„Když je hasič připraven“, rčení Tomáše Čápa. Hasiče, který se snaží být univerzálním hasičem.

03.11.2018

Šestadvacetiletý ostravský hasič Tomáš Čáp je nejen profesionální hasič, ale taktéž hasič, který se rozhodl udělat něco pro ostatní kolegy. Tomáš se po vystudování požární ochrany rozhodl, že nechce být jen obyčejným hasičem. Nechtěl být jen fyzicky zdatný, chtěl být i velmi zručným, schopným a vzdělaným příslušníkem Hasičského záchranného sboru České republiky, který bude znát i vše důležité kolem práce u hasičů. Myšlenka všestrannosti a zručnosti u něj dospěla až do stavu, kdy se rozhodl založit projekt Firefighter Complex Training ™ (dále již jen FCT) a sířit svou myšlenku dál.

Tomáše Čápa, zakladatele FCT jsem si dovolil oslovit pro vytvoření tohoto rozhovoru, neboť mne jeho myšlenka velmi zaujala. FCT je projektem, který mnoho hasičů může posunout dále a zejména na malých požárních stanicích kategorie P0 a P1, kde musí například i strojníci pomáhat s likvidací plamenů, může hasiče velmi posunout dále. Tomáše jsem při tvorbě článku zastihl na požární stanici v Ostravě na Fifejdách, kde pracuje jako hasič - zdravotník. 

Tomáši, jak dlouho vlastně už jsi u hasičů? 

Je to necelých 6 let. Celou tuto dobu sloužím na stanici Fifejdy, konkrétně na směně B a jsem za to rád. 

Kdy si začal s FCT? Kdy byla zveřejněna stránka? 

FCT žilo svým tajným životem uvnitř mé hlavy dlouhá léta už během střední školy na SOŠ-PO a VOŠ-PO Frýdku Místku. Jistě, tehdy tato myšlenka neměla název, strukturu a neměl jsem ani představu, jak bude vypadat za pár let, ale množství informací a široká škála oborů, ze kterých jsme čerpali učivo, mě přivedlo k myšlence, že se přece musím udržovat "v chodu". Během rozhovoru krátce po maturitní zkoušce jsem řekl větu:"Bez seberealizace se hasič ztrácí.", a zatím si stojím dodnes. V roce 2015 vznikl Instagramový účet, který byl původně jako můj deníček hasiče, kde jsem zaznamenával, co a jak dělám sám pro sebe. Dost jsem začal nabírat sledující, ale hlavně ohlasy, které mě v roce 2017 vedly ke spuštění FB stránky a s ním spojený účet na Youtube. V té době už bylo FCT plnohodnotným projektem, pro který jsem se rozhodl udělat vše, co bude v mých silách.  

Vytvořil si i web, stránku na FacebookuInstagram, Youtube účet, to vše děláš sám? 

Instagramem jsem začal. Tuto aplikaci jsem znal a hrozně rád jsem ji používal a používám dodnes. Instagram je hrozně rychlá sociální síť. Obsah, který nahrajete, je aktivní například čtyři až pět hodin, poté zmizí v záplavě nových příspěvků. Dávalo mi to příležitost být aktivní a dělat nové a nové věci. Navíc skrz příspěvky ve stories (příběhy na Instagramu - poznámka autora) jsem mohl sdílet informace téměř živě. FB jsem založil i ze zpětné vazby na Instagramu, kdy mě lidé žádali, abych FCT dal českou podobu a rozjel celý projekt pořádně, což se vlastně snažím dělat doteď. Youtube kanál je pro mě osobně stále v plenkách a byl založen spíše z důvodu, že kdo ho nemá je out, ovšem to, co chystáme na YT, je zatím na papíře. Web je naše FCT miminko a důvod, proč jsme na něj přistoupili, byl dosah článků na FB, kdy je někteří sledující neviděli a FB je filtroval. Web nám umožňuje psát obsáhlé a plnohodnotné články, které mají své místo a kategorie a jsme za to rádi. FB a IG zatím vedu sám co by admin. Obsah mi pomáhají tvořit například Dan Vyvlečka, jako moje pomocné ruce na směně a i mimo ni, ale také další členové týmu. S YT, grafikou a obecně videi mi pomáhá Petr Andráško (andras_editor), který nám dělal také promo video. Na web jsem již vytvořil stabilní tým, ve kterém má každý svou roli ať už je to Barča Škodová (HZS SČK) za požární sport, Ondra Kubala (HZS MSK) za požární útoky, Dan Vyvlečka (HZS MSK) za výživu. Jsem rád, že je v týmu mám, jsou to lidé, kteří mají za sebou mnoho úspěchů ve svých oborech a je fajn mít je u FCT. 

