Risk je zisk? Tak to na silnících neplatí!

02.04.2018

Tak asi podle této věty se řídilo několik řidičů, kteří mne dovedli k tomuto zamyšlení na téma riskování na silnicích. Stačila jedna stokilometrová cesta autem, kdy hned několik řidičů závažně porušilo dopravní předpisy a hned dva do takové míry, že mohlo dojít k nehodě. Bohužel k nehodě, do které by se zapojilo poměrně dost účastníků nemohoucí za blbost těchto dvou majitelů "řidičáku"... A není to jen a pouze o jedné mé cestě. Vidím poměrně často takové chování a vlastně stačí jen otevřít televizní zprávy, internet, sociální sítě. Všude se na nás valí nehody, ale proč...? 

My Češi máme obrovskou touhu nadávat, jak jsem psal před časem, na Policii české republiky a obecní policie, neboť nás pokutují za to, co děláme špatně. Bohužel ve chvíli, kdy jsme s rodinou cestovali z jihu Čech zpět k nám na Šumavu, se zrovna po cestě žádná hlídka nenacházela, ale určitě by byla třeba. Představte si situaci, kdy vás předjíždí jeden majitel řidičáku, nikoliv řidič, na plné čáře do kopce (!) a proti vám jede kamion. Jen tak tak se stihnul vrátit zpět. No a druhé individuální stvoření za volantem? To sice nepředjíždělo na plné, ale za to stylem, kdo bude rychlejší, vyhraje. I proti němu jelo auto, ale i přes to se rozhodl, že bude předjíždět. Chyběly tak tři, čtyři metry, a kdybychom nesnížili rychlost, už bychom byli účastníky dopravní nehody, která by zajisté nedopadla dobře. 

Tak a tohle jsou zkušenosti z jedné stokilometrové cesty. Co potom potkávají ti, co za volanty tráví celý den a jsou na cestách dnes a denně? Jak je možné, že těmto majitelům řidičáků nikdo ještě ten řidičák nesebral? Dokdy budou ohrožovat obyčejné lidi? Je pravdou, že na silnicích umírají povětšinou lidé, kteří udělali nějakou kravinu. Bohužel však umírají na silnicích i lidé nemohoucí za nic z toho, co se dělo. 

Oba řidiči, které jsem jmenoval o dva odstavce výše, byli poměrně mladého věku, možná do třiceti? Víte, co je zajímavé? V situaci, kdy dojde k nehodě, kterou způsobí řidič staršího data narození, okamžitě všichni řvou, včetně médií, jedno nejmenované je na to echt přeborníkem, že takoví lidé nemají mít řidičáky, mají chodit na kontroly atp. Ale proč oni? Proč nechodí i ti mladíci, kteří riskují a zbytečně zabijí buďto sebe, nebo v horším případě zemře díky jejich risku někdo, kdo za to nemůže. Nepřijde vám to také "nefér"? Důležitou poznámkou samozřejmě je to, že neházím všechny mladé řidiče do jednoho pytle, stejně tak, jako by se neměli zařazovat starší řidiči.

A není to zdaleka jen o rychlé jízdě. Znám jednoho človíčka, který do roka a půl, co vlastní řidičský průkaz, vystřídal minimálně pět aut! A jak každé z těch aut vypadalo? No asi tak, že kdyby chtěli policisté uložit jistou pokutu, mohli si počkat na dotyčného vlastníka řidičského oprávnění, pokutu by mu uložili hned. Všechny auta byly naprosto v technicky nevyhovujícím stavu. A bohužel tohle není jediný případ takového "šílence" hazardujícího s vlastním i ostatních životem. Stačí se občas podívat, co nám jezdí po silnicích za auta, co vše se prodává třeba na sociálních sítích za vozidla...

No a pak právě ti, co vám dávají pokuty za rychlou jízdu (i já rád rychlou jízdu, ale něco jiného je jet stovkou na devadesátce a něco jiného 140 na 90!), přijedou k dopravní nehodě společně s hasiči a záchranáři. Všichni bojují o život někoho, kdo riskoval nebo se přimotal do takové události. Leč někdy zdravotníci bojují o život zraněných více než hodinu, nemusí se to bohužel, povést. V lepším případě, no asi je to pro někoho možná horší, se z nemocnice takoví lidé dostanou za dlouhý čas a někdy již nemusí být stoprocentně zdraví. A pokud má dotyčný štěstí, tak to odnesou jen plechy. Ale představte si situaci, kdy právě vy budete dopravním policistou či policistou z kriminální policie. Přijedete k takové nehodě, máte doma rodinu s dětmi, při nehodě zemře někdo mladý a váš úkol následně bude ten nejhorší, který tito lidé mohou jít. Půjdete nějakému příbuznému oznámit, že se jejich syn, manžel, otec, bratr (...) již nikdy nevrátí domů. 

Při další směně uvidíte někoho stejně tak šíleného, jako byl ten z předchozí, který za své nezodpovědné chování zaplatil tu největší daň. Zastavíte ho? Dáte mu pokutu...? Tak a to je přesně to, jak jsem psal již minule o státní a městské policii. Ty policistky a policisty to fakt nebaví, nechtějí to dělat, ale dokud uvidí, co vídávají u nehod, vždy budou chtít působit represivně a preventivně, abyste si uvědomili, že jednou právě ta vaše rodina může být ta, kam pojede dopravní či kriminální policie splnit ten nejtěžší možný úkol...