Kdo bude hlasovat, možná dostane 500 Kč, řekli si „hasiči“

28.10.2018

V posledních týdnech se ve spojitosti s novým pořadem na internetové televizi Stream.cz Hasičárna Telecí hovoří o ostudě dobrovolných hasičů. Nejsem filmovým kritikem, ani jsem neviděl ani jeden díl tohoto nového pořadu, takže si nedovolím hodnotit, zda kritici mají pravdu. Upřímně si však myslím, že hasičům dělá negativní reklamu jiný jev, který se nyní ukazuje na facebookové stránce s názvem Hasiči...

Ilustrační fotografie. S JSDH Sušice nemá článek nic společného! 

Kdo by neznal soutěže, ve kterých jde o počet laiků u vašeho příspěvku. Jsou to bohužel nemilé soutěže, kdy vyhrává ten, kdo "nažebrá" největší počet "palců" (jo, pravda, i já na své stránce Ze života IZS takovou část soutěže měl). V konkrétní soutěži, o které je celý tento příspěvek, se hraje o pobyt v Jeseníkách v hodnotě pěti tisíc korun. Jeden ze správců, který se této soutěže účastnil, vymyslel soutěž o 500 Kč pro někoho z řad hlasujících. Pokud by tedy soutěž vyhrál, někdo z těch, co hlasovali, by dostal 500 Kč. 

Je samozřejmé, že takový příspěvek je potřeba pořádně zpropagovat, proto jste na stránce viděli zhruba třikrát, čtyřikrát za den tento příspěvek. Jinak by se dalo říci, že několik měsíců zpět je stránka jen "sdílečkou" komerce, kdy nejmenovaný muž vymyslel to, jak může vydělávat na hasičích. 

Autor soutěže si všeho všiml, 500 Kč je pryč...

Autorku soutěže někdo nejspíše na toto neférové jednání samozřejmě upozornil, či si všimla enormního sdílení jedné konkrétní fotografie, proto se rozhodla mazat komentář s fotografií ono dobrovolného hasiče - z jeho profilu vlastně není ani patrno, zda je hasičem či není... 

V tu chvíli okamžitě z hasičské stránky příspěvek o tom, že někdo z hlasujících vyhraje 500 Kč zmizel. Za to příspěvky s hlasováním tam jsou více a více... Otázkou nyní je, zda tedy někdo z těch, co se rozhodli pro jednu pětisetkorunu takto prodat svou možnost hlasu, dostane vůbec tuto "výhru". 

Je taktéž samozřejmé, že pokud na stránce napíšete komentář upozorňující na to, že tohle opravdu není cesta k cíli správná a za určitých podmínek by mohlo jít i o protiprávní jednání, neboť nyní není vidu ani slechu o vyhraní konkrétní pětisetkorunové bankovky, okamžitě vás "poctiví" správci zablokují. 

Otázkou "do pranice" nyní je, zda je dle vás toto jednání lidí, kteří si dovolují na své stránce mít název "Hasiči", tedy název hrdinů, kteří den co den zachraňují životy osob, zvířat a taktéž zachraňují majetek, a někteří dokonce dobrovolně bez nároku na mzdu, férové a poctivé?