Proč hasiči zachraňují zraněného holuba z pasti?

23.01.2019

20. ledna zasahovala jednotka profesionálních hasičů HZS MSK z požární stanice Přívoz, která je předurčená na zásahy se zvířaty, v centru Ostravy u banálního výjezdu, kdy oznamovatelka volala na linku 112 s tím, že vidí holuba, který je zraněný a nemůže se dostat z pasti v podobě bodců proti holubům. Hasiči samozřejmě na místo vyrazili a zvířeti v nesnázích pomohli. Paní Tereza Ploticová zveřejnila video ze zásahu hasičů s poděkováním pro ně samotné ve skupině OSTRAVA na Facebooku. A začaly se dít věci...

K celé události se vyjádřilo mnoho lidí. Mezi nimi takoví, kteří chápou hlavní poslání hasičů, pak se ale také objevila řada "inteligentních" lidí mající potřebu okomentovat celou situaci svým stylem - asi v Ostravě u některých frčí zvláštní materiál. Materiál, díky kterému někteří píší doslova toto (podotýkám, že komentář zveřejňuji v původní podobě bez úprav): "Henry Morgan To jste se museli kurva nudit.. Nechal bych vás to zaplatit hovada."

Video ze samotného zásahu hasičů. To samé video se objevilo i ve zmíněné skupině. 
Autor: Tereza Ploticová

Teď se na to však pojďme podívat z pohledu legislativy. Zákon č. 320/2005 Sb. (Zákon o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů) říká v části první, hlavě I, § 1, v odstavci číslo jedna: "Hasičský záchranný sbor České republiky (dále jen "hasičský záchranný sbor") je jednotný bezpečnostní sbor, jehož základním úkolem je chránit životy a zdraví obyvatel, životní prostředí, zvířata a majetek před požáry a jinými mimořádnými událostmi a krizovými situacemi."

To znamená, že hasiči musí zasahovat tam, kde hrozí smrt či zranění lidí, poškození životního prostředí, zvířata a majetek před požáry a nebezpečnými událostmi. Na pomoc zraněnému holubovi tak hasiči vyrazili v souladu s platnou legislativou. 

Komentáře odborníků na Facebooku ve skupině OSTRAVA.

A mimochodem... Takovýto výjezd stojí pár korun, oproti tomu zásah u dopravní nehody, kdy nějaký opilý řidič způsobí vážnou dopravní nehodu, stojí opravdu dost velké peníze. A u takové události nikdo cenu zásahu neřeší. 

PS. Paní Tereza udělala dobře, že hasiče zavolala! Díky za to. 
PPS. Kdyby se někdo, kdo se uvidí cítil ukřivděně, že jsem zveřejnil jeho komentáře, neb se příště nevyjadřuje ve veřejné skupině na sociální síti.