Hasiči? Takoví Ferdové Mravenci v živém!

04.02.2019

O tom, že hasiči jsou opravdu vynalézaví a dokáží si poradit téměř se vším, svědčí i zásah hasičů z Benešova nad Ploučnicí v Ústeckém kraji. Tamní hasiči totiž předvedli, jak jsou téměř stejně tak vynikající, jako známý literární a komiksový hrdina Ondřeje Sekory Ferda Mravenec. A nejsou to jen tamní hasiči - vynalézaví musí být někdy všichni hasiči. Navíc musí zasahovat mnohdy i u komických zásahů, které by snad nevymysleli ani scénáristé nereálných seriálů z prostředí IZS... 

Šestý výjezd JSDH Benešov nad Ploučnicí byl na téma spolupráce se složkami IZS. Konkrétně byli hasiči vysláni na Technickou pomoc - s podtypem transport pacienta. Hasiči tak 3. února ve 13:23 vyrazili do ulice Nádražní v jejich městě. Po příjezdu družstva o početním stavu 1+4 již na hasiče v místě zásahu čekala posádka RZP ZZS Ústeckého kraje. 

Posádka záchranářů právě o pomoc hasiče prostřednictvím svého ZOS požádala. Operátoři ze ZOS kontaktovali hasiče a ti vyslali právě benešovskou dobrovolnou jednotku. Úkolem hasičů bylo pomoct záchranné službě zafixovat pacienta a následně jej transportovat do sanitního vozu. No jo, jenže to nebylo jen tak. 

A zde již právě přicházíme k tomu, proč jsem si dovolil nazvat hasiče jako Ferdy Mravence. Z důvodu velkého převýšení a mnoha sněhu nešel pacient transportovat na nosítkách. Transport pomocí speciální plachty na transport pacientů, by také nebyl nikterak šetrný. Hasiči proto museli začít přemýšlet a vymysleli skutku velmi dobré řešení! Pacient byl uložený do vakuové matrace, položen na páteřovou desku a transportován po zemi. 

Autentické fotografie ze zásahu.
Foto: JSDH Benešov nad Ploučnicí

Tento zásah tak patří k těm, kde si museli opravdu hasiči umět poradit při velmi důležitém úkolu. Jsou však také zásahy, které přinesou i trochu komické příchutě...

Spaní na mostním oblouku ve výšce zhruba 12 metrů? Ve Štěchovicích žádný problém! 

Hasiči opravdu zasahují v nejrůznějších případech. Ať jde o požáry, dopravní nehody, odstranění stromů, nebo sundání koček ze stromu, chytání neposlušných krav či odstranění prstýnku z ruky, vždy si poradí. 

Některé zásahy mají ale někdy opravdu zajímavý, a někdy i úsměvný, průběh. Například 17. června 2018 v 08:45 přijali operátoři tísňové linky 150 HZS Středočeského kraje informaci o tom, že na jednom z oblouků mostu Dr. Edvarda Beneše ve Štěchovicích leží nehybně osoba. Na místo operační důstojník KOPISu HZS Sčk vyslal jednotky profesionálních hasičů ze stanic Jilové u Prahy, Řevnice, odkud vyrazili hasiči - lezci společně s velitelem čety, a také jednotku dobrovolných hasičů ze Štěchovic. Tato jednotka na místo vyrazila i s motorovým člunem. 

Hasiči po příjezdu na místo zásahu zjistili, že na mostním oblouku opravdu leží osoba muže. Ten se nacházel ve zhruba dvanáctimetrové výšce a cca. ve dvaceti metrech nad hladinou řeky Vltavy. Velitel zásahu rozhodl o povolání výškové techniky. Ta vyrazila v rámci mezikrajské pomoci ze stanice Radotín HZS HMP. 

