Kterak je možný pacient sušické nemocnice rukojmí politických her…

14.04.2018

...První článek, který jsem vydal na svém blogu, byl článek o městu Sušice z rubriky "Jedeme na výlet". Ukázal jsem naše město z pohledu turistického, kdy z onoho pohledu je velmi úchvatné. Bohužel teď Sušici musím ukázat tak trochu jinak - a sice z pohledu sociálního systému, respektive zdravotnického. V Sušici totiž máme i nemocnici, ale ta je teď, v období před volbami, a není to jen teď, ale už zhruba od podzimu loňského roku, v rukou politických, a zejména předvolebních, her... A jak k tomu přijde pacient? No přeci jako loutka systému. A zaměstnanci nemocnice? Jako, a teď mi prosím všichni zaměstnanci promiňte, ještě větší loutka...

Aby můj článek pochopil i ten, kdo se o dění nezajímá a komu to není blízké, jednoduše řečeno jde o situaci, kdy byla díky rozhodnutí zastupitelů města svěřena nemocnice do provozování jisté společnosti (říjen 2015). Onu jistou společnost koupila ještě jiná společnost (březen 2017), která teď vlastně celou nemocnici provozuje. Dotyčná společnost rozhodla z důvodu nedostatku lékařů nejdříve uzavřít chirurgické oddělení, následně na podzim loňského roku uzavřela i chirurgickou ambulanci - což byl velký problém! Proč byl? O tom více níže. Novým problémem je však třeba i to, že ona jistá společnost, která nyní nemocnici provozuje, koupila i jedno velké vydavatelství, což je prý špatně - níže uvidíte pár zkopírovaných diskuzí.

Petice - spása nás všech? Omyl!

Samozřejmostí bylo, že ve chvíli, kdy byla uzavřena chirurgická ambulance, se rázem zvedla i velká nevole lidí. A není se čemu divit - chirurgické indikace jsou jedny z nejrozšířenějších, které naší společností trápí. Ať už se jedná o úrazy, nebo o důsledky špatné životosprávy (problémy se žlučníkem aj.), vždy se ocitnete, pokud půjdete či pojedete do nemocnice, na chirurgické ambulanci a následně v případě vážného stavu i na chirurgickém oddělení. 

Nevole obyvatel Sušice i okolních podporovatelů byla natolik velká, že byla vytvořena petice za obnovu chirurgické ambulance. A světe div se, povedlo se. Sice teď hodně lidí nadává, že je placená z rozpočtu města, a teď se dostávám, kam jsem nechtěl, neboť nemám rád politiku, ale funguje a funguje dobře! Jenže ruku v ruce s peticí se založila i jedna facebooková skupina, která na počátku vypadala, že opravdu chce upozornit na dění kolem petice. Chce ukázat, jak to vypadá, co se aktuálně děje. Jenže zdání klame a postupem času se skupina vydala jedním nemilým směrem - a sice takovým, že ať se stane, co se stane, vždy je vše špatně. V poslední době se nám na diskusním fóru nemocnice Sušice, jak se při velké vlně nevole, hlavně v prvních chvílích z mé strany, změnil název této skupiny, objevují už témata úplně mimo zdravotnictví. Příkladem lze uvést cestovní ruch. 

A jak to tak bývá, je třeba vždy všechny po zásluze potrestat. Když totiž někdo z lidí přítomných v této skupině vyjádří odlišný názor, je okamžitě názor smazán - ano, i téměř po třiceti letech od příchodu demokracie, tedy od možnosti vyjádření svobodného názoru, jsou lidé trestaní. A proč se tak děje? No to je přeci jednoduché. Protože osoba bojující proti všemu možnému, co se u nás ve městě děje, dostala oprávnění správce skupiny - to je panečku nepořádek, viďte? 

Jedna loutka větší než druhá.

