Akce Okolo ČR pro dobrou věc se nadmíru vydařila!

24.06.2018

Je velmi pravděpodobné, že jste možná zaregistrovali v posledních měsících, týdnech a dnech akci s názvem Okolo ČR pro dobrou věc, kterou pořádal kriminalistický technik David Franěk z Mostu. Celá akce určená pro příslušníky a příslušnice Policie České republiky holdující dvoustopé ose měla velmi krásný podtext. Podtext v charitativní podobě. V motocyklové štafetě se podařilo během cesty mezi příslušníky vybrat krásných 46 590 Kč, které poputují k Nadaci policistů a hasičů, což je velmi úžasná práce! 

Akce probíhající 21. až 22. června tohoto roku probíhala v již zmíněné podobě štafety, kdy pomyslným kolíkem byla kasička, do které každý z účastníků přispěl minimální částkou dvěma sty Korunami českými. Trasa, která byla více jak 1 500 Km dlouhá, vedla přes 35 Územních odborů Policie České republiky s tím, že start i cíl byl v Mostě. Start z Mostu byl 21. června o čtvrté hodině ráno a poslední člen štafety zpět do Mostu přijel v 09:44 následujícího dne. 

Součástí tohoto článku je i krátký rozhovor s otcem myšlenky Davidem Fraňkem. 

Jak Tě napadlo uspořádat takovouto akci?  

Akce Okolo ČR pro dobrou věc je takové volné pokračování mého prvního snažení o konání a zorganizování 1. startu policistů - motorkářů, které proběhlo v květnu 2017 v Jesenici u Rakovníka v www.podkempem.cz, kde jako správce kempu pracuje můj bývalý kolega Karel Peterka a který nám poskytl prakticky celý kemp a vyjednal i kemp sousední. Původně měl tento sraz být jen pro cca 15 motorkářů - policistů - kolegů z našeho ÚO Most (územního odbor), ale akci si nasdílelo spousta kolegů z celé republiky a těm jsem nedokázal říct, aby nejezdili, pak už jen na vyjížďku tohoto vyráželo 160 motocyklů. No a protože druhý ročník už nebyl z mého rozhodnutí v mé gesci a při tomto prvním srazu jsme bohužel nějak zapomněli vybrat nějakou tu kačku za účelem někomu alespoň finančně přilepšit, což se sluší a patří a za co se dodnes stydím, rozhodl jsem se v menším měřítku zorganizovat jinou akci s malou sbírkou, která by napravila dluhy z minulosti... Ale to není jediný důvod. Druhým důvodem je to, že zkrátka pomáhat je dobré. Pomáhat lidem adresně a těm, kteří si to zaslouží a kteří jsou z jedné "policejní rodiny", tak těm dvojnásob. Podle výsledků naší akce je vidět, že nejsem jediný, kdo to tak cítí

Měli jste podporu vedení Policie České republiky? 

Ano, akci podpořil policejní prezident.

Zúčastnila se akce i nějaká policistka? 

Myslím, že ano, ale nejsem to schopen na sto procent potvrdit nebo vyvrátit.

Když jste cestu organizovali a následně jeli, nastaly nějaké problémy? 

Problémy, které by ohrozily průběh akce a třeba by ji zastavily se naštěstí nevyskytly. Největší problém bylo počasí a pro některé i noční jízda, ale my nejsme žádné slečinky...:o). Také téměř všichni účastníci byli ve spojení na aplikaci WhatsApp, takže prakticky on-line viděli, kde se štafeta nachází a já jsem po odjetí prvních dvou úseků pak po celou dobu průběhu přesouval fotografie z průběhu i na vlákno na Facebook, kde byla za tímto účelem a účelem propagace zřízena stejnojmenná událost. Na komunikaci mezi účastníky v průběhu akce si nemůžu ztěžovat, ta byla příkladná.

Plánuješ ještě někdy nějakou takovou akci? 

Ano, plánuji. Plánuji druhý ročník, který by se jel v opačném gardu. Také jsem se rozhodl, že do akce zapojím, resp. požádám o účast hasiče - motorkáře. V úvahu ještě přichází akci rozdělit do dvou dnů, přeci jenom noční jízda na motorce, případně i v dešti je dost ošemetná záležitost a poslední, co bychom chtěli je, aby se při naší akci někdo zranil při případné dopravní nehodě. Ale o tomto jsem se ještě nerozhodl, ohlasy na noční jízdu jsou z řad mých kolegů smíšené. Tento ročník dopadl nad očekávání výborně, a za to, jako organizátor akce, tímto srdečně děkuji všem kolegům a kolegyním, za jejich účast i příspěvky. Vyřizuji také poděkování zástupců Nadace policistů a hasičů - vzájemná pomoc v tísni a těším se na případnou další spolupráci se všemi. 

Závěrem děkuji Davidovi za odpovědi a doufám, že podobných akcí bude přibývat a společně všichni pomůžeme tam, kde je třeba. Protože zachraňovat životy, pomáhat a chránit nemusíme jen tak, že budeme profesionální záchranáři, hasiči či policisté, ale i tím, že se budeme účastnit akcí mající smysl a nějaké své gró. 

Fotografie. David Franěk
Fotografie foceny na mobilní telefon!