Moje díky patří vám!

30.08.2018

Nadpis pro dnešní článek jsem hledal celkem lehce. Dovolte, abych využil název písně Petra Rezka - Moje díky patří vám. A mé díky vám opravdu patří, protože jste při neoficiálním vzdání holdu nprap. Jiřímu Rýznarovi dokázali něco, v co jsem upřímně nedoufal ani ve snu. Společnými silami jsme předvedli, že nám není osud hrdinů lhostejný a že se dokážeme patřičně rozloučit. A aby to nebylo jen o rozloučení se, přidal jsem k tomu ještě jedno další poselství...

Od západu na východ, ze severu na jih - všude plály svíce

Do akce, kterou jsem vymyslel vlastně velmi rychle a téměř hned poté, co jsem se o tragické události dozvěděl, se zapojilo mnoho, mnoho a mnoho lidí. Čekal jsem, že se zapojí několik desítek lidí z řad veřejnosti, některé SDH či JSDH, ale rozhodně jsem nečekal to, co jsme dokázali. 

Přesný počet účastníků je mi tak trochu neznámou, ale vím, že v minimálně 474 městech byly zapáleny svíce - a to tak soudím jen z komentářů v události na Facebooku! 

Do akce se zapojily i ostatní složky IZS. Fotografii poslali například policisté z jednoho z OO v Olomouci, dopravní inspektorát Šumperk, příslušníci NCOZ, SPJ Praha. Záchranná služba taktéž nezůstala pozadu a fotografie dorazila například přímo od VZ Zábřeh (ZZS Olomouckého kraje), VZ Pardubice a dalších. A samotní hasiči? Tak ti jeli opravdu ve velkém - KOPIS HZS Pardubického kraje, PS Olomouc, PS Karlovy Vary, PS Přerov, PS Ústí nad Labem, HZS SŽDC Kralupy nad Vltavou, JSDH Písek, JSDH Praha Kbely, JSDH Březnice u Příbrami, JSDH Děčín... 

Svíčky však plály i u civilistů - Sušice, Ostrava, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Cheb a mnoho a mnoho dalších míst. Například lze říci, že lidé zapalovali svíčky i v Německu, Polsku, v Itálii a samozřejmě se do akce připojili i naši bratři - Slováci - čili se nám povedlo udělat mezinárodní vzpomínkovou akci, což je moc super! Jen na mail mi do večerních hodin přišlo 302 emailů s fotografiemi - což je obrovské číslo - a všem jsem vám na ně odpověděl. 

Korunka ke korunce a rázem máme 1 000 Kč

V průběhu večera jsem přemýšlel, jak celé akci dát ještě jedno velké poselství. Vymyslel jsem to i díky lidem, kteří mi posílali fotky z místa tragické události, kteří mi psali, že děkují za vymyšlení této akce. Rozhodl jsem se, že Nadaci policistů a hasičů věnuji za každé místo, kde plály plamínky svící 1 Kč na jejich účet. A abych měl nějaké "startovné", poslal jsem 1 000 Kč. Bohužel tuto hranici nepřekročíme, ale i tak ještě přispěji - tentokrát však už na číslo účtu speciálně věnované pro rodiny zemřelého a zraněného hasiče z družstva spěchajícího na pomoc při dopravní nehodě, kde byli zraněni čtyři lidé.

A víte, co je na tomto gestu nejlepší? Několik lidí se rozhodlo, že udělá stejné gesto, což si zaslouží obří palec nahoru a obří díky! 

Dokázali jsme to i bez houkání sirén!

Celá tato akce vznikla hlavně díky obrovské podpoře lidí. Díky podpoře lidí, kteří k rozloučení nepotřebují celorepublikové houkání sirén. Několik set, spíše si troufám říci několik tisíc, lidí dokázalo, že jim není lhostejné, co se stalo a dokáží vzdát hold někomu, kdo den, co den (dotyčný hasič byl i v JSDH) byl připraven zachránit životy. Kdo zachránil život již jen tím, že daroval více jak 40x bez nároku na honorář krev! 

Po celé naší zemi byla při konání tohoto rozloučení velmi emotivní nálada. Prostřednictvím Facebooku i mailu se ke mně dostaly zprávy, o které bych se rád s vámi podělil. Respektive, podělím se s vámi o dvě zprávy. 

"Sousedím přímo s hasičárnou v Zábřehu, všechny kluky znám a Jirka byl jeden z těch opravdových, poctivých, férových chlapů. Hlučný, srandista, všude ho bylo plno, kolikrát jsem ráno v 7 nadávala, když se jeho hlas rozléhal dvorem a říkala si, sakra, je neděle, nebuď mě... Jak toho teď lituji. Hluboce se mě i přítele Jirkova smrt dotkla. Na schody hasičárny chodíme zapalovat svíčku pravidelně," napsala jistá paní ze Zábřehu na Moravě. 

K situaci na místě tragické události, kde několik desítek lidí zapálilo svíce přímo na místě, se vyjádřil jeden z účastníků pietní akce přímo v místě tragédie: "Martine na místě to mělo neskutečnou atmosféru, bylo nás tam cca 50. Řidiči kamionů, kteří projížděli kolem troubili, dvě sanity blikly při průjezdu majáky, no prostě husí kůži mám ještě teď. Všichni na mě koukali a čekali, že něco řeknu a ač s tím nemám normálně problém, tak jsem měl sakra velkej knedlík v krku, ale nakonec jsem to dal, všem přítomným poděkoval a s Jirkou se rozloučil. Díky tobě se povedla neskutečná věc. Děkuji."

Fotografie z pietní akce v místě, kde se stala tragická nehoda. 
Foto: Miroslav Kobza - redaktor ČRO Olomouc

Závěrem bych rád ještě jednou poděkoval všem, kteří se akce účastnili. Všem těm, co akci sdíleli a rád bych podotkl, že to není naposledy, co jsem se rozhodl spojit lidi k dobré věci. 

A úplným závěrem však chci věnovat tento článek každému, kdo při plnění služebního slibu, či při záchranně života, zaplatil tu nejcennější daň. Děkujeme vám za to, že jste položili svůj život pro život jiných! 

Fotografie ze vzpomínkové akce po celé republice - vybráno jen několik fotografií - autory jsou účastníci vzpomínkové akce.