Autentické fotografie ze zásahu.
Foto: HZS Sčk

Lezci ze stanice Řevnice se pomocí AZ s košem dostali až na místo, kde nalezli osobu muže. Muž ležel v místě oblouku, které je asi metr a půl široké. Po bezpečné záchranné akci trvající zhruba deset minut, muž byl muž předán policejní hlídce, aby vysvětlil své podivné a riskantní chování. Světe div se, muž na mostě prý usnul při cestě ze zábavy. Tuto trasu dokonce označil jako svou oblíbenou, ale díky tomu, že jej přemohla únava, rozhodl se, že si na mostě lehne - a v tom usnul. 

Zásah u dinosauří rodinky, ale i u pštrosa, co omezil provoz na železnici...

To hasiči a policisté v kraji Moravskoslezském mají z večera 9. listopadu loňského roku na kontě zásah, v jehož hlavní roli hrál "uprchlý" pštros. Jednotky profesionálních hasičů z Třince a JSDH Vendryně společně s hlídkou Policie České republiky vyrazily na okraj Vendryně k železniční trati, kde se měl pohybovat pštros, kterému se již nelíbilo u svého majitele, a tak se vydal na výlet. 

Svým cestovatelským umem však omezil provoz na železniční trati mezi zastávkami Třinec centrum - a Vendryně. Velitel zásahů rozhodl o rojnici, která bude pátrat po pštrosovi. Do té se zapojilo deset hasičů, dva policisté a majitel. Možná i díky němu se povedlo opeřence odchytit. Ten byl však zraněn, proto hasiči předvedli svůj um při ošetření ptactva. Majitel hasičům pomohl, když držel pštrosa za hlavu a krk. Hasiči tak mohli celkem bez problémů ošetřit zraněnou část krku. 

Autentické fotografie ze zásahu.
Foto: HZS Msk

To hasiči z Vyškova v Jihomoravském kraji se museli vrátit pomyslně zpět v čase při jednom ze svých výjezdů - a to dokonce až do éry dinosaurů. 24. června na ně čekal opravdu nelehký výjezd. Ve vyškovském DinoParku došlo k poruše kolové lanovky, na které zůstalo několik osob. Hasiči jednu osobu transportovali ze šesti metrů na zem pomocí automobilového žebříku. Následně se pak podařilo zaseknuté kolo uvolnit. Následně tak další návštěvníci mohli doputovat až do cílové stanice bez transportu v koši AZ. Celé vracení se do minulosti hasičům zabralo asi hodinu času. 

Fotografie ze zásahu.
Foto: HZS Jmk

Pracovně v nevěstinci, ale i kroužek na penise. S tím vším si poradí hasiči...

Hasiči po celém Česku si již zvykli na to, že tu a tam vyrazí na chirurgickou ambulanci pomoci lékařům odstranit z ruky prsten. Ale aby zasahovali u kroužku na penisu, na to ani hasiči nejsou zvyklí. A navštívit v pracovní době nevěstinec? To u hasičů taky není problém... 

Pracovně takto hasiči vyrazili na pomoc klientovi vykřičeného domu, kdy byl muž připoután k posteli pouty. Klíče však již k nalezení nebyly, a proto na místo zamířili profesionální hasiči. 

To za ježkem v kleci vyrazili v neděli 27. května 2018 hasiči ze Středočeského kraje ze stanice Říčany. Do obce Světice byli vysláni hasiči okolo šesté hodině ranní. Po příjezdu na místo hasiči průzkumem zjistili ježka v gabionu - tedy v kleci, kterou naplněnou kameny stavbaři používají například k výstavbě opěrných zdí. Od ohlášení události uplynulo jen dvanáct minut - za tento čas hasiči dojeli na místo, ježek byl vysvobozen pomocí štípacích kleští a nezraněn vypuštěn do volné přírody. 

Inu ne vždy hasiči zasahují u událostí, při kterých jde vyloženě o život. Tyto zásahy nejsou, bohužel, nikterak časté, ale tu a tam (tam a tu) se nějaký takový objeví. Pro hasiče, a to od operačních techniků, přes operačních důstojníků až po samotné výjezdové hasiče, je vždy krásné rozveselení při jejich psychicky a fyzicky těžké práci.