Proč to záchranářům tak dlouho trvá?

19.10.2018

Tématem dnešního článku z rubriky "Proč...?" bude dojezdová doba posádek záchranné služby na místo zásahu. Obecně lze říci, že zákon na dojezd posádek záchranářů dává časový limit dvacet minut. Dříve, před změnou zákona v roce 2011, dojezdový čas byl pro záchranáře 15 minut. Tu a tam se však může stát, zejména pak ve chvíli, kdy záchranku voláte sami sobě či někomu z blízkých, že se vám zdá dojezd posádek moc dlouhý...

...Ve chvíli, kdy čekáte na pomoc pro sebe či pro někoho z blízkých, koluje vám v žilách mnoho adrenalinu. Máte strach, bojíte se a může vám přijít, že dojezd záchranářů trvá moc dlouho. Z praxe však lze říci, že k téměř každému výjezdu záchranáři dorazí do časového limitu nařízeného zákonem 374/2011 Sb. - "Zákon o zdravotnické záchranné službě".  

Samozřejmě však může jednou za určitou dobu dojít k nestihnutí tohoto limitu. V zákoně se jasně píše následující - "místo události na území jednotlivých obcí a městských částí bylo dosažitelné z nejbližší výjezdové základny v dojezdové době do 20 minut

Jak to vlastně funguje? 

Možná vás nyní napadá otázka, proč by záchranáři neměli stihnout dojet tam, kde je potřebujete, během dvaceti minut, i když sídlí například ve vedlejším městě. Co vlastně ale vše předchází dojezdu posádek ZZS na místo zásahu? 

Nejdůležitější v tomto řetězci záchrany je zavolání na tísňovou linku 155. Hovor vám na zdravotnickém operačním středisku (ZOS) zvedne sestra či zdravotnický záchranář, tedy operátor záchranné služby. Ta/Ten s vámi probírá ty nejdůležitější věci (místo, kde se nalézáte, co se stalo, komu se to stalo a mnoho dalšího), v tu chvíli předává informaci o výjezdu dispečerovi (v některých krajích to dělá však sám operátor), který vybírá nejbližší posádku možnou výjezdu. A v tom je leckdy právě ten háček. Záchranáři mohou sice sídlit ve vedlejší obci, avšak tam nemusí být zrovna volná posádka, proto vyjíždí posádka ze vzdálenější výjezdové základny. 

Zákon o zdravotnické záchranné službě taktéž stanoví, kolik základen a výjezdový skupin má být přítomno na území kraje v rámci Plánu pokrytí území kraje. Jsou tedy okresy, kde například naleznete jen a pouze jednu výjezdovou skupinu s lékařem a například pět posádek bez lékaře, jsou ale také okresy, respektive územní střediska, kde naleznete příkladem čtyři posádky s lékařem a sedm posádek bez lékaře - takto jsou rozmístěny posádky v Ostravě. Obdobně na tom jsou i další krajská města, vždy však záleží právě na Plánu pokrytí území kraje. 

Ne vždy záchranáři vyráží ze základny

Právě ve velkých městech, příklady jsou Praha, Brno či již zmiňovaná Ostrava, jsou výjezdové skupiny zahlceny velkým počtem uskutečněných výjezdů. Nezřídka se tedy stává, že výjezdové skupiny jsou v nemocnici, kde předávají pacienta z předchozího zásahu, když se ozve dispečer ze ZOS s dalším naléhavým výjezdem. 

V tu chvíli tedy výjezdová skupina, pokud má možnost, vyráží z nemocnice. Samozřejmě se ale taktéž může stát, že pacienta zrovna posádka předala personálu nemocnice, musí tedy nejdříve použitou výbavu dát zpět do sanitního vozidla a pak až následně může vyrazit k místu zásahu. V tu chvíli je tedy logické delší trvání výjezdu. To se však nestává v případě akutního výjezdu, například bezvědomí s naléhavostí 1. Na takové výjezdy opravdu výráží vždy ta posádka, která je nejblíže nebo případně vzlétá vrtulník LZS. 

Často jsou taktéž k místu zásahu povolány ostatní složky IZS - hasiči, policisté, ale třeba taky vodní či horští záchranáři. To právě zejména v případě, kdy jde o bezvědomí s případnou resuscitací. U ZZS Královéhradeckého kraje se testuje projekt tzv. First responders, což jsou záchranáři v civilu, policisté v civilu, ale taktéž i "obyčejní" lidé. Všechny tyto osoby prošly speciálním školením na poskytování první pomoci. 

Závěrem lze tedy říci, že se záchranáři snaží dorazit do dvaceti minut. Jsou však případy, kdy to splnit úplně nelze - dojezd posádky ze vzdálenější základy, špatné povětrnostní podmínky či špatný stav komunikace. Každopádně v případě urgentní výzvy, se tyto limit plní téměř vždy!