Sníh komplikoval dopravu. Popadané stromy museli odklízet hasiči.

04.02.2019

Na svou fyzicky těžkou službu takřka v celé naší republice nejspíše dlouhou dobu nezapomenou profesionální hasiči ze směny "B", a také mnoho dobrovolných hasičů ve výjezdových jednotkách. Jak bylo od meteorologů avizováno, včerejšího dne (3. 2. 2019) Česko zasáhla vlna sněžení. Asi nejhorší situace byla ve výše položených oblastech, a to zejména v Jihočeském a Plzeňském kraji. 

Při zkoušení funkčnosti motorové pily. 

Právě v Plzeňském kraji zasahovali hasiči snad nejvíce z celé naší vlasti. Jen do zhruba 18:40 zasahovali hasiči téměř u 240 událostí. Největší procento zásahů bylo na téma technických pomocí - odstraňování popadaných stromů. V několika případech museli hasiči vyprostit osobní i nákladní vozidla, která sjela do příkopu případně nemohla projet závějemi. Ve dvou případech /do 18:38/ najely také vlaky do popadaných stromů - ani při jedné železniční nehodě nedošlo k žádnému zranění. 

A jak vypadá takové rušno u hasičů? Když se udělá průměr událostí, které začaly od sedmé hodiny, vyjde 23 zásahů na hodinu. To znamená, že zhruba po dvou a půl minutách byl jedné jednotce v kraji vyhlášen poplach. Jak to asi zvonilo na KOPISu? To si snad ani nechtějte představit... Každopádně všichni na KOPISu, u jednotek HZS a jednotek dobrovolných hasičů pracovali na 110 procent! 

Jeden z výjezdů JSDH Sušice.
Foto: Marek Charvát

Jihočeský kraj

V jihočeském kraji začali hasiči zasahovat již kolem šesté hodiny ráno - čili ještě za směny "A". Nejvíce výjezdů bylo na území ÚO Písek, Strakonice a Prachatice - takže na jihočeské části Šumavy. Do desáté hodiny dopoledne hasiči evidovali zhruba 100 vícečetných výjezdů - jde o výjezdy, kdy hasiči vyjedou k jednomu spadlému stromu, ale cestou odstraní ještě minimálně další jeden. 

K 21. hodině hasiči v Jihočeském kraji likvidovali následky zimního počasí téměř u dvou set zásahů. Hasiči pracovali k 21. hodině již téměř patnáct hodin na odklízení stromů, dopravních nehod atp. A k tomu ještě řešili běžné události. 

Problémy nebyly ale jen v těchto krajích. Například v Praze (do dnešního dne do 06:00) zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči na území celého města u 51 událostí. Ve Středočeském kraji zasahovali hasiči do jedenácté hodiny dopolední včerejšího dne u zhruba 120 události. Tamní KOPIS byl posílen o tři příslušníky HZS ČR. A ostatní kraje na tom byly zhruba obdobně...

Zásahy od půlnoci dnešního dne

Navzdory tomu, že se v noci počty zásahů hasičů do určité míry snížily, několik desítek událostí například v Plzeňském kraji řešili hasiči i od půlnoci do dnešního rána. Ostatně, i vy sami se můžete podívat na mapu zásahů hasičů v Plzeňském kraji do dnešních zhruba 09:15 hodin. 

Ano, vidíte, že hasiči řeší i od noci velké množství událostí. A ano, opět dominují TP s odstraněním popadaných stromů. A obdobně na tom jsou i další kraje. 

Asi málokdo si umí představit, jak těžkou dřinu profesionální a dobrovolní hasiči ve výjezdových jednotkách za celou čtyřiadvacetihodinovou směnu (HZS ČR) měli. Možná si myslíte, že jde jen o nějaké "stromečky", ale opak je pravdou. I kdyby to byly jen malé stromy, když jich za směnu odstraníte osmdesát, máte opravdu dost. A stále tu jsou tzv. vícečetné události, kdy jedete původně k jednomu spadlému stromu. Tu potkáte po cestě jeden, tu po cestě zpátky. Pak vás operační důstojník KOPISu pošle na další událost... A k tomu například dojde k dopravní nehodě s vyproštěním osob. 

V tu chvíli operační důstojníci hrají takřka "divadelní představení". Snaží se vymyslet, kterou jednotku mohou poslat na popadané stromy, odvolávají jednotku profesionálních hasičů k DN s vyproštěním osob... Hasiči jsou samozřejmě ve vozidle unavení, ale i tak u nehody pracují na 110 procent! A pak? Po nehodě? Možná chvilička na úklid materiálu a zase "ven". I proto hasiči s sebou ve vozidlech vozí toaletní papír, pití a trochu jídla. 

Takže všem za jejich službu na výjezdu, KOPISu, ale i velitelům PS, kteří také pomáhali, díky za to, co vše jste dělali a ještě děláte!