Smutný, ale zároveň i štědrý, byl rok 2018 z pohledu IZS

31.12.2018

Rok 2018 byl z pohledu IZS jeden z nejtragičtějších, zároveň však byl i štědrý na hasiče, záchranáře a policisty. Všechny tyto složky prošly během roku obměnou vozového parku, pro příslušníky z Hasičského záchranného sboru České republiky a Policie České republiky bylo schváleno zlepšení platových podmínek od nového roku 2019. V březnu navíc začal fungovat i tento web, který jde ruku v ruce se stránkou Ze života IZS na Facebooku. Velmi nelehkou práci měli na začátku roku kriminalisté z mnoha koutů naší republiky. Těžké zásahy měli hasiči i záchranáři po celý rok. Nyní však již k tomu nejdůležitějšímu z roku 2018. 

Fotografie z jednoho z taktických cvičení v Plzni. 
Foto: autor

Policisté chtěli zastavit osobní vozidlo, řidička začala ujíždět

Hned první den roku 2018 se policisté v Královehradeckém kraji museli vypořádat s ujíždějící řidičkou osobního vozidla. Kolem 22. hodiny se hlídka snažila zastavit osobní vozidlo. Jeho řidička však na pokyny k zastavení nereagovala a jela až do obce Kozojedy. Tam zastavila u jednoho z domů. Ze svého vozu však odmítala vystoupit, proto museli policisté přistoupit k užití donucovacích prostředků. Při dechové zkoušce na alkohol vyšel výsledek 1,24 promile v dechu. Lékařské vyšetření žena odmítla. 

Tento případ tak byl jeden z prvních případů ujíždění řidičů před policisty v roce 2018. Za tento rok se hlídky PČR/MP setkaly s dalšími "ujížděči" - žádný však trestu neunikl. 

Autentické video z tohoto případu.

Pachatele vraždy dopadli policisté velmi rychle

Na přelomu roku 2017/2018 bylo nalezeno nedaleko dálničního tělesa D1 v Brně tělo neznámé ženy. Případu se okamžitě ujali kriminalisté KŘP Jihomoravského kraje, kteří i díky veřejnosti 1. ledna identifikovali původně neznámou ženu. Následně velmi rychle zjistili všechny důležité poznatky, které je vedli k identifikaci vraha, který ženu do oblasti přivezl již zemřelou. 

Ještě ten den ho pak kriminalisté společně s policisty ze Speciální pořádkové jednotky ve večerních hodinách v Brně zadrželi. Ze šetření policistů vyplynulo, že k vraždě došlo již kolem vánočních svátků roku 2017. Tento případ tak ukázal, jak důležitá je někdy pomoc veřejnosti. I díky ní se povedlo nalézt vraha takto rychle! 

Vyslanec pro hasiče v Bratislavě

Téměř hned na začátku roku 2018 bylo rozhodnuto o zřízení instituce vyslance hasičů v Bratislavě. Bylo rozhodnuto, že na české ambasádě v Bratislavě bude působit brigádní generál Josef Slavík, kterého do této hodnosti jmenoval prezident Miloš Zeman. Slavík do té doby působil jako náměstek generálního ředitele HZS ČR pro lidské zdroje. 

Ilustrační foto.
Foto: autor

Po nehodě trolejbusu u Brna skončili tři lidé v nemocnici

U dalšího těžkého zásahu zasahovali složky IZS nedaleko Brna. Mezi městskou částí Slatina a obcí Šlapanice došlo k dopravní nehodě trolejbusu. Ten narazil čelně do sloupu. Na místo okamžitě vyrazily všechny složky IZS. Pořádný kus práce udělali hasiči z několika jednotek, kteří museli vyprostit ze zdemolované kabiny řidiče. Zraněni byli celkem čtyři lidé, všichni naštěstí jen lehce - tři z nich byli pak přepraveni do nemocnice. 

