Proč je fialový pruh na vozidlech Vězeňské služby České republiky?

07.11.2018

V dnešním článku z rubriky "Proč...?" se budeme věnovat tématu, které brzy otevřu v obsáhlém článku - tedy Vězeňské služby. Je téměř jisté, že jste již vozidlo Vězeňské služby České republiky (VS ČR) viděli. Zajímalo vás někdy, proč mají vozidla této velmi důležité složky na boku fialový pruh? A proč je vlastně pruh fialový? Tak přesně na tuto otázku jsem hledal odpověď i já. Nyní se s vámi o důvod podělím.

Vozidlo s fialovým pruhem je typickým vozidlem pro VS ČR. Každý z nás asi přemýšlel nad tím, jak to v takovém vozidle vypadá (to uvidíte v samostatném článku o nelehké dřině, kterou každý den odvádí několik set strážných a dozorců ve věznicích). Málokdo však přemýšlel nad tím, proč je pruh na vozidle fialový. 

Fialová barva VS ČR provází téměř všude, je pro tuto složku symbolická. Fialovou naleznete taktéž na resortních medailích, na slavnostním praporu ale taktéž i v logu VS ČR. Samotná fialová barva pochází z křesťanské symboliky, dle které je fialová barvou pokání. Lítosti nad spáchanými hříchy. 

Závěrem lze tedy říci, že fialová barva má původ v křesťanství. V náboženství, které věří v pokání a lítostí nad uskutečněnými hříchy. Je jen otázkou, zda je tato symbolika opravdu správná, neboť mnoho z odsouzených svých činů nelituje a jejich činy jim nepřijdou nenormální. To se však již dostáváme úplně jinam.