Ať udělají cokoliv, vždy je to špatně...

26.03.2018

ACAB - čtyři začáteční písmena věty, kterou zná snad každá policistka a každý policista v České republice - "Všichni policajti jsou parchanti!".  Pojďme se ale na to podívat trochu jinak. Myslím si, že si dotyční totiž zaslouží daleko větší uznání a většina i slova díků! Bohužel, těch se většinou nedočkají. A proč...? 

Málo kdo si uvědomuje, že jsou to právě ti "parchanti", kteří slouží ve dvanácti či čtyřiadvacetihodinových směnách, nikdy nevědí, co je potká za čas strávený ve službě. Jednou mohou řešit špatně parkující řidiče, podruhé pronásledovat zfetovaného řidiče (běda, jak ho nezastaví za jakoukoliv cenu, ale bacha, zase běda, jak někoho při tom zastřelí), no a dále mohou jet na oznámení neznějící v prvních chvílích nikterak vážně, avšak během vteřiny se změní v boj o život vlastní či civilistů. Vlastně jsou to lidé, kteří jsou v práci od toho, aby pomohli a chránili, však toto heslo státní policisté vozí i na bocích svých vozidel. A ochránit nás musí i za cenu vlastního života. Bohužel několik policistek a policistů už ve službě vlasti zemřelo - sluší si na ně vzpomenout, protože to jsou ti, co tu byli pro nás! 

Jasně, teď mi určitě budete říkat, že nepomáhají a nechrání, ale... Co takové hlídky, kterých se ptají turisté na cestu? Co taková hlídka, co řidičce pomůže vyměnit kolo? Nebo třeba hlídka, která se ve svém volném čase na oběd rozhodne, že doprovodí nevidomého mladíka do banky? A nechrání? Proč vás asi hlídka dopravní policie zastaví za rychlou jízdu? Proč vlastně policisté pokutují za špatné chování na silnících, za rychlost, za špatný technický stav? Nebude to třeba proto, že téměř každý den v naší republice někdo zemře na silnících vinou vlastní či někoho druhého? Myslíte si vážně, že to ty holky a kluky baví? Oni z toho nemají vlastně nic. Peníze, které vyberou, dají naší republice. Do kapsičky, jak si někdo možná může myslet, nedostanou ani korunu. Rozhodně ty samé holky a kluky ale nebaví vidět, jak někdo zbytečně zemře, jak do konce života bude mít vážné následky po dopravní nehodě a mnoho dalšího s čím se často setkávají nejenom na silnicích. 

Znám několik policistek a policistů, ať už u pořádkové policie, dopravní či té kriminální, všichni jsou to lidé, kteří ctí heslo Policie České republiky. Někteří z nich ho dokonce ctí natolik, že chodí darovat krev, darují peníze, kterých za svou těžkou a nelehkou práci nemají mnoho, tam, kde jsou třeba. Jiní se snaží ve svém volném čase chodit do škol, školek a přednášet o tom, jaká ta práce vlastně je. Zažil jsem s policií několik situací, nebudu, a ani nemohu být konkrétní, ale vždy se z profesionálního hlediska chovali naprosto precizně. Při dopravních kontrolách samozřejmě našli různé přestupky, ale pokud to nebyl opravdu závažný přestupek či člověk, kterého znají "jako stálého klienta", snažili se vše řešit domluvou, stovečkou nebo dvěma sty korunami. Při závažnějších událostech postupovali tak, aby co možná nejrychleji našli pachatele a zadrželi jej a následně předali do rukou českému soudnictví. 

Samozřejmě, že i já jsem jen člověk, a nebudu vám lhát, opravdu nejsem ten, co by nepáchal žádný dopravní přestupek. Víte, co je ale zajímavé? Nikdy jsem s PČR ani MP neměl žádný problém. Ano, jednou mě zastavili. Právem! Šel jsem mimo přechod, věděl jsem, že to nemám. Věděl jsem i to, že nejspíše přijde pokuta, zasloužil bych si jí! Nepřišla, přišlo jen napomenutí a dál nad tím dotyční strážníci mávli rukou, neb moc dobře ví, že pokutu jsem nedostal nikdy, vždy se snažím ctít zákony (odevzdávám nelezené peněženky, peníze, zastanu se vždy slabších, žen...). Jindy mne zastavila hlídka, protože prostě probíhala kontrola. Stalo se mi to párkrát i ve vlaku. Vždy pozdravili, zasalutovali, řekli, i když nemuseli, důvod a požádali mě o prokázání se doklady. Nikdy by mne nenapadlo ptát se, proč to jako chtějí. Udělal jsem to a během pěti minutek, nejdéle, bylo vše hotovo. Opět pozdravili, popřáli hezký den a šli/jeli dál. 

...A když jsem potřeboval pomoci či ochránit já? Naprosto precizně, ačkoliv úplně vždy nemuseli, pomohli a chránili mě - třeba v dětství, kdy mě pár "lumpů" šikanovalo. 

Vím, že i u policie, jak té státní, tak té městské (tam bohužel častěji), se najdou, dámy teď prominou, blbci, ale to přeci není důvod, proč bychom měli všechny dotyčné osoby házet do jednoho pytle, ne? I policistky a policisté jsou jen lidé, nejsou to žádní roboti, kteří by nebyli omylní a nedělali chyby. Každý uděláme nějaký špatný krok v práci, v životě, ale mluví se o tom tolika? Docela mě zaráží, když lidé pořád říkají, že dostali pokutu, že jsou to mrchy ty policajti. Ale proč tu pokutu dostali? Občas mi přijde, že my Češi známe hlavně své práva, ale povinnosti? To ne... Ty přeci nejsou vůbec důležité. Někteří si asi myslí, že mohou dělat cokoliv, a když je ta policie chytí, dá pokutu, tak nejsou špatní oni, ale všichni okolo a mohou za to všichni ostatní, hlavně ne oni sami. 

A závěrem? Závěrem bych všem těm "ACABistům" popřál, aby jim pomohla v případě trestného činu spáchaného na nich, třeba maminka. Proč by to měli přeci dělat ti parchanti? Bohužel tohle však nejde a policistka/policista pomohou vždy všem, i když si to někteří vůbec nezaslouží!