Když nejsou na demonstraci, zachraňují životy!

28.01.2019

Policisté z SPJ Praha v posledních dnech ukazují, že jejich úkolem není jen chránit bezpečnost občanů v Praze, střežit převozy peněz a zvládání opatření při různých sportovních zápasech. U dvou zásahů složek IZS byli policisté ze Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství Policie České republiky Hlavního města Prahy jako první. V jednom případě navíc pomohli zachránit lidský život! 

Policisté z SPJ Praha při jednom z opatření v rámci demonstrace 26. března 2016 v Praze.

Jsou to policisté, které většinou potkáte, ať už jako příslušníky SPJ či KPJ (Krajská pořádková jednotka), při různých bezpečnostních opatření v rámci fotbalových utkání, demonstrací nebo "jen tak" na ulici, když posilují výkon služby pořádkové policie. Můžete na ně ale narazit úplnou náhodou, když zrovna půjde do tuhého a oni například pojedou do práce...

Jeli v MHD do práce, když došlo k prudkému nárazu...

Středa, 23. ledna, zhruba devatenáctá hodina dne. Křižovatka ulic Mariánská, Lhotecká a U Kamýku v Praze 4. Autobus MHD, dvě mladé dívky, dva policisté z SPJ Praha a zdravotní sestra.

Když zrovna dva policisté, jeden z nich v SPJ působí jako zdravotník, mířili na svou noční službu, asi nečekali, že již v rámci cesty v autobusové lince 150 budou zachraňovat životy. Když došlo k nárazu, a následně prudkému brždění, při kterém několik cestující popadalo na zem, oba dva policisté neváhali a šli konat. Vizuálně i slovně překontrolovali stav cestujících v autobuse. Nikdo nebyl viditelně zraněn, pouze několik lidí bylo otřeseno. 

O poznání hůře na tom byly dvě mladé dívky. Jednu z nich již viděli policisté z autobusu sedět přímo před ním. Při vystupování si ale všimli i další dívky, zaklíněné pod koly autobusu. Ihned započali s ošetřováním zraněných dívek a pokusili se dívku zpoza přední části autobusu. Na místo ihned přispěchala i zdravotní sestra. I ona se snažila pomáhat dívkám. Trojice zachránců stala o tepelný komfort dívek až do příjezdu posádek ZZS HMP.

Na D10 došlo k nehodě, první na místě byl cenný náklad z České národní banky.

Policisté z SPJ Praha mimo jiné také zajišťují doprovod vozidlům přepravující mince z České národní banky. Jelikož někdy tyto vozidla vozí opravdu velký obnos peněz, jsou doprovázeny policisty se samopaly. Tito policisté jako první zastavili v pátek 25. ledna u dopravní nehody na dálnici D10.

Foto: ZZS Středočeského kraje.

Došlo zde k dopravní nehodě větší pekařské dodávky, která narazila do značení Správy a údržby silnic a dálnic. Řidič tohoto vozidla byl zaklíněný, proto jej policisté nedokázali dostat ven. Dokud nedojely jednotky hasičů, další policisté a posádky RZP z Mnichova Hradiště a RV z Mladé Boleslavi, starali se policisté nejen o zraněného muže, ale také střežili náklad ve vozidlech. 

I proto na místě měli policisté stále samopaly připravené ke střelbě. Pro mnohé čekající řidiče v místě dopravní nehody to tak bylo nečekané, ale střežení nákladu je potřeba. 

Foto: ZZS Středočeského kraje.