A jak že k tomu tedy přijdou pacienti a zaměstnanci nemocnice? Pacienti vlastně nikterak, pokud nečtou sociální sítě, kde to poměrně dost žije. A nežije to zdaleka jen v jedné skupině, ale i v dalších a dalších - jo, pořád se bavíme jen o jedné malé, spádové nemocnici z města Sušice. Horší už to bude asi z pohledu zaměstnanců, kterým jejich roli ani špetku nezávidím. Situace, kdy nastupujete ráno/večer na "dvanáctku", večer či ráno přijdete domů utahaní jak psi po těžké dřině (za chvíli tu budou komentáře, jak vlastně nic moc v nemocnici nikdo nedělá - to už tu totiž taky bylo ze strany "gengu") a shlédnou pár lživých a vymyšlených tvrzení. A pokud najdou chvíli času a budou pátrat ve veřejném prostoru, opět ve skupinách na "fb", zjistí, že největší osoba bojující proti jim samým, je vlastně "z branže". Alespoň to tedy o sobě tvrdí - údajných sedm let na ARO odd., následně sestrou u místního praktika a dispečerka převozových sanitek? Není tu něco tak trošku špatně? O faktu, že někdo z nemocnice musí dotyčné osobě podávat interní informace, snad ani psát raději nebudu...

Co je ale nejdůležitější? V dobré víře chcete pomoci s bojem za zachování velmi důležité chirurgické ambulance, která je spádová pro moc velkou oblast. Dokud chirurgická ambulance nefungovala v Sušici, musely posádky ZZS ze širokého okolí i samotní pacienti, jezdit až do Klatov či Strakonic, kde toho po právu měl personál opravdu dost - avšak nikdy to na sobě nedal znát! Jenže ve chvíli, kdy několik tisíc lidí podepsaných pod peticí, vyhraje, začíná tu boj proti něčemu, co mě, jakožto pacienta, vůbec nezajímá! Boj o politiku, boj o město a boj o komunální volby. Vlastně jsem upřímně rád, že jsem petici nestihl podepsat - a teď ,,gang" bojující za něco, čemu vlastně skoro ani nerozumí, má na mě novou zbraň, ale nevadí... Já se nevzdám!

Pomohou a ještě se usmějí...

Závěrem si pojďme říci, jak to vlastně funguje v sušické nemocnici. Pokud se vám něco stane, ať už půjde o nějaké rýmy, kašle a další (ne)vážné stavy, je tu velmi dobrá LSPP. Pokud váš problém bude chirurgického rázu, máme tu chirurgickou ambulanci s, z mého pohledu, fajnovým a ochotným personálem. Pokud váš zdravotní stav bude zhoršen na základě interní příčiny, máme tu i interní ambulanci, ke které náleží i lůžkové oddělení. A mohu s čistým svědomím říci, že já jsem byl spokojený. Jak na LSPP, tak i na chirurgické a interní ambulanci. Nevzdejte se tedy, prosím, a vydržte milé zaměstnankyně a zaměstnanci tlak, který je na vás dáván. Bojujte a vyhrajte! A vězte, že já vás mile rád podpořím, protože to má smysl a protože naše nemocnice je velice důležitá a rozhodně do toho politické hry nemají vůbec co zasahovat! 

PS. Za tu dobu, co bojuji proti ,,gangu" bojovníků, jsem byl několikrát zablokován, bylo mi pár komentářů smazáno a hlavně jsem údajně psychiatrický pacient nevidící realitu... Inu nevím, zda je dobré postavit se ovečkám, ale mně to za to stojí a pevně teď věřím, že se ,,gengařky" samy odhalí a tak se ukáže, o kom vlastně píšu.

Jelikož si každý zodpovídá za to, co zveřejní na sociální síti sám, zveřejňuji diskuzi se zveřejněnými jmény autorů komentářů. Zamazány jsou pouze názvy konkrétních společností, neboť je nechci jmenovat. Nechť si každý zjistí sám o jakou společnost se jedná.