Vynikající promo video FCT, o kterém Tomáš hovoří o pár řádků výše.

Jak vlastně funguje FCT v praxi? 

V praxi fungujeme formou fotek, článků, příspěvků či videí. Ukazujeme určité tréninkové postupy na zlepšení či udržení fyzické zdatnosti, informujeme či připomínáme věci, které mohou být pro hasiče přínosné u zásahu nebo mimo něj. Ukazujeme zlepšováky, vychytávky a nápady, které máme my nebo hasiči ze světa, které sledujeme například na Instagramu. Největší bodem tvoření obsahu jsou pak samotné výjezdy a fanoušci, kdy narazíme na určitou situaci nebo obdržíme zprávu a podobně. Výsledkem je určité téma, které projdeme, připravíme, zpracujeme a předáme sledujícím. 

Velkým krokem pak jsou plavecké semináře, které jsme v září 2018 začali pořádat pro současné či budoucí hasiče. Je to jeden z velkých kroků, kdy se konečně s fanoušky a sledujícími setkáváme osobně a to, co znali teoreticky ze stránky, konečně uvedeme do praxe.  

Letos jsme měli možnost také sponzorovat několik soutěží TFA, kdy součástí celé akce byla naše přítomnost se stánkem, propagačními předměty a vůbec ukázkou toho, co děláme.  

Jaké jsou přesné zlepšováky? Respektive, jak to jde celé využití při běžné směně? 

Zlepšováků je opravdu moc, ne všechny jsou už venku a nerad bych vystřílel arzenál. Ukázali jsme například gumy pro chycení klik, tak, aby se dveře za hasičem při průzkumu nezavřeli. Pro nás to byla samozřejmá věc, kterou každý zná, ovšem ozvalo se nám mnoho hasičů s přáním o zaslání materiálu, rozměrů a případně kratičkým postupem výroby.

Poslední dobou u nás frčí klínek s paracordovým lanem. Ve výsledku se jedná o klasický klínek větších rozměrů, který má skrz tělo oko z paracordové šňůry. Dělali jsme si je na směně, aby se nám lépe tahaly z kapsy, případně z místa, kde jsou zaklíněné. Ke klasickým spotřebním klínkům tak každý máme jeden, který si "hlídáme".  

Klínek, o kterém Tomáš hovoří.

Velkou částí jsou cvičební videa pro přípravu na směnu či TFA, ta jsou základem fungování FCT, a i s nimi sklízíme úspěchy. Na videa máme dobrou odezvu a hlavně reakce ve formě zpráv, což je pro nás stěžejní.  

Co na FCT Tví kolegové? 

Ze začátku to bylo spíše pochopitelné nepochopení. Přišel jsem jako nový mladý hasič a zapojil se do dlouho fungujícího kolektivu. Když jsem začal na směně pravidelně trénovat a točit videa, bylo to pro ostatní spíše zvláštní. Ovšem na vše se dá zvyknout a jsem rád, že je to dnes naopak a pokud dělám nový trénink či video kluci se spíše ptají, co to bude a podobně. Někteří mají zájem také o plavecké semináře, což je pro mě obrovské zadostiučinění a jsem nesmírně rád, že si profíci přiznají, že něco není úplně ok a mají snahu to zlepšit. Působí to dobře také na ostatní členy seminářů. Vzniká nám tak kolektiv nehasičů, dobrovolných a profesionálních hasičů, kteří jsou tam za stejným účelem, a to být lepší hasič. 

Jak vlastně funguje klínek s provázkem? To vidíte na videu od FCT.

No a co ohlasy? Máš už nějakou svou členskou základnu? 