Foto: HZS a ZZS JMK

Nehoda vozidla MP Praha

2. lednový den došlo v Praze k dopravní nehodě vozidla MP Praha, autobusu a tramvaje MHD. Nehoda se stala kolem 18:30 v ulici U Plynárny v Praze - Michli. Hlídka MP Praha jela k případu se zapnutým majákem, kdy došlo k nárazu do autobusu a tramvaje. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Střet převozové sanitky s osobním autem v Praze - jeden zraněný řidič

Na začátku ledna došlo k nehodě převozové sanitky, která vezla rodičku do nemocnice, s osobním vozidlem. V tom zůstal zaklíněný řidič. Na místo tak museli zamířit policisté, hasiči a záchranáři. Ti převezli rodičku do nemocnice a do nemocnice následně taktéž převezli zraněného řidiče z osobního vozu. Fotografie z tohoto případu zde

Nové vozidlo strážníků z Týna nad Vltavou

Počátkem roku 2018 dostali strážníci z jihočeského Týna nad Vltavou nové služební vozidlo Škoda Kodiaq. Kodiaq nahradil osm let starý vůz Škoda Yeti, který strážníkům sloužil dlouhou dobu bez větších problémů. VRZ je doplněno o maják za předním sklem a taktéž dvěma majáky v kufru vozidla. Ve výbavě nechybí ani tablet, díky kterému mohou strážnici provádět administrativní činnost přímo v terénu. Tento nový vůz byl druhým vozidlem této značky u MP - jako první byli novým vozem značky Škoda Kodiaq vybaveni strážníci z Brna, konkrétně z poříčního oddělení. 

Foto: MP Týn nad Vltavou

Přepadení večerky v Liberci Vratislavicích mělo tragický konec, kriminalistům pomohli záznamy z kamer

5. ledna došlo kolem 10:30 ve Vratislavicích k přepadení večerky. Původní informace hovořily o tom, že muže (zákazníka/vraha) a ženu (prodavačku) přepadla dvojice mužů. Na místo jako první dorazili policisté z OOP Vratislavice, kteří ihned započali s první pomocí u napadené ženy - resuscitovali jí. Záchranáři následně pokračovali v resuscitaci dalších zhruba čtyřicet minut - bohužel lékař po této době musel konstatovat smrt. Zákazník, ze kterého se pozdějším vyšetřováním ukázal vrah, byl s těžkým zraněním převezen do Liberecké krajské nemocnice. 

Pozdějším vyšetřováním kriminalistů z KŘP Liberecké kraje se podařilo objasnit, že původně napadený byl vrahem - sám si pak způsobil zranění. Tento fakt byl odhalen díky kamerovému záznamu. Muž si následně za zvlášť brutální vraždu, kdy šest ran ze čtrnácti zasáhlo krk, "vysloužil" od soudu 18 let vězení. I tento případ tak ukazuje, jak rychlí kriminalisté umí být. Díky za to! 

Ilustrační foto. 
Foto: autor

Další vůz MP Praha měl nehodu s tramvají

Sedmý lednový den došlo bohužel k další nehodě služebního vozidla MP Praha s tramvají. Bohužel tato nehoda si vyžádala dva zraněné strážníky - oba byli převezeni do nemocnice. 

Video: Týdeník policie

Nehoda dvou vlaků v České Lípě se obešla bez zranění

Na Tři krále se v 00:05 stala nehoda dvou vlaků. Strojvedoucí posnující motorové jednotky nerespektoval návěstidlo zakazující jízdu a vjel do vlakové cesty vlaku jedoucího z Nového Boru. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Na místě zasahovaly jednotky drážních hasičů, které měly plné ruce práce s nakolejováním dvou souprav. 

Foto: Drážní inspekce

Policisté pomáhají v Makedonii a Srbsku 

Příslušníci Policie České republiky delší dobu mimo jiné pomáhají i v zahraničí. Například na začátku ledna odjelo čtyřicet příslušníků do Makedonie, dalších patnáct pak do Srbska. S policisty, kteří odjeli na tuto část mise vozidly Hyundai ix35, Volkswagen Transporter ale také nově vozidly značky Land Rover, se přišli rozloučit mimo jiné tehdejší policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Lubomír Metnar, který jeden čas u PČR taktéž sloužil. 

Ilustrační foto
Foto: autor

Nehoda sanitky ZZS Středočeského kraje

Jedna z dalších nehod vozidel ZZS se stala v neděli sedmého ledna. Vozidlo posádky RZP ZZS Středočeského kraje mělo dopravní nehodu s osobním vozidlem při cestě do nemocnice. Při této nehodě došlo k třem lehkým zraněním posádky ZZS Sčk a také řidiče osobního vozidla. Na místě mimo jiné zasahovaly tři posádky ZZS HMP a Inspektor provozu ZZS HMP. 

