Úvod: Ženy, které to dokázaly!

25.01.2019

Poměrně dobře jste si již zvykli na to, že vám v nepravidelných časech přináším rozhovory s lidmi z oblasti IZS. Téma rozhovorů vás velmi zaujalo a návštěvnost webu vždy atakovala několik tisíc lidí za den vydání rozhovoru. Ze sedmi rozhovorů byl jen jediný se ženou - se studentkou oboru zdravotnického záchranáře. Avšak ženy nám v oblasti IZS, AČR a zdravotnictví předvádí opravdu někdy neskutečné věci. 

Na vysokých postech Policie České republiky máme ženy, které například dělají vyšetřovatelky u Služby kriminální policie a vyšetřování, u hasičů máme hned několik tiskových mluvčí žen, mnoho žen také nalezneme mezi preventisty, a hlavně pak na Krajském operačním a informačním středisku. Se ženami v oblasti přednemocniční neodkladné péče se pak potkáváme téměř vždy, když potřebujeme pomoci od záchranné služby. Mnoho žen pracuje na zdravotnickém operačním středisku a ve výjezdových skupinách je pak mnoho lékařek, zdravotnických záchranáře či dokonce řidiček. 

Nesmíme však ani zapomenout na ženy u městských policií, vězeňské služby, celní správy a také naší armády. A co takové zdravotnictví? Například zdravotní sestry jsou téměř všechny ženy - ano, pár výjimek v podobě zdravotnických bratrů se najde také. V nemocnicích ale také potkáme v mnoha lékařských oborech ženy lékařky. Sanitářek a ošetřovatelek v nemocnici je také mnoho! 

Zkrátka a dobře. Ačkoli ne všichni jsou radostní, v oblasti IZS, Armády České republiky a českého zdravotnictví nalezneme mnoho žen. Některé ženy dokáží dokonce v mnoha aspektech strčit muže "do kapsy". Nejen proto si české ženy v těchto oblastech zaslouží naši pozornost. 

Rozhodl jsem se proto, že vám postupně tento rok budu představovat ženy, které to dokázaly a pomáhají nám všem v nouzi a případě potřeby i ony u některých bezpečnostních složek nasadí svůj život pro ten náš.  

V následujících týdnech se tak společně podíváme do vzduchu s vrtulníkem LZS, na zem s policistkami, ale také před televizní kamery s některou z tiskových mluvčí. Zaskočíme na kafé na některé z nemocničních oddělení a možná pojedeme i do zahraničí...?