GIBS – banda, která se ničeho neštítí?

18.12.2018

GIBS, chcete-li Generální inspekce bezpečnostních sborů, je ozbrojený bezpečnostní sbor, jehož počátky sahají do roku 2012. Před vznikem tohoto bezpečnostního sboru v České republice působila Inspekce ministra vnitra. V době před 1. lednem 2012 tak protiprávní jednání příslušníků bezpečnostních sborů řešila Inspekce ministra vnitra.

Ptáte-li se na smysl tohoto sboru, tak je třeba říci, že GIBS má vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat ty skutečnosti, které mohou vést k odhalení protiprávního jednání ze strany příslušníků PČR, VV ČR a CS ČR. Pozor, "gibsáci" řeší i pochybení svých kolegů z inspekce či občanské zaměstnance jednotlivých bezpečnostních složek v Česku. 

Jak píše Wikipedie, díky které vznikaly obecné informace v tomto článku, na začátku vzniku GIBS byla politická situace. Zajímavé, že? V rámci politické krize v roce 2010 měly nějaké taškařice "slavné" Věci veřejné a Občanská demokratická strana. O tom se však více můžete dočíst zde. 

Čárky, čárky a zase jenom čárky...

Ten, kdo se o dění u bezpečnostních sborů zajímá, nebo v některém ze sborů pracuje, moc dobře ví, jak zhruba funguje vyšetřování ze strany GIBS. Obecně se však hovoří o "čárkovém systému", a to nejen u GIBS, ale i u Policie České republiky. Nevím, jak je to s "čárkami" u policistů, o tom se dá ale na internetu dohledat mnoho, ale minimálně u "gibonů", jak se vyšetřovatelům od GIBS říká, je u leckterých případů vidět nesmyslnost stíhání...

Není tomu tak dávno, co před prvoinstančním soudem skončil příslušník Policie České republiky, z PMJ Praha Šimon Vaic. Konkrétně 10. října 2018 jej soudce Miroslav Rákosník Obvodního soudu pro Prahu 8 zprostil obvinění z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Ano, na začátku tohoto případu bylo pronásledování recidivisty, který ujížděl před hlídkou Policie České republiky. Ujížděl mimochodem v době, kdy měl několik platných zákazů řízení. V obavě o zdraví osob se policista Vaic rozhodl zastavit motorkáře všemi dostupnými prostředky - k zastavení použil služební vozidlo. 

Tak a tady se dostáváme k meritu věci. Policista, který má chránit život a zdraví všech osob, měl dle GIBS použít jiné prostředky. A jaké že prostředky to měly být? Střelba? Zastavovací pás? Není už samotné pronásledování a opakované signály k zastavení, kdy ze strany řidiče motocyklu na toto jednání nebylo bráno ohledu, dostatečný důvod k zastavení prchajícího (ne)řidiče všemi možnými prostředky? A co by bylo, kdyby dotyčný někoho při své zběsilé jízdě zranil? Kdo by za to byl odpovědný? No jasně, zase policisté, protože dostatečně nekonali, že jo...? 

Každopádně tento soudní spor bude pokračovat dále, neboť se státní zástupce Michal Muravský odvolal. Mimochodem, stačilo mi zadat jméno tohoto zástupce do internetového vyhledávače a zjistil jsem, že tento státní zástupce dozoroval/dozoruje několik dalších stíhání policistů, kdy na základě stíhání stála Generální inspekce bezpečnostních sborů. Trochu paradoxní, že? 

Někteří tlak ze strany GIBS nevydrží

Šimon Vaic je příkladem vyšetřování GIBS, kdy za dotyčným policistou stojí vedení, kolegové, rodina a mnoho dalších. Možná i proto Šimon celé vyšetřování zvládá bez problémů, tedy alespoň tak to vypadá dle jeho vyjadřování v různých článcích novinářů. 

Stávají se bohužel ale i takové situace, kdy příslušníci ozbrojených složek tlak ze strany GIBS nezvládnou. Takováto situace nejspíše nastala i v případě vyšetřování dvou kriminalistů z Českých Budějovic. Ty viní vyšetřovatelé z toho, že jednoho "drbana" donutili k přiznání pod nátlakem a pod násilím. V den, kdy došlo k rozšíření obvinění o další dva trestné činy, se rozhodl jeden ze zkušených policistů k tomu nejhoršímu, co člověk může v životě udělat. Kriminalista Vladimír L. z 1. OOK SKPV ÚO České Budějovice odjel na svou chatu, kde se zastřelil. 

Vladimír L. byl policista, který začínal na Obvodním oddělení Policie České republiky v Trhových Svinech. Byl to policista vyznamenaný za záchranu tonoucího. Taktéž to ale byl manžel, otec, syn... Byl to člověk milující svou rodinu a svou práci. Na světě po sobě zanechal dvě děti a manželku. 

Bylo to opravdu tak, jak popisuje GIBS? 

Tento případ však ukazuje, že něco u Generální inspekce nebude v pořádku. Tomu tedy alespoň nasvědčují informace Českobudějovického deníku, který, mimo jiné, uvádí následující. 

Dotyčný muž, na kterém mělo být násilí pácháno, u soudu údajně řekl, že žádný problém s kriminalisty neměl - sám nic neoznamoval. To, že na něm bylo pácháno nějaké násilí, muž, který je toho času ve vazbě, uvedl až ve chvíli, kdy jej začali kontaktovat příslušníci GIBS. To tedy alespoň tvrdí zdroj, který se ozval Českobudějovickému deníku. Pokud je toto tvrzení však pravdivé, doufejme, že ten, kdo je do případu "namočen", bude vyhozen a trestně stíhaný. Celý článek si můžete přečíst zde

V tomto článku zveřejňuji jen dva z případů, které řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů. Krom těchto dvou jich je ještě mnoho, mnoho a mnoho. Není od věci říci, že někdy bohužel k pochybení dojde a opravdu se u ozbrojených složek nachází lidé, kteří porušili zákon. Na druhou stranu je třeba si také říci, že se mezi policisty příslušníkům GIBS říká "gestapáci". Proč asi...? 

Závěrem si dovolím konstatovat dvě věci. Tímto tempem se nemůžeme divit tomu, že k bezpečnostním sborům se prostě lidé nehlásí - a hlásit nebudou. A proč? Protože prostě policisté nemohou konat tak, aby nebyli jednou "nohou v kriminále a druhou na hřbitově". 

Úplným závěrem si dovolím vzdát hold kriminalistovi Vladimíru L. Rodině, přátelům a kolegům upřímnou soustrast.