I hasiči jsou jen lidé…

29.08.2018

Téma dnešního článku není nikterak veselé, ale přesto jsem se rozhodl, že se s vámi chci podělit o to, co k danému tématu cítím a taktéž bych rád tímto článkem vzdal hold všem hasičům, kteří při záchraně života ostatních přišli o život vlastní. Stejně tak bych rád ale článek věnoval i policistům, záchranářům, lékařům a mnohým dalším, kteří si zaslouží pozornost i po své smrti. 

24. srpna 2018 v odpoledních hodinách přišel z KOPIS HZS Olomouckého kraje na Požární stanici v Zábřehu příkaz k výjezdu k dopravní nehodě, kde se měli nacházet čtyři zraněné osoby. Družstvo o početním stavu 1+3 z PS Zábřeh během několika málo sekund vyrazilo k místu, kam byli volání. Bohužel však při cestě k zásahu došlo k té nejhorší možné události - cisterna hasičů havarovala. U obce Libivá na Šumpersku v tu chvíli vyhasl život velitele družstva, strojník vozidla bohužel vlivem dopravní nehody přišel o nohu a dva další hasiči byli lehce zraněni. Velitel družstva nprap. Jiří Rýznar tak zemřel při plnění služebního slibu a při cestě k místu, kde měl se svými kolegy bojovat o život a zdraví civilistů. 

Hořící svíčkou vzdáme hold...

Ve chvíli, kdy se informace o této tragické události dostala mezi veřejnost, okamžitě začaly po sociálních sítích znít kondolence rodině, přátelům i kolegům. Spoustu lidí se již pár hodin po nehodě informovalo o tom, jak je možné pomoci rodině zemřelého hasiče a taktéž hasiči, který byl při nehodě velmi vážně zraněn a v prvních hodinách bojoval o život. Odborná veřejnost (profesionální i dobrovolní hasiči, kolegové z ostatních složek IZS) a taktéž civilisté tak ukázali, že nám lidem není lhostejný osud těch, kteří bojují o naše životy, majetek a taktéž o životy zvířat, a chtějí pomoci tomu, kdo pomáhal nám. Za což si všichni zaslouží obrovský DÍK! 

Sám jsem ve chvíli, kdy jsem se o události dozvěděl, přemýšlel, jak mohu prostřednictvím své stránky Ze života IZS vzdát hold panu Jiřímu Rýznarovi. Po dlouhém přemýšlení jsem vymyslel, že by každý, kdo bude chtít, mohl zapálit svíčku a vzdát takto hold dotyčnému VD. Proto dnes, 29. srpna, budou v několika set rodinách plát plamínky svíček a opět se tak ukázalo, že mnohým lidem není lhostejné rozloučení se! Za což opět všem patří dík! Navíc se začala houfovat skupina lidí, kteří se vydají přímo na místo tragické události zapálit svíčku - díky i za to! 

Ve chvíli, kdy jsem začal o této tragické události informovat, i mně samotnému se ozývalo mnoho lidí, kteří chtěli pomoci rodinám hasičů, a taktéž samozřejmě i samotným hasičům, finančně i jinak. Upřímně jsem koukal na to, jak je na tom náš národ ještě dobře. Co mě však mrzí, je jistá věc...

Minuta ticha? Ne, pustíme i sirény! 

Samozřejmostí bylo, že na událost zareaguje i vedení HZS Olomouckého kraje a taktéž Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky. Moc velkým překvapením nebylo, že generální ředitel nejdříve oznámil, že bude v pátek 31. srpna ve 12:00 probíhat minuta ticha na počest dotyčného tragicky zesnulého hasiče. 

Každá akce má svou reakci - po vzoru této věty se do generálního ředitelství pustilo mnoho lidí, ostatně i já jsem byl velmi rozhořčen tím, že "ten nejvyšší" nařídil "jen" minutu ticha. Den poté, nejspíše po tlaku hasičů a veřejnosti, oznámil, že v sobotu, 1. září, budou ve 12:00 znít na území Olomouckého kraje sirény. Super... Zareagoval. 

I tak se ale mezi veřejností dále šíří nevole, neboť za tři padlé vojáky v boji houkaly sirény po celé naší vlasti. Jak to vlastně tedy je? V případě padlých vojáků nařídil zvuk sirén premiér Andrej Babiš. Ten však asi necítí v případě zemřelého hasiče žádné "politické body", proto se k události nevyjadřoval a ani neangažoval. Nařízení houkání sirén tak zbylo na generálním řediteli HZS ČR, kdy však zvykem je houkání sirén jen na území kraje, kde hasič sloužil či kde zemřel při výkonu svého povolání... Proto sirény budou znít v Olomouckém kraji, a nikoliv po celé České republice. 

Ačkoli je to možná pro některé zvláštní přístup, je opravdu fakt, že takto to v případě tragických událostí u HZS ČR funguje. V případě úmrtí lékaře, zdravotnického záchranáře či řidiče vozidla ZZS se o smrti však takřka nikdo nedozví, pokud o smrti nebude informovat samotná ZZS. Novináře záchranáři nezajímají a jelikož to nejsou příslušníci pod nějakým z ministerstev, nýbrž zaměstnanci krajské organizace, tak ani žádné státní pocty nemají. No a co takoví sanitáři, zdravotní sestry či lékaři? Tým lidí, který bojuje o životy v nemocnicích, ale i oni jednou o svůj život přijdou. Tak o těch už se nedozvíme vůbec nic... Ačkoliv tu máme kapacity, od kterých se učí i lékaři ze zahraničí, není to pro média nikterak zajímavé.

Pojďme si však závěrem přát jediné. Hasiči, policisté a záchranáři - pokud nám budete vyrážet na pomoc, vždy se vraťte živí a zdraví! 

Kdo byl nprap. Jiří Rýznar? 

Nprap. Jiří Rýznar nastoupil do řad hasičů v březnu 1989 k tehdejšímu Sboru požární ochrany v Šumperku. Během výkonu služby byl zařazen na několika funkcích, od roku 1997 působil jako velitel družstva na stanici v Zábřehu. Požární ochraně zasvětil nejen svůj profesní život, ale působil také aktivně jako dobrovolný hasič jak v oblasti zásahové jednotky, tak i v oblasti občanského sdružení. Dlouhodobě byl jedním z nejlepších členů soutěžního družstva v požárním sportu profesionálních hasičů Šumperk, svého času reprezentoval sbor také na republikové úrovni. Velmi aktivně se podílel na společenském životě v obci v místě jeho bydliště.

Nprap. Jiří Rýznar byl držitelem medaile "Za věrnost" II. stupně, pamětní medaile k 10. výročí HZS ČR a Zlaté medaile prof. MUDr. Jana Jánského za 40 bezpříspěvkových odběrů krve a krevní plazmy. 

Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje ztratil zkušeného kolegu, který vždy byl vzorem a autoritou pro ostatní hasiče. Nprap. Jiří Rýznar svým aktivním přístupem přispíval k motivaci mladších kolegů, kterým ochotně a rád předával vlastní zkušenosti. Díky své klidné a rozvážné povaze byl v kolektivu mezi hasiči velmi oblíben. 

Pro všechny, kdo ho znali, je jeho odchod bolestnou ztrátou. 

Čest jeho památce. 

Zdroj: HZS Olomouckého kraje