Prázdniny a léto? Pro záchranáře těžší období!

29.06.2018

A je to tady. Již zítra začnou dlouhou dobu žáky a studenty očekávané prázdniny, kdy školou povinní budou mít dva měsíce klid od každodenních starostí vyplývajících ze studií na základních, středních ale i vysokých školách. Spousty lidí budou u vody, v přírodě, budou plánovat různé výlety, sjezdy řek a mnoho dalšího. Jak se ale co nejvíce snažit o to, abychom se v těchto letních dnech nepotkali se složkami IZS? 

Každý rok je to téměř to samé. Pro záchranáře v létě přibývá úrazů, přehřátí organismů, ale i různých kolapsů. Neodmyslitelnou součástí jsou bohužel i různé pobodání hmyzem, které leckdy přejdou až do život ohrožujících stavů, se kterými není radno si zahrávat. Bohužel se taktéž každé léto stává, že nám mladiství skáčou do vody tam, kde to nikdy neviděli. Tam, kde neví, co je čeká a pak bohužel občas někdo přijde k vážnému úrazu. No a poslední den školy? Ten se ruku v ruce váže k intoxikacím alkoholem... Bohužel! 

Nevíš, kam skáčeš? Neskákej, může to být poslední skok v tvém životě! 

Již o odstavec výše jsem se zmínil o skákání do vody v neznámém prostředí. Bohužel jsou stále ti, kteří toto poměrně hojně dělají. Bohužel i jeden z mých známých takovou věc v životě udělal, a do konce života toho bude litovat. Ondra se rozhodl, že skočí z výšky do vody, jenže dopadl na kameny a došlo k poranění míchy. Bohužel od té doby je na invalidním vozíku. Je ochrnut na půli svého těla a jeho život je těžší, než byl do osudného skoku. Ondra měl však celkem štěstí v neštěstí, neboť jsou chvíle, kdy složky IZS zasahují u událostí, které končí tragicky či ještě daleko horšími následky. 

Když už jsme u té vody, je třeba uvést i situace, kdy se někteří posilní alkoholem a následně se rozhodnou jít si zaplavat. Tím své anděly strážce velmi znepokojíte, protože plavání a alkohol rozhodně k sobě nepatří. V jednu chvíli může dojít ke křeči a již se z vody nedokážete dostat. Možná si vzpomenete na to, kdy jsem vám říkal o události, kdy se nedaleko Sušice takto utopili dva mladíci v mém věku. I oni udělali osudovou chybu a smíchali alkohol s plaváním... Nikdy si už nezaplavou, nikdy své rodiny nepozdraví, neoslaví své další narozeniny, oba na místě zemřeli - a sice úplně zbytečně! 

Pokud již nebudete skákat, nebudete ani pít a prostě si jen chcete užít pohodu u vody, je velmi dobré nezapomínat na namazání se krémy s UV faktory, které k vaší pokožce sedí. Stejně tak k vodě nevyrážejte bez vody! Pít je třeba! 

Bez pití ani ránu! 

Ano, pít je opravdu třeba. A to nejen u vody, ale celkově v každé situaci. Průměrně je třeba vypít alespoň dva a půl litru. Samozřejmě pak není úplně dobré se vyloženě přepíjet, avšak pokud vypijete litrů tekutin, vyloženě ničemu a nikomu neublížíte. Samozřejmě je třeba zdůraznit, že tekutinami se myslí vody, minerální vody či limonády. Alkohol fakt tekutina není a opravdu ničemu nepomůže! 

S dostatečnou hydratací ruku v ruce souvisí i to, abyste se snažili nechodit na přímé sluneční záření okolo poledních hodin, kdy sluneční svit je v největší možné aktivitě. Pokud máte různé zdravotní problémy, snažte se zdržovat zhruba od jedenácté do patnácté hodiny doma či v chladu. A pokud již musíte v tuto dobu někam jít, nezapomínejte jednak na tekutiny, ale taktéž ani na pokrývky hlavy. Celkem lehce přijdete k úžehu či úpalu a určitě není fajn si kazit krásné dny zvracením bolestmi hlavy a dalšími nepříjemnosti. 

Včelka Mája se na vás přiletěla podívat? Nechte jí být, nebude útočit!

Samostatným problémem v letních měsících je i nebezpečný hmyz. No nebezpečný... Jak se to vezme, takové včely samy o sobě nejsou nebezpečné, pokud je nevyprovokujete. Pokud se k vám již takovýto hmyz dostane, zachovejte chladnou hlavu. Nemáchejte kolem sebe, nesnažte se včely ani vosy zabít. Pokud je necháte v klidu, samy odletí pryč. Pokud by již došlo k tomu, že vás píchnou žihadly a nejste alergičtí, nemusíte se ničeho vesměs bát. Okolí vpichu vám nateče a při použití některého z gelu či nějakých rad z internetu, vám vcelku rychle otok zmizí. Pokud jste ale alergičtí, je vždy lepší zavolat pomoc na tísňové lince 155!

V dnešním článku jsem zmínil jen to nejdůležitější, co nás v letních měsících trápí. Samozřejmě, že rizik na nás čeká mnohem více, ale pokud na sebe budeme dávat pozor a budeme opatrní, všichni si letní měsíce užijeme bez asistence záchranářů. Přeji vám všem nádherné letní dny a dětem a mladistvým krásné prázdniny!