Daruj dřeň, plazmu či krev – daruješ tím život!

07.09.2018

Nemusíš být hasič, aby jsi zachránil život! Pamatujete? Ano, jde o větu z videa hasičů z Ostravy Fifejd, kteří se rozhodli vyzvat všechny lidi, aby šli darovat krev. Učinili tak opravdu velký boom v podobě darování krve. Bohužel jejich aktivita na stránce upadla, ale poselství v jejich videu stále zůstává. Nemusíte darovat krev, můžete darovat plazmu či dřeň a dokážete tak zachránit život - a nemusíte být vůbec hasiči, záchranáři či policisté, abyste tím dokázali zachránit mnoho a mnoho lidí. Tak co. Jdete do toho? Pokud stále váháte, v následujícím článku vám dokáži, že se není čeho bát. 

Na úvod bych však rád uvedl, že sám bych šel darovat krev levou zadní. Bohužel však vlivem mnoha a mnoha nemocí, krev darovat nemohu. No ale co, to nevadí. Zkusím se alespoň poptat na plazmu či dřeň. Když do toho totiž půjdete vy, já půjdu taky! 

Darují hasiči, policisté, ale i záchranáři. Pojďme darovat taky! 

Do akce spočívající v darování krve se zapojilo mnoho a mnoho lidí z oblasti IZS. Například 5. září se zúčastnili strážníci z Nového Jičína, Oder, Příbora, Studénky a Frýdku-Místku akce Daruj krev s Městskou policií. Mezi dárci byli taktéž prvodárci, kteří se tak zapojili do darování krve. 

Vzpomeňme však i na nedávno zesnulého velitele družstva PS Zábřeh Jiřího Rýznara, který byl držitelem Zlaté medaile prof. MUDr. Jana Jánského za 40 bezpříspěvkových odběrů krve a krevní plazmy! Mezi hasiči je darování krve opravdu velmi rozšířené. Daruje mnoho a mnoho příslušníků HZS ČR, HZS podniků a taktéž členové JSDH obcí a podniků. I mezi policisty a záchranáři se najde mnoho a mnoho těch, kteří se rozhodli pomáhat a zachraňovat životy i mimo svou práci. 

Darovat krev můžete v mnoha nemocnicích v naší republice. Nároky na dárce jsou opravdu vysoké, ale za pokus nedáte nic! Znám dokonce některé lidi, kteří se díky darování krve zbavili strachu z jehel, takže spojili příjemné s užitečným. 

Proč jít darovat? 

Nemusíte darovat jen krev, ale taktéž plazmu či kostní dřeň. Je vlastně jedno, co se rozhodnete darovat, ale vše má jednu společnou věc - zachráníte tím život mnoha a mnoha lidem. 

Při dopravní nehodách, při různých vážných poranění, při amputaci - to jsou jen tři oblasti, ve kterých je vždy potřeba krev a ve kterých vždy malé množství krve znamená pomoc k záchraně života. A víte kolika lidem můžete takto pomoci? Mnoho a mnoho lidí vám bude vděčných, aniž byste o tom vy sami věděli. 

Pokud se rozhodnete jít darovat plazmu, můžete tak například pomoci lidem, kteří jsou velkoplošně popáleni, kteří mají problémy s obranyschopností či lidem, u kterých se provádí oční, plastická či ortopedická operace. Při těchto zákrocích se krevní plazma používá jako tkáňové lepidlo například ke spojení přetržených šlach. 

Mnozí si například u darování kostní dřeně myslí, že darování bolí. Což vůbec není pravda! K tomu, abyste vstoupili do Českého registru dárců krvetvorných buněk, stačí vlastně jen jeden odběr krve. Při samotném odběru kostní dřeně můžete být uspáni, takže žádnou bolest neucítíte. Po probuzení pak budete žít s pocitem, že jste někomu zachránili život, a to za to stojí, ne? 

Sejdeme se tam? 

Darování, a je jedno, zda krve, plazmy či kostní dřeně, není jen tak a je limitováno výborným zdravotním stavem a mnohým dalším. Co takhle ale společně alespoň zkusit, zda by o nás neměl registr či krevní centra zájem? Co takhle jít při volné příležitosti tam, kde se tímto zabývají a nabídnout část sebe? 

Půjdete do toho? Sejdeme se třeba někdy v Praze? Čím více nás bude, tím větší je pravděpodobnost vícero zachráněných životů!