Cesta k zásahu je leckdy o nervy

18.10.2018

Na úvod dnešního článku si představte situaci, že jste strojníkem či řidičem u jedné ze složek Integrovaného záchranného systému, jste na základně a čekáte na svůj výjezd. Když tu najednou to přijde - dopravní nehoda s vyproštěním, dvě osobní vozidla, více zraněných osob včetně dětí. Inu okamžitě tedy běžíte ke svému vozidlu, usedáte do něj a vyrážíte na cestu k místu zásahu. Jenže cestou potkáváte tolik nebezpečných situací, že vám cesta trvá déle, než byste sami chtěli...

...Z úvodu tohoto článku jste asi již poznali, že se dnes chci zaměřit v článku na téma, na které by se články daly psát snad každý den - na ignoranci složek IZS při cestě k zásahu - ostatně i na tomto webu jeden článek na toto téma je, ten dnešní je však podrobnější, a dokonce i s reálnými příběhy samotných záchranářů, hasičů a policistů.

Samozřejmě, že ne vždy řidiči, chodci a cyklisté ignorují složky IZS schválně - může se stát, že si houkající a blikající sanitky, hasičského či policejního auta nevšimnou. Jsou však ale taktéž situace, kdy řidiči složek IZS vyloženě na silnicích vidí, že někdo blokuje cestu k zásahu schválně. A nemyslete si, že to je výsada jen řidičů. Velké starosti nadělají i děti...

Stihne zastavit? Zkusíme to! 

Tak přesně asi takovou otázku si položily dvě děti v Prostějově. "Vjíždím na majáky do Prostějova. Z dálky se blížím k přechodu pro chodce, kde stojí holčička s chlapečkem a těsně přede mnou vstoupí na přechod!" Líčí Pavel, řidič sanitky. 

Pavel je zkušený řidič, který samozřejmě zastavit před zhruba desetiletou dívkou a šestiletým kloučkem stihnul. Bohužel toto však není ojedinělý případ takového charakteru. Pavel, dobrovolný hasič Jan i policista Míra se shodují v tom, že obdobnou situaci zažili již vícekrát. 

Jak to vidí samotní řidiči sanitek? Video: Pavel Kalmus.

Samostatnou kapitolu by zasloužili experti, kteří na přechody pro chodce vstupují se sluchátky na uších. K tomu má co říci policista Miroslav. "S kolegou jsme tehdy spěchali k případu domácího násilí. Na ulici Plzeňská (Praha) nám na přechodu do cesty vstoupil jakýsi mladý muž, který měl na hlavě takové ty velká sluchátka. Patřičně asi s velmi hlasitou hudební produkcí, neboť si nás ani nevšiml. Až když jsme zastavili až těsně u něj, zaregistroval, že se něco stalo. Nejhorší na tom však bylo to, že mladý muž se neměl potřebu ani rozhlédnout!"

Velkou houkající cisternu přehlédnete ,,lehce"

Jak jsem psal již na začátku tohoto článku, občas můžete techniku IZS jednoduše přehlédnout. Nemělo by se to stávat, ale stát se to může a nikdo vám hlavu neutrhne, pokud si velkých houkajících vozidel všimnete třeba po pěti sekundách, co za vámi jedou. Jsou však i takoví "borci", kteří si nevšimnou velké hasičské cisterny ani po kilometru či dvou. O to má co vyprávět dobrovolný hasič Honza. 

"Jednou, když jsme měli výjezd na dopravní nehodu, jeden řidič jel celou dobu před námi a nechtěl uhnout. Když se dojelo ke křižovatce a my odbočovali, tak ten děda v osobáku začal taky odbočovat. Nakonec to dopadlo tak, že nás ještě vybrzdil, ale potom uhnul. Jeli jsme za ním cca. kilometr, možná dva, než si asi uvědomil, že nás blokuje." A to prosím jela hasičská jednotka s velkou Tatrou, která po celou dobu jízdy za mužem houkala a zároveň i blikala. 

A takovýchto situací by se dalo napsat ještě mnoho a mnoho. Ve všech třech uvedených případech všechny mimořádné události po cestě k zásahu neskončily tragédií jen díky profesionálním reakcím těch, co jsou včele vozidel IZS. To se bohužel neděje však vždy...

Ne vždy to končí dobře

...Jsou bohužel i takové situace, kdy došlo při cestě na místo zásahu k dopravní nehodě. Stávají se situace, kdy dojde k "ťukanci" mezi auty, ale taktéž k vážným dopravním nehodám, kdy hasičská cisterna srazí chodce se sluchátky na uších. 

Přesně takový případ se stal 20. září před dvanácti lety v Brně. V městské části Židenice kolem 10. hodiny dopolední došlo ke střetu hasičské cisterny s dvaadvacetiletým mladíkem se sluchátky na uších. Mladý muž, který v době střetu nešel po přechodu, svým zraněním ještě na místě podlehl. Nepomohla mu ani okamžitě poskytnutá první pomoc od samotných hasičů. 

Nedobré konce mají taktéž případy vybrždění vozidel IZS. Tedy alespoň pro řidiče, kteří takovéto chování na silnicích předvedou. Vyprávět by o tom mohl řidič Porsche, který se rozhodl 13. května 2017 před polednem vybrzdit hasičskou cisternu hasičů HZS HMP z hasičské stanice 3 - Holešovice. 

1 000 Kč za hulvátské chování...

Na tento případ si možná ještě pamatujete, byl totiž velmi medializovaný. Hasičská cisterna se tehdy vracela ze zásahu, když jí na jedné z ulic v Holešovicích předjel velmi nebezpečně majitel luxusního Porsche. Hasiči samozřejmě dotyčného řidiče vytroubili, neboť je svým manévrem ohrozil. Dotyčný řidič se na základě vytroubení rozhodl, že to hasičům "vrátí" a začal zpomalovat - nakonec hasiče donutil úplně zastavit. 

Video ukazující incident. Autor: HZS Praha

Úředníci z pražského magistrátu tehdy dospěli k závěru, že dotyčný řidič nepochybil tím, že hasičskou cisternu vážící 14 tun vybrzdil, avšak tím, že zastavil uprostřed silnice, a nikoliv na krajnici. Za své jednání dostal 1 000 Kč pokuty. 

Závěrem si alespoň pamatujte následující. Pokud jste účastníky silničního provozu, a je jedno, zda jste řidič, cyklista či chodec, myslete vždy na to, že na sebe musíte dávat pozor a musíte dbát zvýšené opatrnosti. Pokud takto ohrozíte řidiče složek IZS, může se stát, že ztratí drahocenné sekundy při boji o něčí život, s plameny či policisté přijedou pozdě k sebevrahovi, který vyhrožuje vlastním zabitím. Navíc i vy se následně můžete jednou ptát, proč to hasičům, záchranářům a policistům tak dlouhou dobu trvalo, než dorazili k vám...