Další lednová vražda, tentokrát na Písecku

Kriminalisté z Jihočeského kraje vyjížděli v neděli 7. ledna nad ránem do jedné z chatových oblastí na Písecku. Po druhé hodině ranní tam došlo ke konfliktu dvou mužů - provozovatel restaurace napadl nožem svého hosta. Osmatřicetiletý muž druhému muži způsobil zranění neslučitelná se životem.

Ilustrační fotografie
Foto: autor

Dvě vraždy na Písecku dělilo od sebe jen pár hodin

Další vraždu na Písecku začali vyšetřovat kriminalisté krajského ředitelství a územního odboru Písek v pondělí 8. ledna ve večerních hodinách. Několik kilometrů od obce Záhoří byli v mobilheimu svým synem nalezeni jeho dva mrtví rodiče. 

I v tomto případě kriminalisté předvedli excelentní práci a již ve čtvrtek 18. ledna zadrželi dvojici vrahů této dvojice jejich kolegové v Rumunsku. Z vraždy policisté obvinili muže a ženu ze Slovenska, kteří byli do Čech eskortováni 12. února. Navíc opět s případem pomohla veřejnost. Na základě výzvy se totiž ozval policistům řidič, který v době vraždy projížděl kolem místa. Policisté tak z videozáznamu dokázali určit, o jaké vozidlo se jedná.

Tento případ však byl o dost složitější než ten, který šetřili další policisté (viz. výše). Šéf policistů z Písku dokonce přiznal, že to v té době byla jedna z nejhorších vražd, u kterých zasahoval. 

V chatové oblasti Střížovice na Ústecku došlo k vraždě dvou osob

Od pondělí 8. ledna vyšetřovali kriminalisté z Ústeckého kraje násilný trestný čin. V noci z neděle na pondělí do chaty vnikl vrah se svým komplicem - měli si jít pro osm miliónu korun. V době, kdy dva muži do chaty vnikli, se v ní nacházeli manželé a jejich tři děti - ty vrah společně s komplicem svázali. Ten následně odešel. Vrah později ubil k smrti rodiče, dvě dcery znásilnil, syna omráčil a psa zabil. Na místě pak spáchal sebevraždu.  

O čtyři dny později, kdy probíhalo intenzivní vyšetřování tohoto příběhu, se na policii přišel sám přihlásit komplic vraha. Ten byl následně dle obžaloby vinen ze zbavení osobní svobody a omezování domovní svobody. Soud jej odsoudil za porušování osobní svobody a pokus o loupež k deseti letům odnětí svobody. 

Ilustrační foto
Foto: autor

Na Táborsku došlo k požáru hájenky, popálené dítě transportoval vrtulník do nemocnice

Od ranních hodin středečního dne (10. ledna) zasahovalo několik jednotek hasičů u požáru domu v Choustníku, části obce Kajetín. Na místo celkem vyrazily osádky čtyř hasičských cisteren, jedna automobilová plošina a dopravní automobil. Na místo taktéž vyrazili policisté a záchranáři - a to nejen ti pozemní, ale i letečtí. 

Do nemocnice bylo letecky přepraveno jedno z dětí se svým otcem. Další dítě a matka byli pozemní cestou přepraveni do nemocnice z důvodu nadýchání zplodinami hoření. Bohužel i přes veškerou snahu všech lékařů, sester a dalších pracovníků nemocnice sedmnáctiměsíční dítě požár nepřežilo, otec rodiny přišel v nemocnici o nohu. 

Tento tragický případ však ukázal na to, jak štědří dnes lidé ještě umí být. Po zveřejnění této informace v médiích se začalo ozývat mnoho lidí, kteří nabízeli pomoc celé rodině. Pomoc se rozhodla i obec, která zřídila transparentní účet. V únoru na něm bylo více jak tři miliony korun - pomohl i například Leoš Mareš, o kterém v tomto zhodnocení ještě něco málo padne. 

S tímto zásahem se pojí i velmi emotivní rozhovor s kapitánem vrtulníku LZS Armády České republiky. Mimochodem, LZS byla na místě zásahu jako první ze všech složek IZS. Jako lékař vrtulníku LZS na místě zasahoval MUDr. Jakub Cimický, který je výborným lékařem 

Ilustrační foto. 
Foto: autor

Obtížný transport pacientky zvládli všichni na výbornou!

