V práci často sedí, ve volném čase se věnuje kulturistice

13.11.2018

Por. Bc. Zdeněk Drexler se v pracovním životě věnuje předsednictví v Unii bezpečnostních složek. O jeho práci, ale i soukromém životě, jsme si povídali v červnovém rozhovoru. Tehdy jsme se však nedostali k jeho zábavě v podobě cvičení a kulturistice. Zdeněk se rozhodl, že se bude věnovat i závodní kulturistice a já měl tu možnost být u toho společně s ním. 

Zdeněk Drexler při vyhlášení výsledků soutěže - na fotografii vpravo. Foto: Achiv Zdeňka Drexlera

Zdeňkova práce je převážně o sezení. Sedí v kanceláři, ale i při služebních cestách po Česku. V kanceláři se často věnuje služební administrativě, vyjednávání důležitých věcí spojených s výkonem předsedy Unie bezpečnostních složek a mnohému dalšímu. Při těchto činnostech je zaměstnána nejvíce hlava. To se však Zdeňkovi nelíbilo, proto se ve volném čase začal věnovat cvičení. Úspěšně absolvoval akreditovaný kurz osobního trenéra se zaměřením na fitness a kulturistiku. 

Předseda Unie BS nechtěl mít jen teoretické znalosti. Začal se tedy věnovat aktivně přípravě na pohárovou soutěž Svazu kulturistiky a fitness České republiky ve federaci IFBB. Nejen na to, jaké bylo shodit z 96 kilogramů na závodních 76, jsem se zeptal Zdeňka v pěti krátkých otázkách. 

Kdy se Ti dařilo ve Tvém nabitém programu trénovat?

Bylo to velmi obtížné. Před soutěží jsem chodil na tzv. kardio ráno před prací, do posilovny po pracovní době a když bylo potřeba, ještě jsem vyřizoval administrativní věci po večerech z domova tak, aby Unie bezpečnostních složek nijak netrpěla. Jednalo se o skutečně náročné období.

Jak dlouhá byla příprava?

Objemová příprava byla pouhé dva měsíce a dieta následně pak 4 měsíce.

Kdo Ti s přípravou pomáhal?

Po celou dobu jsem měl dva lidi, kteří mě vedli nebo mi pomáhali. Prvním je státní trenér Svazu kulturistiky a fitness České republiky Martin Novotný, jehož "fitko" mám pár kroků od domu, kde bydlím a druhým moje přítelkyně Štěpánka, která mi několikrát denně chystala jídlo a vůbec se starala o kompletní servis tak, abych na některé věci nemusel myslet.

Byla příprava náročná?

Velmi. Dodržoval jsem naprosto striktní jídelníček, kdykoli jsem někam jel, měl jsem své jídlo s sebou, mezi závody jsem zorganizoval Shromáždění předsedů Unie BS, kterému jsem předsedal a kde jsem byl např. dva a půl dne na studené stravě, protože jsem si neměl jídlo, kde ohřát. V závěru přípravy to bylo 6 silových tréninků a 5-6 kardio tréninků týdně. Můj režim bylo pouze práce - strava - trénink.

S jakými výsledky jsi tedy nakonec přípravu ukončil a jak jsi s nimi spokojený?

Zúčastnil jsem se dvou pohárových soutěží. Na první jsem skončil na 3. místě a o týden později jsem byl 4. Jsem velmi spokojený, protože v mém věku jsem dokázal stoupnout si na soutěží pódium a být srovnatelný s kluky o 10 i více let mladšími. Myslím si, že když člověk chce, dokáže cokoli.


Závěrečná slova Zdeňka mohu jen potvrdit. Pokud opravdu chcete, dokážete vždy vše. Zdeňkovi děkuj za možnost být s ním při jeho přípravách a přeji mu mnoho sil a mnoho úspěchů.