Předání nových vozidel ZZS Pk nebylo jen o novinkách ve vozovém parku

09.01.2019

Čtvrtý lednový den roku 2019 došlo k slavnostní události u ZZS Plzeňského kraje. Záchranáři z mnoha výjezdových základen rozmístěných téměř po celých západních Čechách oficiálně převzali šest nových vozidel pro výjezdové skupiny RZP a jedno nové vozidlo pro výjezdovou skupinu s lékařem RV. O samotná vozidla byl obrovský zájem, mnoho lidí mělo však zájem i o edukaci ze strany záchranářů! A to je velmi dobře...

Téměř všechna odborná média přinesla zprávy o tom, že záchranáři převzali nová vozidla. V reportážích však chybí zmínka o edukaci veřejnosti. A to záchranáři a lékaři ZZS Plzeňského kraje opravdu umí. Velký zájem veřejnosti byl o vyzkoušení kardiopulmonální resuscitace (KPR) na modelu dospělého člověka i dítěte. Veřejnost navíc měla možnost vidět mimo jiné automatizovaný externí defibrilátor (AED), který v některých případech pomůže velmi úspěšně obnovit srdeční akci. 

I díky takovýmto akcím, kdy je veřejnost seznámena s postupy KPR, a navíc je lidem ukázán AED, se dá konstatovat následující. Veřejnost je seznámena s tím, jak má lidem s náhlou zástavou oběhu pomoci, a navíc již někteří viděli, jak se taková resuscitace provádí. Pro všechny, kteří chtějí pomoci, tak může být jednodušší postup nepřímé srdeční masáže, díky které i obyčejná mladá žena či starší muž může pomoci zachránit lidský život. A nemusí být ani žádným extrémním odborníkem v oblasti poskytování první pomoci, stačí být pouze trochu fyzicky zdatný a poslouchat toho, kdo vám radí z tísňové linky 155. 

Pozor! Vždy je důležité záchranáře radící ze sluchátka poslouchat! Postupujte vždy dle jejich pokynů!

Foto: Michal Skala

Klatovy, Plzeň, Rokycany a další města - tam všude budou nová vozidla 

Sanitky, kam se podíváte. Tak to vypadalo v dnes, v pátek 4. ledna, v OC Olympia v Plzni. Dvě ambulance stály před hlavním vchodem, dalších pět v centrálním vestibulu Olympie.

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje tady totiž představila veřejnosti a následně pokřtila sedm nových sanitních vozidel. Jedná se o jeden speciál pro RV systém Škoda Kodiaq 4x4 TDi a šest sanitních vozidel RZP typu Volkswagen Crafter 35 TDi rovněž s pohonem všech kol. Nové sanitky budou vidět téměř po celém Plzeňském kraji - na výjezdových základnách v Plzni, Rokycanech, Stříbře, Kralovicích, Klatovech či v Plané. Dohromady vyšla krajské záchranáře tato obnova vozového parku na více než 15,5 milionu korun. Na Škodu Kodiaq záchrance přispělo půl milionem Statutární město Plzeň, jeden z Crafterů pak byl pořízen z příspěvku Fondu zábrany škod. Největší krajíc ze zmíněné částky pokryla ZZS PK z vlastního rozpočtu prostřednictvím investičního příspěvku od zřizovatele, kterým je Plzeňský kraj.

"Jsem velmi rád, že se nám daří pravidelně obnovovat vozový park. Naše sanitky jezdí ve velmi extrémních podmínkách, nejen ve velkých městech, ale také například v horských oblastech kraje. Prioritou je vždy dojet za pacientem nejen rychle, ale také bezpečně. A právě v tomto ohledu splňují nové vozy ta nejpřísnější kritéria," vysvětlil přítomným hostům i novinářům ředitel krajských zdravotnických záchranářů Pavel Hrdlička, který zároveň často pracuje v terénu jako výjezdový lékař. Dodal, že ročně vozy záchranky spěchají k více než pětašedesátitisícům případů.

Rozblikané a novotou zářící sanitky budily v OC Olympia po celý den zaslouženou pozornost. Ti odvážnější, kteří se nechtěli jen dívat, si ve stánku záchranářů mohli vyzkoušet laickou první pomoc a oživování na resuscitačních modelech.

Autor druhé části textu: Vítězslav Sladký, ZZS Plzeňského kraje