10. ledna odpoledne se posádky ZZS MSK podílely na velmi náročném transportu šestiměsíčního dítěte. Děvčátko bylo hospitalizováno na klinice dětského lékařství FN Ostrava. Tato pacientka se nacházela v život ohrožujícím stavu. Pro její zachránění bylo rozhodnuto o transportu do specializovaného pracoviště v Praze.

Na mošnovské letiště tak dosedl letoun Armády České republiky. K němu vyrazily dvě posádky RZP ZZS MSK - a sice ze Studénky a Ostravy - Jihu. Před půl čtvrtou dorazily posádky i s lékařským týmem s ECMO do FN Ostrava. Lékaři zajistili k převozu šestiměsíční dívenku. Následně se obě posádky opět vydaly směrem letiště Mošnov. Asistovali při překladu pacientky do letadla, které se vydalo v rychlosti do Prahy. 

Foto: ZZS MSK

Porod po telefonu? Pro záchranáře ze "stopadesátpětky" žádný problém! 

Během celého roku záchranáři na tísňové lince 155 řeší mnoho událostí. Přes telefon radí, jak poskytnout první pomoc, kam mají lidé jít na pohotovost, co si mají vzít lidé za léky na různé obtíže, ale taktéž dokáží pomoci s resuscitací - jde o tzv. TANR - telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci. 

Aby ale záchranáři "rodili" dítě přes sluchátko se stává zřídkakdy. Přesně takový hovor přišel operátorce ZZS Libereckého kraje Lucii Bokové. Přímo při hovoru, ještě před příjezdem posádky RZP a RV, pomohla tato operátorka na svět zdravá holčička. Operátorka Lucie tak má na "kontě" jedno narozené dítě hned začátkem roku 2018. 

Záznam hovoru ZZS Lk.

Nehoda autobusu u Horoměřic byla tragická...

Pátek 12. ledna se do statistik dopravních nehod zapsal černým písmem. V 15:40 se dostal k operátorkám ZZS HMP první hovor o nehodě autobusu a osobního auta u Horoměřic. Do autobusu nejdříve narazilo osobní auto, autobus následně narazil do stromu.

Nehoda se sice stala tři sta metrů za hranicí města Prahy, ale velení u této události převzala záchranná služba z Prahy. Na místě nehody zemřeli tři lidé a 45 lidí utrpělo zranění. Šlo tak o největší nehodu autobusu od 90. let, u které ZZS HMP zasahovala. 

Již z prvních hovorů bylo jasné, že na místě bude velký počet zraněných osob. Na místo bylo proto vysláno mnoho posádek ZZS HMP i SČK. O pomoc byli požádání i soukromí poskytovatelé přeprav pacientů neodkladné péče - Ambulance Meditrans, Pragomedika plus, Asociace samaritánů České republiky a i dobrovolní záchranáři, kteří na místě zasahovali s jednou posádkou RZP. 

Video HZS HMP


Měsíc leden 2018 nám zhruba ve zkratce ukazuje, co vše řeší záchranáři, hasiči a policisté. Bohužel bylo v roce samozřejmě daleko více tragických nehod, násilných trestných činů, ale i požárů. Nyní však již jen to, co opravdu rok 2018 složkám IZS dal, a bohužel taktéž v několika případech vzal. 


Tragický požár v Náplavní ulici

V sobotu 20. ledna krátce po osmnácté hodině vyrazilo několik jednotek hasičů HZS Praha k nahlášenému požáru klimatizace v přízemí hotelu v Náplavní ulici. To však ještě netušili, že požár pětipatrového hotelu bude jeden z nejnáročnějších, který budou likvidovat. 

Tři osoby při požáru zemřely na místě, dvě další pak v nemocnici. V hotelu v době požáru bylo ubytováno více jak sto hostů. 34 osob museli zachránit hasiči. Některé i za pomoci automobilových žebříků. 

První jednotka na místě zásahu byla za tři minuty od nahlášení požáru. Ten byl nahlášen v 18:03. Během večera se na místo sjelo celkem sedmnáct jednotek hasičů, téměř všechny profesionální stanice, taktéž chemici z Petřin, hasiči z Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu a šest jednotek dobrovolných hasičů. Další hasiči pak byli jako záloha na stanicích. Celý objekt byl silně zakouřený.

Záchranáři na místo vyslali několik posádek záchranářů, včetně vozu Atego. Aktivovala taktéž traumaplán, který skončil po osmé hodině večerní skončil. Do nemocnice bylo odvezeno celkem devět zraněných osob. 

