Autolékárničky opět v nové podobě

05.09.2018

Od 1. října 2018 se mění vyhláška číslo 341/2014 Sb. Tato změna přináší mnoho nových věcí v oblasti vybavení autolékárniček. Některé změny jsou změnami k horšímu - dalo by se říci, že jedna ze změn může vést až k opravdovému problému. Chybějící nůžky při dopravní nehodě, kdy zraněná osoba tepenně krvácí, budou znamenat problém při poskytování neodkladné první pomoci. 

V případě tepenného krvácení je každá sekunda velmi potřebná, tyto drahocenné sekundy však zachránce ztratí ve chvíli, kdy se bude snažit dostat ke končetině osoby. Pokud takováto situace nastane dnes, vyndáte z lékárničky nůžky, kterými se zpravidla přes oděv dostanete - pokud jsou tedy nůžky dostatečně ostré. Nově si budete muset poradit tak, jak nejlépe umíte. Pokud vám však mohu radit, pořiďte si nůžky do lékárničky, respektive ze staré lékárničky nůžky vyndejte a dejte je do nové. Stejně tak se například může hodit nůž... 

Co vše bude jinak? 

Trojcípé šátky - šátek sloužící k zajištění horní zlomené či jinak zraněné horní končetiny od října v lékárničkách nehledejte. Tento krok vnímám jako velmi pozitivní, neboť laici u dopravních nehod trojcípí šátek vesměs nikdy nevyužijí. 

PVC rouška, která se do lékárniček zaváděla poměrně nedávno, nyní již taktéž v novém provedení nebude k nalezení. 

Polštářkové náplasti hodící se nejen u lehkých oděrek způsobených následkem dopravní nehody, již taktéž v lékárničce nehledejte. Opět bych vám však radil, abyste si je sami do lékárničky pořídli, neboť se hodí například k překrytí lehkých oděrek či malých ranek. Můžete se například dostat do situace, kdy naleznete zraněného cyklistu - a v tomto případě se takováto náplast bude velmi hodit. 

Nově taktéž nebudeme muset dbát na datum expirace... 

Změnit by chtělo více věcí, některé i opravdu důležité!

Nevím, kdo na Ministerstvu dopravy a na Ministerstvu zdravotnictví vymýšlel změny popisující v tomto článku, ale určitě bych mu velmi doporučil navštívit nějaký reálný kurz první pomoci zaměřený na dopravní nehody. Rázem by totiž přišel na to, že je třeba změnit ještě některé důležité věci. 

Například taková kvalita obvazového materiálu je někdy velmi tristní. Obvazy se trhají, nedrží tak, jak mají, velmi propouští tekutiny atd. To však například platí, respektive platilo, i o dvojí kvalitě nůžek. Ty leckdy nedokázaly přestříhnout ani bezpečnostní pás, natož pak střihnout rifle. 

Základem první pomoci je vždy pomoci ostatním, ale neublížit sám sobě. Proto by bylo velmi záhodno zvýšit počet párů chirurgických rukavic alespoň na tři. Při nasazování se vám ve stresu mohou rukavice roztrhnout nebo například budete cestovat ve vozidle ve dvou, rázem se tak hodí i druhý pár rukavic pro spolucestujícího. A třetí pár? Ten vždy může být jako záložní pro případ popsaný o dvě věty dozadu. 

S bezpečností jdou ruku v ruce i výstražné vesty. Ty sice nepatří do vybavení lékárničky, avšak bylo by záhodno po vzoru ostatních států nařídit, aby ve vozidle bylo přesně tolik vest, jaký je počet cestujících 

Závěrem tedy doufejme, že jednoho krásného dne dojde k takové změně, která bude ke spokojenosti všech. Stav lékárniček je leckdy tak tristní, že bych se leckdy bál upřímně materiálem z autolékárniček poskytovat první pomoc - ostatně sám vozím všude svou lékárničku. 

A úplným závěrem vám všem chci popřát, abyste nemuseli lékárničku z auta nikdy vytahovat.