodil do hlavy, že jej bolí hlava, je mu na zvracení, bolí jej břicho. Dozvěděl jsem se, že má i nějaké problémy jiného rázu. V tu chvílí na místo doráží hlídka tvořená policistkou a policistou, kteří se chovali opravdu slušně. Z prvotních informací pochopili, že tady nepůjde jen o alkohol. Po dvou minutách na místě voláme ZZS. Stav dotyčného není úplně dobrý. Na místo doráží dvoučlenná posádka RZP z VZ Horažďovice, která si dotyčného muže přebírá. 

Nemohu být nikterak konkrétní ke stavu dotyčného Petra, ale mohu uvést, že jeho stav sice souvisel s alkoholem, avšak nebyl jen a pouze o alkoholu. Proto bych vás všechny chtěl poprosit, pokud si všimnete někoho, kdo nevypadá úplně v dobrém stavu, snažte se jej alespoň oslovit, informovat se, zda je dotyčný v pořádku. Někdy i tím, že navážete kontakt, zjistíte, že to není úplně v pořádku. A už vůbec nemějte předsudky! Znám ze své praxe mnoho opilců, kteří se chovají neadekvátně (viz. článek Když je pomoc nežádoucí), ale jsou také ti, kteří mohou mít nějaké zdravotní problémy - nemějte proto předsudky! 

Pánové - zastanete se něžného pohlaví? 

 A teď otázka vyloženě pro muže... Jsou chvíle, kdy se vám může stát, že uvidíte situaci, kdy muž napadne ženu. Budete se snažit pomoci? Chápu, že toto není již úplně situace na to, aby se jí ujal každý, avšak já jsem tak učinil. Učinil jsem tak, protože má mužská čest mi nedovolí se nezastat někoho slabšího. A udělal jsem dobře... Sice na to budu mít již do smrti jednu takovou vzpomínku, ale nikdy toho nebudu litovat. Nebudu litovat toho, že jsem možná zachránil jedné slečně život a určitě peníze.

Tyto tři situace jsou situacemi, které napsal sám život. Život, který někdy opravdu není lehký. Pomoci můžete proto i jenom tak, že se někoho zeptáte, zda je v pořádku, zda se něco neděje a zda nemá nějaký problém. Je jedno, zda se na to zeptáte někoho z rodiny, kamarádů, přátel či někoho na ulici. Je ale důležité, že i tím, že se zeptáte, někomu můžete pomoci. Pomoci k tomu, aby na tom dotyčný člověk byl lépe. Chápu, že ne každý je takový jako já a prostě chce poskytnout první pomoc, avšak zeptat se dokáže každý. A pokud již v tu chvíli, kdy se zeptáte, vidíte, že to není v pohodě, můžete potom zavolat tam, kde pomohou. To také zvládne každý, i když je ještě mnoho lidí, co dokazují opak a raději dělají, že nic nevidí! 


PS. Pokud by se náhodou dostal tento článek k těm, o kterých zde píši, přeji vám mnoho zdraví, protože to máte opravdu jen jedno. A pokud se vám někdy ještě přihodí něco takového, co se stalo, nezoufejte. Je tu ještě mnoho lidí, kterým nebudete lhostejní a kdo vám přispěchá na pomoc! 

PPS. Děkuji policistům a záchranářům z Horažďovic, kteří byli přítomni druhé jmenované situaci.

PPPS. Všichni, kdo jsme viděli tyto tři situace, moc dobře víme, že jsem byl jediný, kdo byl ochoten pomoci. Příště se všichni ti, co vám není cizí slovo lhostejnost, vžijte do lidí, kteří tu pomoc potřebovali...!