Proč zásahová jednotka při zatýkání pachatelů dělá takový „kravál“?

03.11.2018

V pondělí jsem v této rubrice poprvé zveřejnil článek, který souvisel s Policií České republiky. Dnes se opět zaměříme na policisty - tentokrát však na ty, které tak často nepotkáte a asi rozhodně nebudete chtít, aby se podívali k vám domů. Důvod je celkem prostý. Dnes se budeme věnovat zásahové jednotce, tedy speciálně vycvičeným policistům určeným zejména k zatýkání zvlášť nebezpečných pachatelů trestné činnost. Co si však pod tímto pojmem představit? 

Pod pojmem zvlášť nebezpečný pachatel si můžete představit pachatele, kteří již mají nějakou trestní minulost vážného charakteru, nebo například výbornou prací policistů Služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV) dojde k zjištění, že pachatel/é trestné činnosti je ozbrojený či jinak nebezpečný. V tu chvíli si zpravidla kriminalisté vyžádají přítomnost jedné z osmi zásahových jednotek (devátá je tzv. "zóna", což je zatýkací tým v Olomouci). 

Teď však již k tomu, co je hlavním meritem tohoto článku. Asi každý jsme již viděli v televizním či internetovém zpravodajství video ze zásahu zásahových jednotek. Povětšinou v takových videích můžeme vidět, jak bojovníci "zásahovky" dělají poměrně velký "rambajz" a dost masivně řvou. Proč tomu tak je? 

Moment překvapení je jejich výhoda

Příslušníci zásahových jednotek při zatýkání pachatelů trestné činnosti či osob, kteří například vyhrožují tím, že se zabijí, a přitom se navíc zabarikádují v domě, využívají momentu překvapení. Překvapení, které navíc okoření pořádným hlukem v podobě výbuchů rozbušek, dýmovnic a dalších speciálních efektů.

Video ze zásahu, kdy se snažil pachatel ujet. To neměl dělat...

 Při násilném vstupu do objektů či zatýkání osob na ulici příslušníci zásahových jednotek navíc na pachatele taktéž velmi často silně řvou. Řvou, neboť i toto je další část momentu překvapení. Jedná se o psychologickou část zatýkání, kdy na základě těchto všech jevů se pachatelé nezmohou na žádný druh násilí či bránění se zásahu policistů. 

Je velmi pravděpodobné, že zatýkání takovýchto osob na ulici nezažijete, pokud se však již do takové situace dostanete, vězte, že policisté na "drbany" nejsou zlí, ale pracují na tom, aby za to, co provedli, byli zadrženi a následně řádně potrestáni. Tu a tam se bohužel stávaly situace, kdy policisté na ulici zatýkali nějakého pachatele zvlášť závažné trestné činnosti, a byli na dotyčného, dámy nyní prominou, šmejda drsní. V tu chvíli se objevil/a zástupce/zástupkyně ochránců "drbanů" a začal/a na policisty řvát, co si to vlastně dovolují. Vězte, že když k takovému zatýkání dojde, Policie České republiky k tomu má svůj důvod.

Umí to i potichu

Jsou však situace, kdy zásah zásahové jednotky musí proběhnout co možná v nejklidnějším a nejrychlejším provedení. Jedná se například o situace, kdy dochází k zatýkání osoby, která u sebe má dítě či se nachází v blízkosti ní. 

Jeden z tišších zásahů "zásahovky" v bytě. 

Taková situace je pro policisty velmi těžká, neboť zásah musí být natolik úderný, aby se pachatel nemohl bránit, například i za použití svého dítěte, na druhou stranu musí být proveden tak, aby dítě nemělo následně v životě nějaké trauma. Taková situace se proto řeší velmi úderným zásahem, avšak není při něm použito tolik speciálních efektů jako při jiných zásazích. 

Závěrem si pojďme tedy říci následující. Rozhodně asi nebudete chtít, abyste příslušníky zásahové jednotky měli na návštěvě doma. Taktéž asi nebudete chtít zažít jejich zásah ve vaší přítomnosti. Pokud však k takové situaci dojde, rozhodně se nesnažte panikařit, dbejte povelům policistů a pokud máte možnost, snažte se dostat co nejdále, abyste zásah policistům nekomplikovali. Pokud byste náhodou patřili k těm, co se "drbanů" potřebují zastávat, vězte, že "zásahovka" si jde opravdu jen pro ty, cosi to "zaslouží"... 

A úplným závěrem si dovolím opět jedno poděkování. Příslušníci zásahových jednotek mají mnoho zaměření, které však nelze jmenovat. Jsou mezi nimi ale taktéž lidé, které využívají i ostatní tvary Policie České republiky v běžném výkonu služby, například vyjednávači. Jsou mezi nimi ale taktéž kluci, kteří chodí darovat krev, dávají ze svého platu nemalé prostředky na dárky pro nemocné děti, pro dětí z dětských domovů a další. Jsou to kluci, kteří v určitém pohledu mají dost těžkou práci. Zadrželi mnoho nebezpečných pachatelů, pomáhali ale například i u povodní a dalších živelných pohromách. A za to vše si tito pánové zaslouží obrovské díky!