Všichni hasiči, záchranáři i policisté na místě odvedli opravdu velký kus práce, za který jim patří velký dík! Tento zásah byl dokonce nominován na prestižní ocenění.

Video z místa požáru. 
Autor: HZS Praha

Vězeňská služba dostala nová vozidla

Po třinácti letech Vězeňská služba České republiky obnovila ve velké míře svůj vozový park, když ve středu 24. ledna převzala 20 nových eskortních vozidel. Konkrétně šlo o obnovu malých eskortních vozidel. 

Dvacet vozidel, které jsou na vyrobeny na podvozku Volkswagen, pro VS ČR upravila firma SICAR. Vozidla jsou nová, moderní a speciálně upravená, Hodnota této obměny činila téměř 25 000 000 Kč.  

Fotografie nového vozidla. 
Foto: autor

Smrt tří vojáků v Afghánistánu - předzvěst tragédií daleko od rodin

V neděli 5. srpna došlo k tragické události na východě Afghánistánu, kde působí čeští vojáci na základně Bagrám. Šestičlenná hlídka tvořena třemi Čechy, dvěma Afghánci a jedním Američanem v době odpálení se atentátníka patrolovala. Následkem odpálení radikála Talibánu zemřeli tři čeští vojáci - Patrik Štěpánek (25), Kamil Beneš (28) a Martin Marcin (36). 

Tato trojice padlých vojáků byla následně vyznamenána nejvyššími státními vyznamenání - in memoriam dostali od prezidenta Miloše Zemana 28. října medaili Za hrdinství. Ministr obrany je na návrh náčelníka generálního štábu Aleše Opaty jmenoval in memoriam do funkce štábních praporčíků. Navíc jim ještě ministerstvo obrany udělilo nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu. 

Tragická dopravní nehoda vozidla hasičů Olomouckého kraje

Černým písmem se do statistik HZS Olomouckého kraje zapíše pátek 25. srpna. Čtyřčlenné družstvo profesionálních hasičů z Požární stanice Zábřeh spěchalo k dopravní nehodě osobního vozu ze čtyřmi zraněnými osobami nedaleko Mohelnice. Bohužel při cestě k zásahu došlo u obce Líbivá na silnici 1/44. 

Při nehodě bohužel zemřel velitel družstva Jiří Rýznar, tedy velitel zásahu hasičů. Strojník vozidla byl vážně zraněn a několik dnů bojoval o život - bohužel v nemocnici přišel o nohu. Dva další členové osádky hasičské Tatry byli zraněni lehce. 

Tato nehoda však ukázala, jak jsou dnes lidé stále štědří. Nejen, že přispěli mnoha penězi na zřízené účty pro rodiny hasičů, ale zapojili se o i do symbolické akce, kterou vymyslela moje maličkost. 

30. srpna jsme se prostřednictvím zapálených svíček na mnoha místech naší vlasti připojili k zdání holdu Jiřímu Rýznarovi, zemřelému veliteli družstva z PS Zábřeh. Do akce se zapojilo několik set civilistů, ale taktéž hasiči, záchranáři a policisté. Podpora všech byla opravdu velká, což je opravdu velmi fajn. Několik desítek lidí se ve stejný den navíc dokonce vypravilo přímo na místo tragické nehody Více v článku zde

Foto: HZS Olomouckého kraje

Video z místa tragické události.

Zemřel usměvavý řidič sanitky a nadějný fotograf Marek Danč

Čtyřiadvacetiletý řidič ZZS Ústeckého kraje z VZ Teplice tragicky zahynul začátkem září, když na něj v jeho rodných Povrlech při opravě automobilu jeho vůz spadl. Čtyřiadvacetiletý Marek Danč nebyl jen velmi profesionální a usměvavý řidič, ale také nadějný amatérský fotograf. 

I s tímto dobrovolníkem Českého červeného kříže jsme se společně s dalšími lidmi prostřednictvím sociálních sítí rozloučili 17. září po dvacáté hodině, když v mnoha domácnostech v České republice plály svíce k zdání holdu Markovi. 

Marek Danč
Zdroj fotografie: Facebook

Červenomodré majáky se staly realitou

Od 1. října 2018 začal platit zákon, kdy mohou vozidla Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru České republiky nebo jednotkami požární ochrany (tedy dobrovolní hasiči, podnikoví hasiči aj.), poskytovatele zdravotnické záchranné služby využívat majáky červenomodré barvy. Tato novinka se však nikterak nedotýká vozidel Celní správy, vozidel Vězeňské služby České republiky, případně pak vozidel městských a obecních policií a horské služby. 

