O měření rychlosti věděli, přesto pokuty dostali…

21.04.2018

Ve středu 18. dubna 2018 probíhal další ročník policejní akce "Speed marathon" na celém území Evropské unie. Do této akce bylo zapojeno 811 příslušnic a příslušníků Policie České republiky, kteří, i když všichni věděli, kde policisté budou stát, byli svědky celkem 3 266 dopravních přestupků, kdy 2 609 přímo souviselo s porušením nejvyšší (a vlastně i nejnižší) povolené rychlosti. Ptám se, jak je možné, že i když ti ,,zlí" policisté všude říkali, že budou stát na těch a těch místech, udělili velké množství pokut? 

Nešlo jen o rychlost.

Velice pozitivní zprávou ze středy je však fakt, že během celého dne nedošlo k žádné dopravní nehodě, při které by někdo na silnicích zemřel. Je otázkou, zda za to mohou policejní hlídky takřka ,,na každém rohu", avšak meritum věcí je nejdůležitější. Leč akce byla zaměřena hlavně na porušení nejvyšších povolených rychlostí, zaznamenali policisté v České republice i další přestupky, respektive někdy trestné činy (níže více).

Nabízí se otázka, proč vlastně tolik přestupků (trestných činů) bylo spácháno? Přeci sami policisté informovali na webových stránkách, na svém oficiálním facebookovém profilu o tom, kde všude budou a kde na ně můžete narazit v rámci tohoto maratonu pokut. Není snad již třeba ani zmiňovat to, že média nás taktéž velice řádné informovala, kde se hlídky nachází. No a největší ,,bonzáci" byli zase sami uživatelé Facebooku, kde kolovaly informace, kde jaká hlídka stojí, kde vás ,,vyberou" a kde možná i ,,seberou". Zajímavé je taktéž to, že slušných řidičů si opět hlídky nevšimly, protože prostě takoví řidiči jezdí vždy tak, jak mají a není třeba nějakého maratonu k tomu, aby se opět dokázalo, že i slušní řidiči jsou. 

Neřešme jen řidiče, ale všechny účastníky silničního provozu!

Pojďme si přát to, aby takovýchto akcí bylo více a více, protože já sám za sebe mohu říci, že jsem rád za množství hlídek kontrolujících rychlost, technické stavy vozidel, přítomnost omamných a psychotropních látek u účastníků silničního provozu a mnoho dalších faktorů. Je třeba ale dodat, že by se nám hlídky mohly zaměřit i na chování některých cyklistů. Když například jdete na oběd, a do stejné restaurace přijede parta cyklistů s dětmi (l), dají si jednu, dvě či tři ,,dvanáctky" k obědu, a následně vyrazí na další cestu, nemůžeme se přeci divit, že nám i ti cyklisté na silnicích umírají. A stejně tak by se za nezodpovědné chování měli pokutovat i chodci, kteří leckdy zvládnou předvést až komické chování na silnicích. 

Příklady toho, čeho policistky a policisté byli svědky: 

celkem přestupků: 3 266
porušení nejvyšší povolené rychlosti: 2 609
požití alkoholu (přestupek): 13
požití alkoholu (trestný čin): 1 (!)
požití návykových látek (drogy): 2 (!)
nevyhovující technický stav mot. vozidla: 145
vozidla bez dálniční známky: 23

Zdroj: Policie České republiky.