Rosťa Stach je fotograf charitativního kalendáře, který pomůže NF Šance onkoláčkům

10.11.2018

V tomto týdnu jsem vám přinesl článek o dvou kalendářích, které mají za cíl pomoci nemocným dětem. Jeden z nich se věnoval práci složek Integrovaného záchranného systému České republiky, jehož autorem je osmatřicetiletý fotograf Rosťa Stach. Kalendář, který již tento rok vyšel podruhé a jehož "rodiči" jsou manželé Jan a Dana Habrdlovi (Jan je záchranář ZZS Pk v Tachově a Dana strážník u MP Tachov), má charitativní charakter. Celý výtěžek kalendáře totiž půjde k Nadačnímu fondu Šance onkoláčkům pomáhající, jak je z názvu patrné, onkologicky nemocným dětem a rodinám těchto dětí. 

Rosťa je řidič u ZZS Karlovarského kraje. Na fotografii jej vidíte s kalendářem na rok 2019. 

Rosťo, jak dlouho vlastně fotíš? 

Fotím již zhruba dva roky. Mé fotografie převážně vznikají na mobilní telefon.

A jak si se k focení IZS dostal? 

K focení IZS jsem se dostal až u záchranné služby v Plzni, kde jsem pracoval jako řidič. Tu a tam jsem vytvořil několik fotografií, které se všem líbily, a tak jsem u focení IZS již zůstal. Začal jsem fotit nejen techniku složek IZS, ale taktéž fotografie z různých cvičení, zásahů (Rosťa nikdy nefotil a nefotí v případě, kdy je na místě zásahu mnoho práce - poznámka autora) a jiných součástí složek IZS. 

U IZS si pracoval nejdříve u Policie České republiky na Moravě. Co Tě zaválo na západ Čech?

Předně bych Tě Martine rád opravil. Nepracoval jsem u Policie České republiky, nýbrž u Městské policie v Praze, kde jsem strávil čtyři roky, a následně jsem začal pracovat v Olomouci u tamní MP. Jako strážník v Olomouci jsem působil rok. Když byla možnost nastoupit k Armádě České republiky, nastoupil jsem na dva roky do Lipníku nad Bečvou, kde jsem pracoval jako řidič nákladních vozidel. U AČR mě velmi bavila zdravověda, proto jsem se rozhodl odejít ze služby vlasti. Udělal jsem si kurz řidiče DRNR a odešel jsem jezdit jako "převozák" k DZS v krajském městě Olomouckého kraje. 

A jak Tě vlažné napadlo jít pracovat na ZZS?

Po rozvodu s bývalou manželkou jsem se rozhodl odejít zpátky na západ Čech, odkud taktéž pocházím. Začal jsem jezdit jako řidič převozové sanitky v Plané u Mariánských Lázních. Při práci u DZS jsem si udělal kurz na řidiče ZZS v Českých Budějovicích a v roce 2016 nastoupil k ZZS Plzeňského kraje do Plzně. V současné době pracuji u ZZS Karlovarského kraje v Mariánských Lázních, neboť jsem chtěl být blíže své rodině. 

Rosťa v "plné" pracovní.

Teď již ale k samotnému kalendáři. Nápad na vznik kalendářů byl od manželů Habrdlových Ty se s nimi znáš?

Ano, znám. Jak si psal již v úvodu, Honza i Dana pracují u IZS. Jan je kolega od záchranky z Tachova, kde žiji, a jeho žena v Tachově pracuje u MP. 

Co Te vlastně přimělo jít do focení kalendáře?

Mě vlastně nic nepřimělo. Honza s Danou vymysleli super nápad, díky kterému jsme mohli pomoci dobré věci a já jsem si jen řekl, proč do toho nejít. A tak vznikl kalendář minulý rok i tento rok. Navíc mě focení baví, máme fotografy i režiséra v rodině, takže proč do toho nejít? 

Při focení vznikaly fotografie nejen u ZZS, ale i u ostatních složek IZS. Jak na Tebe jejich příslušníci/zaměstnanci koukali?

Musím říci, že vše probíhalo naprosto v pořádku. Mnoha lidem z IZS se náš nápad velmi zalíbil! 

Zalíbil se jim nápad? Pomáhali Ti?

Jak jsem říkal již výše, nápad se jim zalíbil a snažili se pomáhat, jak jen to šlo. Strávil jsem nějaký čas s hasiči v Mariánských Lázních, s vodními záchranáři na Hracholuské přehradě, ale taktéž se záchranáři horskými na Šumavě. Celé focení bylo super a všude jsem potkal skvělý kolektiv, za což mnohokrát ještě jednou všem děkuji! 

Kolik jste vlastně vytiskli kalendářů?

Kalendářů se tisklo tři sta. Některé z nich dostali sponzoři, jiné pak zástupci složek IZS. 

A kolik jich vlastně ještě zbývá?

Zbývá jich zhruba sto kusů. 

Fotografie Rosti Stacha. Na koláži vidíte kalendář pro rok 2018 (nástěnný) i na rok 2019 (stolní)

Jak hodnotíš spolupráci s Nadačním fondem Šance Onkoláčků?

Naprosto výborně! Musím říci, že se všemi s NF je naprosto skvělá spolupráce. Jsou to strašně prima lidi a jsem rád, že zrovna s nimi jsme začali spolupracovat. 

Půjdeš do toho i příští rok znovu?

No to je přeci jasné! I v příštím roce chci přichystat kalendáře! A opět tak, aby celý zisk šel k onkologicky nemocným dětem, neboť si to ti malí bojovníci zaslouží. Pokud mé "cvakání" je k tomuto dobré a mohu je podpořit, tak do toho půjdu vždy! 

Ve volném čase Rosťa rád tráví čas nejen se svou rodinou, ale taktéž v přírodě. 

Závěrem bych rád poděkoval Rosťovi za rozhovor a Rosťa si dovoluje ještě poděkovat své přítelkyni Hance, která je pravdu moc trpělivá. Rosťa focením trávil opravdu mnoho času. Další čas strávil při úpravě fotek, ale Hanka mu byla velkou oporou a oporou mu je i nyní při balení kalendářů. Dá se tedy říci, že kalendáře vznikaly pod rukami skvělého týmu lidí, za což všem patří velký dík!