Trojice mladých lidí NEBYLA lhostejná! Patří jim velké uznání a slova díků!

13.12.2018

Internet a zejména pak sociální sítě mají velkou moc. A sice takovou, že informace se šíří opravdu velmi rychle a v některých okamžicích dokáže takový Facebook velmi pomoci. S pomocí se na vás nyní obracím i já. Prosím přečtěte si text a sdílejte dále. Děkuji a zejména pak děkuji třem mladým lidem! 

Včerejšího dne, tj. 12. prosince 2018, došlo okolo půl jedné odpoledne (12:30) k nenadálému zhoršení zdravotního stavu u jednoho z bezdomovců v parku před hlavním nádražím v Praze. S největší pravděpodobností u muže došlo k epileptickému záchvatu, kdy muži od úst vycházela pěna a svíjel se v křečích. Ještě před tímto samotným dějem se však muž začal potácet a upadl, tedy to jsem se alespoň dozvěděl od trojice mladých lidí, která v tomto příběhu sehrála opravdu velkou roli. 

Zhruba o dvě, tři minuty později od pádu muže a začátku křečí jsem místem procházel se svým kamarádem i já. Celou událost jsem samozřejmě zpozoroval a neváhal jsem ani sekundu a rozhodl jsem se jít na pomoc. Během několika málo sekund jsem zhodnotil celou situaci. Zjistil jsem, že mladý muž nejspíše se svou přítelkyní již kontaktuje tísňovou linku 155 a již se schylovalo k závěru - tento samotný fakt mi velmi usnadnil práci. Po asi pětisekundovém hovoru s touto dvojící, a ještě s jedním mladíkem, jsem okamžitě začal poskytovat první pomoc. Muž bohužel v prvních chvílích nereagoval, šla mu pěna od úst a nejspíše měl i zapadlý jazyk. To vše jsem vyřešil. 

Následně však bylo třeba muže přetočit tak, aby se dále pěna nedostávala zpět do úst muže. V tuto chvíli velmi pomáhal mladík, který muži "jistil" nohy, já horní část těla. Někdo z lidí pak navíc podává papírový kapesník, kterým jsem muži utíral ústa od pěny. Během dalších okamžiků probíhá další diskuze s dotyčnou trojicí tak, abych věděl, co říci posádce ZZS HMP. Ano, trojice neodcházela, dokud nepřijela záchranná služba. Naopak se zastavovali další a další lidé, kteří se ptali, zda mohou pomoci, zda někdo volal záchranku. Což je potřeba opravdu zdůraznit, neboť zhruba z jednoho sta či dvou set lidí, kteří místem procházeli tou dobou místem, se mnoho lidí zatavilo. A to není tak úplně běžné. 

Posádka ZZS HMP dorazila zhruba do osmi minut od zavolání, konkrétně šlo o posádku RZP KQ 144. Přijela velmi perfektní dvojice záchranářů, která muže přebrala do své péče. Samozřejmostí bylo, že mi dvojice mužů vyšla vstříc i s tím, zda by mi dali trochu desinfekce. To víte, zásada první pomoci je pomoci ostatním, neublížit však sobě, a i přesto, že jsem měl chirurgické rukavice, které nosím při sobě vždy, raději jsem si ještě ruce vydesinfikoval. 

Pokud mohu říci něco upřímně, jakožto člověk, který poměrně dlouhý čas strávil se záchrannou službou, hasiči i policisty, zřídka kdy jsem zažil, že by lidé v takové míře chtěli pomoci - a zejména pak lidem bez domova. Proto bych velmi rád poděkoval trojici mladých lidí, kterým nebyl lhostejný osud muže bez domova a udělali to nejdůležitější - zavolali na tísňovou linku, a dokonce vypadali tak, že by dokázali i poskytnout první pomoc, pokud bych se tam neobjevil. 

K popisu dotyčné trojice: 

Nejspíše mladý pár - dívka s kabátem a nejspíše kozačkami (?), mladý muž s brýlemi a tmavou bundou (?). Oba dva zhruba kolem pětadvaceti lety. 

Mladý muž - delší vlasy, taktéž tmavě oblečen. Mladíkovi mohlo být kolem dvaceti let? 

Trojice se nacházela zhruba od 12:25 do 12:40 v dolní části parku u hlavního vlakového nádraží v Praze.

Pokud byste věděli, o koho se jedná či by se přímo našla dotyčná trojice, budu velmi rád, když mne kontaktují na mail martinkramer.susice@seznam.cz. Taktéž budu rád, pokud tento článek budete sdílet a pokud i další lidé nebudou lhostejní a zavolají v případě zdravotních problémů na linku 155! 

Martin Kramer - ten s tím foťákem a rukavicemi - trojice bude vědět.