Proč v nemocnicích musíte čekat na ošetření?

31.10.2018

V dnešním článku z rubriky "Proč...?" zaskočíme od složek IZS na malou chvilku do nemocnice. Do nemocnice na místo, kde to většinou u život ohrožujících stavů pro záchranáře končí a pro nemocniční personál začíná. Na místo, kde leckdy lékaři, sestry, sanitáři a další bojují o život těch, kterým se stal nějaký vážný úraz, kteří spadli z velké výše nebo se snaží zachránit ty, kterým přestaly fungovat základní životní funkce. Asi jste již poznali, že se dnes budeme v rubrice "Proč...?" věnovat centrálnímu přijmu a taktéž Emergency. 

Co si vlastně ale pod takovými pojmy představit? Centrální příjem nemocnic je situován v jedné části budovy, ve které se nachází téměř všechny ambulance medicínských oborů. Na centrálním příjmu tedy naleznete chirurgické, traumatologické, interní, neurologické a jiné ambulance. Je to tedy vlastně místo, kde se nachází téměř vše potřebné pro pacienty. Na tyto ambulance pak samozřejmě navazují oddělení, na kterých v případě potřeby probíhá další činnosti sloužící k pomoci pacientům od problémů.

Emergency (chcete-li urgentní příjem "po našemu") je místo, kam záchranáři předávají pacienty, kteří jsou bezprostředně ohroženi na životech. Jedná se povětšinou o velkou halu, kde funguje multidisciplinární tým odborníků, kteří den co den zachraňují životy těm nejvážněji zraněným osobám. Osobám, které posádky záchranných služeb předávají ve vážném či kritickém stavu. Emergency je místo, kde dochází k plynulému a rychlému předání pacienta z přednemocniční neodkladné péče do péče nemocniční. Na Emergency dochází k diagnostickému a terapeutického procesu, při kterém dochází ke stabilizaci stavu pacientu. Leckdy sehrané týmy lékařů, záchranářů, sester a dalších pracují na procesích, které mají charakter intenzivní až resuscitační péče. 

Velmi zajímavé video o urgentní příjmu a práci na něm v provedení FN Olomouc.

Jdete na kontrolu, někdo jiný je však na hranici života a smrti!

Bohužel možnosti těchto míst nejsou takové, jak je popisují některé televizní seriály, proto dochází v určitých chvílích k situacím, kdy zdravotníci nemohou ošetřit všechny pacienty najednou. V první řadě se však věnují lékaři, sestry, sanitáři a další zdravotničtí, ale i nezdravotničtí, pracovníci těm lidem, u kterých je jejich stav vážný. Ano, to je ta kouzelná věta, že pořadí pacientů určuje lékař. 

Je tedy samozřejmé, že pokud váš stav není nikterak vážný a přicházíte například "jen" s bolestmi nohy, které vás však nikterak neohrožují na životě, budou se zdravotníci věnovat pacientovi, kterého přivezla záchranná služba s tepenným krvácením. Ta samá situace nastává ve chvíli, kdy přicházíte pouze na kontrolu. 

Můžete si však být naprosto jistí tím, že i na vás se dostane řada. Sestry o vás samozřejmě ví, a i vás samozřejmě ošetří či zkontrolují váš zdravotní stav. Ošetří vás však ti samí lidé, kteří například ještě půl hodiny na zpět pomáhali člověku, který byl opravdu na hranici života a smrti. 

Konfliktní situace nejsou výjimkou...

Jsou bohužel však i takoví lidé, kteří čekání opravdu špatně snášejí. Bohužel se tu a tam stává i to, že na personál nemocnic jsou někteří lidé naštvaní, někteří je častují různými nadávkami... Bohužel jsou ale situace i takové, kdy dojde až k fyzickému kontaktu pacienta a zdravotníků. Stává se to sice zřídkakdy, ale stává, bohužel.

Takové situace se stávají naštěstí jen málokdy. Většinou k napadení dojde od osob, které jsou posilněny alkoholem či nějakou z omamných či psychotropních látek. Takové situace téměř vždy řeší zdravotníci s ochrankou nemocnice a následně i s hlídkami Policie České republiky či městské policie. Některé nemocnice dokonce i s takovýchto důvodů své zaměstnance posílají na kurzy sebeobrany. 

Pojďme si tedy závěrem říci, že pokud již bohužel musíte do nemocnice, vězte, že vždy na vás dojde řada a vždy se vám v nemocnicích budou věnovat profesionálové. Při čekání na ošetření se snažte býti ohleduplní, neboť vězte, že každému se může jednou stát něco, co si bude vyžadovat opravdu akutní pomoc v nemocnici. V takovou chvíli budou při ošetřování vaší osoby čekat jiní lidé na své ošetření. Zkuste taktéž méně brát televizní seriály jako jakousi "ukázku" práce v nemocnici, protože seriál je seriál a realita je opravdu jiná. 

A úplným závěrem si opět neodpustím připojit poděkování všem těm, kteří každou směnu zažijí mnoho vážných situací. Kteří musí čelit velkému psychickému napětí při záchraně životů lidí a taktéž při vysvětlování toho, proč zrovna ten a ten či ta a ta šla dříve do ordinace než dotyčný stěžující si člověk. 


Věřte nebo ne, ale i já jsem strávil mnoho času v nemocnicích. Ať už šlo o opravdu vážné stavy či jen kontroly, vždy na mě došla řada. V případě vážných problémů jsem šel na řadu opravdu hned, při kontrolách jsem leckdy musel čekat třeba i dvě hodiny. Vždy jsem se však toho, co jsem potřeboval, dočkal. 

Martin Kramer - autor těchto stránek