Červenomodrá barva výstražných majáků tak od 1. října 2018 může zvyšovat bezpečí osádek vozidel základních složek IZS. Nespornou výhodou této barvené kombinace je lepší viditelnost u zásahů, ale také při samotné cestě k zásahu. 

Některá vozidla Policie České republiky již takto upravené majáky mají, vozidla některých záchranných služeb taktéž a u hasičů zatím jen některé dobrovolné jednotky. Dá se ale očekávat, že vozidla s červenomodrými majáky budou přibývat. 

Je potřeba však zdůraznit, že od Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky nebyl zveřejněn dokument o montáži těchto majáků. Hasiči tedy stále mít červenomodré majáky nemohou.

Reportáž TV Nova o této novince

Pět zraněných českých vojáků v Afghánistánu

Ve středu 17. října došlo ve 14:20 středoevropského času v Afghánistánu k útoku na hlídku českých vojáků. Atentátníci na hlídku zaútočili automobilem plným výbušnin. Jeden z vojáků byl zraněn těžce, zranění druhého vojáka si vyžádalo pobyt v nemocnici a tři další vojáci byli zraněni lehce. 

Pohřešovaného třináctiletého chlapce našli zdravého 

Od 19. října pátralo mnoho policistů, hasičů, ale i civilistů po pohřešovaném mladíkovi z Hranic u Aše. Mladík přišel ze školy, převlékl se a odešel. Od té doby jej nikdo neviděl. 

Po týdnu intenzivního pátrání kriminalistů, policistů pořádkové jednotky, obvodních oddělení, hasičů se chlapec našel. Při nalezení byl zdráv. 

Do takovýchto pátrání byly složky IZS v roce 2018 zapojeny mnohokrát. V těchto situacích velmi pomáhají policejní kynologové. Ti bohužel však některé z pohřešovaných našli v tomto roce již zemřelé...  

Ilustrační foto - čtyřnozí policejní pomocníci z Domažlic. 
Foto: autor

Rotný Tomáš Procházka zemřel jako vojenský kynolog

22. října dochází k další tragické události na misi v Afghánistánu. Rotný Tomáš Procházka sloužil jako kynolog v Centru vojenské kynologie v Chotyn. Na misi byl na základně Šindánd, v provincii Herát. V tomto místě má Armáda České republiky 601 skupinu speciálních sil. 

Dvaačtyřicetiletý rotný byl při útoku součásti skupiny vojáků, kteří převáželi materiál na dostavbu základny české vojenské jednotky. Při útoku Tomáš Procházka se svým čtyřnohým kolegou seděl na korbě Toyoty. 

Rotný Procházka na misi odjel společně se svými kolegy a dvěma služebními psy odjel 28. srpna. I jeho povýšil ministr obrany In memoriam do hodnosti štábního praporčíka. 

Výročí sta let republiky se oslavilo ve velkém

28. října vyvrcholily oslavy výročí vzniku samostatného Československa - tedy základu novodobého státu Česká republika. Vrchol oslav probíhal na Evropské třídě v Praze od 14:00. Po jedné ze silničních tepen hlavního města pochodovalo několik set příslušníků Armády České republiky, Hasičského záchranného sboru České republiky, Policie České republiky, krajských záchranných služeb, Městské policie hlavního města Prahy a taktéž příslušníci Celní správy.

Armáda i složky IZS předvedli v rámci ukázky nejen svou výstroj a výzbroj, ale také ukázaly svou nejmodernější, ale i starší, techniku používající pro jejich činnost. K vidění tak byly vojenské transportéry, tanky, ale například taktéž nejmodernější vozidla HZS České republiky a Policie České republiky. Na přehlídce byly také vidět zřejmě poprvé červenomodré majáky na vozidle PČR. 

Video ze samotné přehlídky na Evropské třídě. 

Součástí oslav byla mimo jiné i přehlídka techniky AČR a složek IZS na Letenské pláni. Akci navštívilo několik desítek tisíc lidí a na tomto webu jste mohli vidět rozsáhlé galerie. 

Samotné přehlídce předcházely nácviky na armádním letišti v Bechyni.

Michal se vrátil zpět po vážné nemoci do práce! 