Ohlasy (klep, klep) jsou zatím z 99 % pozitivní a jsem hlavně rád, že jsou. To, že lidé mají snahu si s námi psát, psát komentáře a komentovat dění okolo FCT nám dává zpětnou vazbu, že lidé náš obsah sledují a studují. Můžu mít 50 tisíc liků, ale pokud to budou neznáme osoby, které jen likují fotky, nepotřebujeme je. Pokud máme necelé 2 tisíce převážně hasičů, kteří s námi komunikují o aktuálních tématech a příspěvcích, je to pro nás obrovská radost a je to oboustranně přínosné. Oni se dozvědí něco, my se dozvíme něco a ve výsledku v diskuzi ještě dojde k častému faktu a to k rozdílnostem mezi "územky" (Územní odbor HZS - poznámka autora) či kraji. Největší základnu nám tvoří sledující, kteří jsou s námi od počátků na Instagramu v roce 2015, a to kluci z Kobeřic. Ti dělají opravdu mnoho práce nad rámec fanouška FCT a patří jim za to obrovské díky! Pořád je považuji za technický tým FCT a díky nim existuje mnoho věcí, které FCT zvedly. 

Co vlastně s FCT bude dál? Myslíš, že je možnost kompletního tréninku pro hasiče dosáhnout a tím pádem by FCT již nemělo, a teď to neber zle, význam? 

Myslím si, že FCT má nevyčerpatelnou zásobu témat. Někteří využijí 10% obsahu, někteří 80%, pro nás je důležitá komplexnost tak, aby byl hasič připraven na možné aspekty zásahů. Jistě, některé výcviky nevyužije rok, ale pak je využije během dvou směn několikrát, a to je právě ta nárazovost na znalosti hasiče. Snažíme se, aby se hasič netočil v kruhu jeho běžných činností na směně a v běžných zásazích, ale aby si někdy připomněl to, co dlouho nedělal a aby v posilovně nezvedal stejné váhy ve stejných sériích 10 let po sobě, ale aby hledal cesty a došel k bodu, kdy bude chtít svou vlastní seberealizaci. Z tohoto důvodu tu FCT je. Vyvíjí se doprava, vyvíjí se hromadná doprava ve městech, vylepšují se výroby a fabriky a ruku v ruce nová situace přináší nová nebezpečí a s tím spojené nové vědomosti, které je třeba nabít. Co se týče tréninku, hranice toho, co lidské tělo dokáže, je také neskutečná. Takže myslím, že nejspíše není možné témata vyčerpat, spíše se budou podobná témata zabývat vždy jiným ojedinělým prvkem daného bloku. 

Obsah jedné z kapes zásahového kabátu Tomáše. 

Koukal jsem na články na téma první pomoci. Jsou opravdu parádní! Jsi zdravotník na družstvu, máš Ty něco se zdravotnictvím? 

Hned po střední škole jsem se úspěšně dostal na Ostravskou univerzitu, Fakultu urgentní medicíny na obor Zdravotnický záchranář. Během studia jsem dostal nabídku nastoupit na Fifejdy, a jelikož to byl životní cíl, který jsem si ve 20 letech mohl splnit, neváhal jsem. Znamenalo to však přejít na dálkové studium. Tam jsem se ještě držel, ovšem s příchodem některých odborných praxí jsem školu ukončil. Urgentní medicína mě hodně oslovila a bylo také díky Kubovi Krčkovi, který mě na SOŠ-PO a VOŠ-PO učil jak první pomoc, tak taktiku u dopravních nehod či fyzickou přípravu. Jeho zápal a zkušenosti mi poprvé navodily myšlenku stát se záchranářem. Dnes jezdím na ZZS, věnuji se školení první pomoci a pořád mě to baví jako poprvé. Lidské tělo je neskutečný biologický stroj a to, co se v něm může vše dít, je neskutečné. I proto mě urgentní medicína a medicína na místě zásahu hodně baví a rád se jí věnuji ve svém volném čase.

Proč si školu přestal studovat?

Jak jsem řekl výše, potřeba splnit odborné praxe, 24 hodinové směny a potřeba mít nějaký čas pro sebe se prostě neskloubily. Byl jsem mladý, a když se na to dnes dívám, byla to spíše povinnost a každý to čekal, že po maturitě prostě jdeš na VŠ. I přesto, že mě to zpětně mrzí, jsem rád za to, co jsem se tam stihl naučit. Dnes studuji na Ostravské univerzitě jiný obor a neskutečně mě to baví. Dospěl jsem do stádia, kdy vím, že mi škola může pomoct a učení mi jde mnohem lépe a hlavně, je to dobrovolné. 

