Poskytujete první pomoc? Myslete přitom hlavně na vlastní bezpečnost!

22.06.2018

Není tomu tak dlouho, co jsem zde zveřejnil článek o tom, jak je třeba všímat si svého okolí a v případě potřeby poskytnout první pomoc těm, kteří vaši pomoc potřebují. Jak se ale v takovou chvíli chovat? Co vlastně vše dělat, abyste pomohli tak, jak je třeba? Je několik jednoduchých pravidel v poskytování první pomoci druhým, je však jedno první, a to to nejdůležitější! Pomoci ostatním, avšak neublížit sám sobě! 

A jak k tomu, abyste neublížili sami sobě, předejít? Je to poměrně jednoduché. Základní pravidlo v tomto případě je navléct si chirurgické rukavice. Každá autolékárnička či jiná lékárnička má dle vyhlášky v sobě chirurgické rukavice. Rukavice, které vás ochrání před nemocemi dostávajícími se do našeho těla prostřednictvím krve. Je velmi fajn, pokud máte tu možnost, je nosit nejen v lékárničce, ale prostě při sobě. Nemusíte být pravda takoví blázni, jaký jsem třeba já, kdy já je nosím v každých kalhotách, kraťasech a jiných druzích oblečení, ale velmi fajn je nosit je třeba alespoň v bundě, kabelce. Velmi dobré je schovat rukavice do obalu s hračkou, který naleznete v jednom z nejmenovaných známých sladkých vajíček.

Setkáte se s dopravní nehodou - oblečte si vestu a dejte ostatním o sobě vědět

Setkáte-li se při svých cestách s dopravní nehodou, kdy u ní dle zákona musíte správně zastavit a poskytnout první pomoc, nezapomeňte nikdy na to, že musíte být vidět! Proto zastavte, vypněte, rozsviťte varovná světla, vezměte si již v autě na sebe výstražnou vestu (super je mít stejný počet vest s počtem cestujících), vezměte trojúhelník a jděte jej položit do uvedené vzdálenosti. Následně pak spěchejte tam, kde jste třeba s lékárničkou. Obhlídněte situaci! 

Je důležité vědět, kolik je v místě zraněných a jak. V tu chvíli již aktivujte záchrannou službu prostřednictvím aplikace Záchranka a fungujte přesně tak, jak vám bude radit operátorka/operátor na tísňové lince 155! To je další velmi důležité pravidlo - poslouchejte pozorně, nesnažte se operátory překřičet, dělejte vše tak, jak vám budou radit. Vím, že se mi to lehce říká, ale vězte, že já nehody zažil několikrát, a to i z jiných pohledů, ale buďte, pokud možno, v klidu! Pokud budete ve stresu, ničemu tím nepomůžete.  

Záklonem hlavy můžete zachránit život! 

Jak jsem již naťukl v předchozím odstavci, poslouchejte vždy rady těch, kteří se vám snažím pomoci a nikdy vás na celou situaci nenechají sami. Pokud však půjdete sami na nějaký kurz první pomoci, jedna z nejdůležitějších věcí, kterou se naučíte, bude záklon hlavy. Úkon, kterým se opravdu zachraňují životy, a to díky zpřístupnění dýchacích cest. To však provádějte pouze v případě, že zraněná osoba nedýchá.

A jak správně provést záklon hlavy? Podívejte se na videu. 

Pokud však zraněný bude dýchat, nesnažte se s ním úplně hýbat. Není to šetrné. Daleko lépe uděláte, pokud si s dotyčným budete povídat, budete mu poskytovat teplo, relativní ticho, tišící prostředky, tekutiny a v případě potřeby šetrný transport - ano, přesně tak. Jde o "pět T". Ale s tekutinami a transportem buďte opatrní, neboť nikdy není známo, zda nepůjde dotyčný na operaci - v tom případě by to nebylo úplně v pohodě. No a s transportem buďte taktéž opatrní, neboť při některých indikacích můžete spíše uškodit. Například u dopravní nehody osoby nechte raději ve vozidle, pokud nedochází k požáru. 

A zase ta Záchranka...

A poslední nepsané pravidlo, které je však velmi fajn využívat, je Aplikace Záchranka! Tím, že si jí do telefonu nainstalujete, rozhodně neprohloupíte a v případě potřeby za tuto apku budete více než rádi - zachraňuje totiž životy a společně s ní dokážete i nemožné! 

Vždy tedy prosím pamatujte při poskytování první pomoci na vlastní bezpečí, na to, abyste měli rukavice a v telefonu Aplikaci Záchranku.