Martin Stránský je hasičem s kamerou, kterého velmi často potkáte na střelnici

30.08.2018

Můj jmenovec Martin je šestadvacetiletý profesionální hasič pracující u HZS podniku Kongresové centrum Praha a zároveň velitelem družstva u JSDH Lomnice nad Popelkou, odkud pochází a kde z části taktéž stále bydlí. Martin je svým způsobem neobyčejným hasičem, neboť velmi často jej potkáte u cvičení a různých školeních s kamerou a taktéž s plným arzenálem na střelnici. Jeho velkou vášní je totiž střelba - vlastní zbrojní průkaz na všechny možné typy střelných zbraní. 

Martine, co vlastně vše děláš? 

Jak si již zmínil v úvodu, pracuji u HZS podniku Kongresové centrum Praha, kde působím jako zástupce velitele směny. Zároveň taktéž vedu webové a facebookové stránky hasičů města Lomnice nad Popelkou, kde taktéž od nového roku působím jako velitel družstva. 

Mí čtenáři Tě již mohou znát, neboť jsem zveřejnil nějaká Tvá videa. Jak si se vlastně k natáčení dostal? 

Zajímal jsem se o to. A chtěl jsem to využít pro takovou osvětu hasičské práce. V dnešní době sociálních sítí je snazší seznámit veřejnost s naší práci, proto jsem toho využil a ukazuji práci hasičů. 

Co vše vlastně natáčíš? 

Snažím se točit a prezentovat převážně výcviky a cvičení. Ne ostré zásahy. Občas se jedná o záběry, které by měli zůstat "v šuplíku", ty poté slouží pro naši zpětnou vazbu. Občas si ty zásahy rozebereme. Probereme, co dělat jinak nebo naopak co se nám podařilo.

Takže vlastně video působí i jako školící materiál. Co Ti na to říkají kolegové? 

Je to vnímáno kladně. Prezentuji tak naší práci (práci hasičů JSDH Lomnice nad Popelkou) veřejnosti, takže veřejnost vidí, co vlastně vše děláme. 

Odkdy se vlastně pohybuješ u hasičů? 

U hasičů působím od mala. Je to rodinná tradice. Děda byl ve vedení sboru. Táta je velitel jednotky města Lomnice nad Popelkou (kategorie JPO II). Takže od 18ti jsem vlastně na výjezdu. U Lomnicke jednotky jsme poměrně dost vytížení, a hlavně tu je super parta, která se tomu vážně hodně věnuje na úkor vlastního volného času. To je to, co je super. A lidi ve městě si toho opravdu váží. Což je znát na odezvě a podpoře.

Pokud už máš volno od věcí spojených s hasiči, co děláš? 

Mým velkým koníčkem je střelba. Jsem držitelem zbrojního průkazu všech skupin krom výkonu povolání. 

Vím, že studuješ obor diplomovaného zdravotnického záchranáře. Po vystudování, zůstaneš v oblasti? 

Ukončuji teď první rok. Trošku jsme se zhoršil, neboť jsem v průběhu studia byl na 6 týdnů v Brně. Tam jsem prošel kurzem taktického řízení (kurz velitele u HZS platný i u JSDH). Takže studiu jsem tento rok nedal tolik, kolik bych dle svých představ chtěl. V oboru záchranáře zůstat asi nechci. Práce je to zajímavá a náročná. Lidi od ZZS a celkově ve zdravotnictví hrozně uznávám. Studovat jsem začal kvůli rozšíření rozhledu a abych dokázal lépe poskytnout první pomoc. Ale jak říkám, toto je ještě běh na dlouhou trať.

Máš přítelkyni. Nebojí se o Tebe? 

Přítelkyně? To je asi nejdůležitější otázka. Určitě strach má. Kdo by neměl. Přece jen, i když se jede na strom, co spadl na silnici, jedeme provozem. Dnešní provoz je náročný. A nebezpečný. V případě požáru nebo jiných událostí strach má. To je asi přirozené. Přeci jen. Jinak ženám a přítelkyním hasičů, policistů, záchranářů nebo vojáků asi patří to největší uznání. Bez podpory, co v ní mám, bych asi nezvládl působit u dvou jednotek hasičů a studovat obor zdravotnického záchranáře. Je to přeci jen časově dost náročné.

Kdy se od Tebe dočkáme nějakého dalšího videa? 

Videa snad nějaké budou, ale svůj volný čas teď věnuji své přítelkyni. Brzy se v rámci školy budu věnovat stážím v nemocnici a na ZZS. Avšak plánuji svůj videokanál na Youtbue. 

A jakmile jej Martin vytvoří, budete první, kdo se o této novince dozví, neboť s tvorbou Martina se tu a tam budete setkávat i u mě na webu na facebookové stránce Ze života IZS. 

Víte i vy o někom z oblasti IZS (potažmo zdravotnictví a osob zapojených do záchrany života osob a zvířat či záchrany majetku, s kým by byl zajímavý rozhovor? Pokud ano, ozvěte se na mail: martinkramer.susice@seznam.cz