Přestože byl rok 2018 v mnoha ohledech pro IZS tragický, došlo v loňském roce i k pozitivní události. A sice ve chvíli, kdy se do práce k hasičům na letiště v Praze vrátil Michal Tittl. Ten trpěl velmi vážnou nemocí - Myelodysplastický syndrom. 

Michal byl velmi unavený, bledý a k únavě mu stačilo vyjít jen tři schody. 11. srpna 2017 byl hospitalizován v nemocnic Most, následně převezen do Prahy, kde odhalili právě nemoc MDS. Zhruba před třičtvrtě rokem prošel transplantací, která Michalovi naštěstí pomohla. Postupně se uzdravil natolik, že opět mohl nastoupit k letištním hasičům v Praze. 

Velmi zajímavý rozhovor s Michalem jsem zveřejnil zde. Dovolím si z něj zde citovat Michalova slova o tom, jak můžete nemocným lidem pomoci. "Daruj dřeň - daruj život!". 

Michal Tittl na fotografie. 
Foto: archiv Michala

Manévry složek IZS kvůli podezření na VNN v Ostravě

Na začátku měsíce prosince se odehrály v Ostravě v místní fakultní nemocnici velké manévry hasičů, policistů a záchranářů. Důvodem bylo podezření u jednoho z pacientů na vysoce nakažlivou nemoc MERS. To se naštěstí později nepotvrdilo! 

Sanitka určená pro převozy pacientů s VNN. 
Foto: autor

Dotyčný muž musel být převezen do nemocnice v Praze na Bulovce, kde je jediné lůžko pro pacienty s podezřeními na tyto nemoci - další jsou jen ve vojenské nemocnici v Těchoníně. Na místo se tak dostavily složky IZS včetně záchranářů ze ZZS MSK, konkrétně z výjezdové základny Ostrava - Jih. Ti jako jediní mají speciální sanitní vůz sloužící k převozu pacientů s podezřením na VNN. Tuto sanitku záchranáři obdrželi v roce 2016. 

Navzdory tomu, že se podezření na smrtelnou nemoc MERS v Praze nepotvrdilo, všichni museli pracovat tak, jako by pacient měl výsledek krevních testů pozitivní. Převoz tohoto pacienta tak připomínal téměř manévry.  

Tragická smrt kriminalisty z Českých Budějovic

Téměř před vánočními svátky 11. prosince došlo k tragické události, kdy spáchal sebevraždu jeden z policistů z 1. OOK SKPV ÚO České Budějovice, který byl Generální inspekcí bezpečnostních sborů stíhán za několik trestných činů. Soud však ještě žádný verdikt nevynesl! 

Vladimír L. společně se svým kolegou měl násilím přinutit recidivistu k doznání k jednomu trestnému činu. Dle GIBS však tito policisté porušili při vyšetřování několik zákonů, proto oba dva začali stíhat. 

Kriminalista z Českých Budějovic nejspíše tlak neustál a odjel na svou chatu, kde spáchal sebevraždu a nechal na světě své děti a manželku. Unie bezpečnostních složek se rozhodla založit účet, který slouží pro podporu rodiny mrtvého kriminalisty a jako jakýsi protest proti tomu, co vše GIBS předvádí. K 1. lednu 2019 je na tomto účtu krásných 113 000 Kč. Díky všem, co se rozhodli k takovémuto protestu. 

Celá tato situace mne přivedla k myšlence toho, abych napsal článek o Generální inspekci bezpečnostních sborů. 

Ilustrační fotografie. 
Foto: autor

Drážní hasiči mají novou techniku

Hasiči Správy železniční dopravní cesty během roku 2018 na mnoha svých základnách obdrželi novou techniku. 

Drážní hasiči tak mají od roku 2018 nové cisterny, ale také jeřáby. Obnova techniky u HZSP SŽDC byla již velmi potřebná, neboť na mnoha stanicích přesluhovala vozidla již mnoho let.

Nový jeřáb drážních hasičů z Českých Budějovic. 
Foto: autor


Díky tomuto článku jste mohli vidět, že policisté, záchranáři ani hasiči se za celý rok 2018 nenudili a odvedli opravdu velký kus práce. Kus práce, za který jim několik set vděčí životem. Bohužel však i oni sami přišli o některé ze svých kolegů. Těm vzdejme prosím hold! 

Díky všem za to, co děláte!