Při požáru ubytovny ve Strakonicích měli plné ruce práce hasiči, záchranáři i policisté

14.02.2019

Ve středu 13. února byl krátce po 22. hodině ohlášen výbuch s následným požárem v ubytovně ve Strakonicích v Povážské ulici. Operační důstojníci po tísňovém volání na linku 112 vyslali několik jednotek hasičů, a navíc informovali i operátory dalších složek IZS. 

Na místo tak vyrazily dvě družstva s automobilovým žebříkem z PS Strakonice, JSDH obcí Strakonice, Štěkeň, Cehnice a Volyně. Na místo také ještě zamířila jednotka podnikových hasičů z ČZ. Strakonice, která má hlavně za úkol být v místě závodu "ČéZety", ale při určitých situacích, jakým je právě takovýto požár výškové budovy, můžou podnikoví hasiči vyrazit také. 

K místu také zamířily minimálně dvě posádky ZZS Jčk, několik hlídek státních i městských policistů. Po příjezdu na místo zásahu, zjistil velitel zásahu, že jde o požár v sedmipatrové budově ubytovny, ve které se nachází několik desítek ubytovaných. Hasiči při prováděném průzkumu v dýchací technice zjistili ohnisko požáru v garsoniéře ve čtvrtém patře. Byt byl silně zakouřený, ale požár byl již uhašen. 

V bytě také hasiči nalezli osobu, které byla v bezvědomí a nedýchala. Tu hasiči neprodleně vynesli tak, aby osobu mohli předat záchranářům. Ti zahájili okamžitě resuscitaci ve spolupráci s hasiči a policisty. Následně pak byla tato osoba transportována do nemocnice ve velmi vážném stavu. 

Zatímco jedna skupina hasičů prováděla zásah v samotném bytě, další hasiči evakuovali postupně osmdesát obyvatel domu. Mezitím na místo také dorazil řídicí důstojník HZS Jihočeského kraje, který společně se starostou města Strakonice organizoval ubytování pro sedm osob, kteří se nemohli vrátit do bytů. Ubytování bylo zařízeno v místním kulturním době, kdy jej využili pouze tři lidé. Těm profesionální hasiči ze Strakonic zapůjčili lehátka a deky. 

Zásah hasičů byl ukončen po jedné hodině ráno. Na místě zásahu zůstala jednotka podnikových hasičů ČZ Strakonice, vyšetřovatelé HZS a SKPV. Vzniklá škoda byla odhadnuta na půl miliónu korun, příčiny vzniku požáru šetří dále kriminalisté společně s vyšetřovatelem HZS. 

Foto: HZS Jihočeského kraje