Riskantní chování řidiče sanitky DZS mohlo skončit tragédií

19.10.2018

AKTUALIZACE: Jsou to jen dva dny, co jsem zveřejnil článek o tom, proč převozové sanitky používají VRZ. Téměř na konci článku jsem napsal i pár odstavců o zneužívání možnosti používání zvukového a výstražného zařízení. Dnes na stránku Ze života IZS dorazily fotografie chování jednoho z řidičů DZS, které je minimálně přestupkové, za určitých okolností by nejspíše šlo kvalifikovat i jako trestný čin. Řidič převozové sanitky přejíždí železniční přejezd v době, kdy jsou závory dole a on tak navíc musí kličkovat mezi nimi! 

Incident se stal dnes na přejezdu v Kynšperku nad Ohří kolem 13. hodiny. Není mi známo, co dotyčného řidiče vedlo k tomu, aby takto hazardoval se svým životem, možná i se životem pacienta, je mi však známo to, že řidič převozové sanitky se tak dopustil protiprávního jednání. V době, kdy po přejezdu projel vlak a druhý se k němu řítil, začal železniční přejezd přejíždět. Navíc stylem, kdy musel závory, kterými je tento železniční přejezd vybaven, objet. Z fotografií je celé toto jednání patrné. 

I kdyby tento řidič jel k vážnému případu se spuštěnými "majáky", neopravňuje ho to k tomu, aby takto riskoval. Což však v tomto případě nelze říci - VRZ zapnutý na sanitce nebyl. 

Riskují i dobrovolní hasiči

Řidič této převozové sanitky není zdaleka jediný, kdo takto na přejezdu riskuje. Riskovali i dobrovolní hasiči z Hovorovan, kteří jeli k zásahu na požár stohu. Hasiči jeli jako posilová jednotka, kdy na místě zásahu již několik jednotek zasahovalo. Toto video je z roku 2009.

Fotografie z dnešního incidentu na stránku poslal jeden z fanoušků pohybující se v oblasti IZS, který si však nepřeje být jmenován. Bohužel z fotografií nelze přesně určit, o jakou společnost se jedná, avšak chování řidiče vozidla je přinejmenším zarážející. Je třeba však zdůraznit, že v takových případech chybuje vždy jednotlivec, nikoliv celá společnost. Taktéž nelze říci, že by se takto chovali všichni převozoví "saniťáci". 

Nebudu krýt něco takového, co předvedl můj zaměstnanec!

S komentářem se na mě přes sociální sítě obrátil i majitel společnosti, u které tento řidič pracuje. Chtěl bych podotknout, že jednání pana Jaroslava Mezera velmi oceňuji a jsem rád, že chování svého zaměstnance tvrdě odsoudil, navíc upřímně projevil lítost nad tím, co jeho zaměstnanec předvedl a tvrdě jej potrestá.  

"V mé firmě pracuje 36 zaměstnanců, s naprostou většinou zaměstnanců jsem velice spokojen, velice si jejich práce cením, ale v žádném případě nechci, ani se nebudu snažit, krýt něco takového, co předvedl můj řidič." Uvedl majitel dotyčné firmy. 

Dodává následující: "Ještě bych chtěl dodat, že moje firma se v oboru pohybuje 25 let a že něco takového řeším poprvé a snad i naposledy. Řidiče, který u mě pracuje dva roky, a který je velmi ochotný a snaživý, potrestám. Velmi mne mrzí jeho chování a všem se tímto omlouvám."