Jeli k nehodě, ale nedojeli…

14.10.2018

V sobotu 13. října mířila posádka RZP ZZS Plzeňského kraje na výjezd k dopravní nehodě se zraněním. Kolem půl jedenácté na křižovatce ulic Alej Svobody a Lidická však sami záchranáři měli dopravní nehodu s vozidlem osobním, při které skončili na boku. Záchranáři samozřejmě jeli se zapnutým VRZ, houkali, blikali, ale i tak došlo k dopravní nehodě. Nehodu samozřejmě vyšetřuje Policie České republiky. 

O nehodě, při které se lehce zranili členové posádky ZZS i řidiči osobního vozidla, jako první informoval web Krimi-Plzeň. Bohužel, i přes zapnutý VRZ, si řidič osobního vozidla ročník narození 1999 patrně vozidla ZZS nevšiml, a došlo ke kolizi. Je třeba zmínit, že řidiči osobního vozidla jel na zelenou ulicí Lidická, posádka ZZS na červenou ulicí Alej Svobody, avšak pokud řidič vozidla IZS jede se zapnutým VRZ, nemusí se řídit světelnými signály. Taktéž ale platí, že složky IZS mohou ostatní řidiče omezit, nikoliv však ohrozit. Vyšetřování nehody bude tedy velmi náročné a není přesně známo, kdo je viníkem této dopravní nehody. 

Tato nehoda však poukazuje na to, že řidiči osobních a nákladních vozidel se patrně nevěnují dostatečně řízení, neboť vozidla záchranářů bývají velmi dobře vidět, a ty plzeňské navíc i dost dobře slyšet. Zvukový tón vozidla záchranářů zainteresovaného do dopravní nehody je natolik silný, že je slyšet velmi dobře i přes zapnuté rádio ve vozidlech. 

Jak jsem psal již výše, u takovýchto nehod je velmi těžké určení viníka. Je však třeba upozornit na to, že pokud vidíte vozidlo IZS jedoucí "na majáky", jste povinni tomuto vozidlo umožnit bezproblémovou jízdu. Taktéž bohužel platí, a teď rozhodně nechci říci, že všichni řidiči jsou stejní, že účastníci silničního provozu dělají při řízení mnoho věcí. Čtou SMS zprávy, telefonují, někteří jsou schopni poslouchat hudbu ve sluchátkách. 

Při řízení proto prosím dbejte zvýšené opatrnosti a věnujte se opravdu jen řízení. Ročně zemře díky nevěnování se řízení několik desítek lidí.

Foto: HZS Plzeňského kraje a Policie České republiky