Vánoční příběh z Mariánských Lázní má šťastný konec!

24.01.2019

Zajisté si pamatujete na příběh o jednom starším pánovi a andělské dvojici záchranářů z VZ Mariánské Lázně (ZZS Karlovarského kraje). Na počínání Svitlany a Rostislava jsem upozornil jako první, kdy následně tento článek obletěl snad celou naší zem. Přebrala jej dokonce i redakce Blesku. Pánovi, kterého stíhala (snad již můžeme mluvit v minulém čísle) jedna tragická událost za druhou, a jeho čtyřnohému parťákovi, najednou chtělo pomoci obrovské množství lidí. Několik stovek lidí se ozývalo prostřednictvím Facebooku, mailu, a to dokonce i přes ZZS Karlovarského kraje... 

Foto: Rosťa Stach

O co vlastně šlo? 

V prosinci 2018 při jedné noční směně vyrážela výjezdová skupina RZP z výjezdové základny v Mariánských Lázní na jednu z téměř každodenních výzev - nevolnost a slabost. Zdravotnická záchranářka Svitlana a řidič Rostislav okamžitě vyrazili tam, kam je operátoři zdravotnického operačního střediska vyslali. V tu chvíli však dvojice netušila, že půjde o jejich nejdelší výjezd v životě.

Na udané adrese na ně čekal starší, milý a celkově oslabený muž, co již třetí den nic nejedl. Společnost mu tehdy dělal jeho čtyřnohý psí kamarád - ten muži zbyl po jeho ženě. Jeho žena zemřela v loňském roce, dcera při autonehodě v roce 2017. Muž bohužel po své ženě zdědil i dluhy. Jeho příjem byl pouze z důchodu, ze kterého mu při zaplacení všech výdajů zbylo jen pár korun. Těchto pár korun investoval hlavně do jídla pro svého přítele. 

V době zásahu andělské dvojice dokazující, že záchranáři nezachraňují jen životy, ale také duše, měl pejsek v misce jen tvrdý chléb. Dvojice tak neváhala a ihned vyjela alespoň na benzínu, kde muži a jeho parťákovi nakoupila trochu jídla. 

Po noční směně ihned začala svou druhou "směnu" Svitlana. Ta dojela do obchodu, nakoupila ze svého muži jídlo, věci denní potřeby a začala volat na všechny možné úřady, aby muži pomohla sociální služba. Sociální služba však muži byla přidělena až po vánočních svátcích. 

Přes vánoční svátky se tak střídala Svitlana společně s Rostislavem (oba andělští záchranáři mají rodiny a děti) v nakupování a pomáhání dotyčnému muži. Nebyli však sami. Pomoci se rozhodla i jistá strážnice místní městské policie - omlouvám se Vám paní policistko, ale musel jsem i Vaše jednání zmínit...  

Jak to celé dopadlo?

Po novém roce však na řadu přišla sociální služba. Ta opravdu dodržela to, co slíbila Svitlaně před vánočními svátky. Muži se ihned začali úředníci věnovat, začali mu chodit nakupovat a pomáhat s jeho starostmi. Úředníci sociálního odboru se opravdu činili, neboť muži zařídili bezplatné Senior taxi sloužící pro dopravu k lékařům. Se starším mužem dokonce řeší i jeho finanční situaci, aby nebyl v takové pasti.      

Pán, který má na dvojici záchranářů stále kontakt pro případ naléhavé potřeby, se jim do této doby neozval se žádnou akutní prosbou. Naopak se má dobře, přemýšlí o možnosti levnějšího bydlení a je vděčný všem, co mu pomáhali a co pomoc nabízeli. 

Je vděčný nejen dvojici, která by si zasloužila zvláštní ocenění za to, že jim nebyl lhostejný osud jejich pacienta, ale také všem, co nabízeli pomoc. Je také rád za funkční sociální systém v Mariánských Lázní, kdy i úředníci městského úřadu zaslouží jedno velké díky. 

Největší díky si však zasloužíte vy všichni, co jste se nám ozývali s tím, že pošlete granule, dojedete na nákup a co jste nabízeli mnoho dalších věcí. Společně se Svitlanou, Rosťou, městskou policistkou a sociální službou jste dokázali, že Češi jsou schopní v nouzi pomoci a i když mají sami málo, myslí na ostatní!