Obsah další kapsy Tomášova zásahového kabátu.

Vím, že jsi na směně s kluky, kteří dělali výzvu Na krev, účastnil si se toho? 

Výzva vznikla u nás na směně, za což jsem neskutečně rád. Byla to vesměs spontánní akce, která přerostla ve skutečnost, že Krevní centrum nejen v Ostravě doplnilo zásoby a rozjela se velká osvěta, co se týče darování krve či plazmy. Náš tehdejší kolega měl bohužel osobní zkušenosti s potřebou mít cizí krev pro dceru, a to byl jeden z impulsů, které nás k celé akci vedly. Účastnil jsem se a jsme rád, že to můžu říct, je to opravdu projekt s dobrým úmyslem a má cenu za takovým stát. 

Druhé video z výzvy Na Krev. Na videu vidíte Romana Pecháčka a právě Tomáše Čápa, který se účastnil natáčení. Video: Tomáš Lach.

Co máš v hasičském životě dál v plánu? 

Rád bych naplnil své cíle a mířil směrem k pozici velitele družstva. Jestli to bude dřív nebo později, ukáže už jen čas, má snaha a také trošku toho štěstí s případnými příležitostmi. Rád se účastním soutěží ve vodním záchranářství a v první pomoci a toho bych se rád držel i nadále a samozřejmě se dál budu držet myšlenky FCT a rozvíjet se ve všech aspektech hasičiny. 

A co na to doma? Co přítelkyně? Je ráda, že má takového borce doma? 

Nevím, jestli bych se nazval zrovna borcem. Mám ještě mnoho věcí, které se chci učit a ve kterých se chci zlepšovat. To, že FCT funguje dobře, je ovšem zásluhou také toho, že má moje přítelkyně hodně pochopení a trpělivosti. Myslím, že mnoho lidí neví, co za FCT je a vidí jen výsledek. Ti co vědí, že se snažím držet určitého řádu a koncepce také vědí, že to často stojí ježdění, volání, psaní a také hodně času u nooteboku a mobilu. Díky tomu, že se FCT stalo sponzorem některých akcí a mohli jsme se hrdě prezentovat, jsem také nebyl mnohokrát doma, a to je vždy druhá strana mince. Když však přijdou chvíle, kdy vás na takové akci vaše rodina překvapí, aby byli s vámi, je to po celém dni největší odměna. Zní to jako klišé, ale je to tak. Za mě patří přítelkyni velké děkuji, protože mě vždy podporovala od pomoci při všem, co dělám, až po ježdění po celé ČR, takže si dovoluji touto cestou poslat velké Děkuji, jsi moje opora.  

Jsi také milovník psů. Co na to ježdění, práci a mnoho dalšího spojeného s FCT Tvůj čtyřnohý kámoš? 

Náš pes je hlavně rád, že přijdu domů a hrajeme si, jinak je mu to asi fuk. 

A táta? (otec Tomáše je taktéž profesionální hasič, poznámka autora)

Myslím, že to ani neví, ale i on je pro mě velkým impulsem. Sám se rozhodl do toho šlápnout a pro vstup k HZS dělal opravdu hodně a vyplatilo se. On byl také ten, kdo mi ukázal, že bych mohl hasičinu studovat již na střední škole. Když se na to dívám zpětně, neřekl mi, co bude v následujících letech do maturity, ale řekl mi, jak bych mohl žít po ní, když mě vezmou k HZS. Neváhal jsem a podívejme se, kam až jsem se skrz to posunul.  

O FCT se bavíme, on také hodně sportuje a většinu života sedí v sedle na kole, když je něco nového vždy mu to posílám, aby byl v obraze. I tohle mu rád pošlu. Aby to ovšem nevypadalo, že mám v životě jen tátu a přítelkyni, je velkou podporou také máma, ale to by musel být ještě jiný článek, abych vypsal její zásluhy na tom, kde jsem dnes. Takže oběma patří velké děkuji.  

Tomášovi za jeho ochotu při tvorbě článku patří velké díky. Závěrem si vás dovolím pozvat na Tomáše všechny stránky, protože i když jste lajk, můžete se toho mnoho přiučit. 

FOTOGALERIE