15. květen? Den linky 155 plný zábavy, zajímavých ukázek a edukace!

10.05.2018

Je již tradicí, že 15. 5. je den všech zdravotnických záchranářů, a hlavně operátorů tísňové linky 155. Je také již tradicí, že krajští záchranáři si pro vás připravují poměrně bohatý program plný zábavy, poznání, ale na spoustu místech i edukace. Vyučování první pomoci čekající na několika místech v naší republice (viz. níže) je nesmírně důležité, neboť každý z nás by alespoň měl znát některé základy první pomoci, díky kterým dokážeme lidem v nouzi zachránit život. Pokud budete volat právě na linku 155, budou vám tam radit lidé, kteří vystudovali VOŠ či VŠ, ale je opravdu fajn znát alespoň nějaké důležité úkony, kterými i Vy můžete zachránit život! 

Již jste si zde četli krátký článek o tom, jak těžká práce na ZOS (zdravotnické operační středisko) je. Taktéž jste v článku četli, co vše dělá ,,andělům na telefonu" problémy v jejich práci, ale pojďme si říci trochu zajímavých statistických údajů. 

Co patnáct sekund se dovolá jeden volající na jedno ze čtrnácti míst v republice, kde jsou 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a 365 dní v roce přítomní operátoři a dispečeři. Ti každých třicet sekund vyšlou na udané místo sanitní vozidla. Za rok z 307 výjezdových základen po České republice posádky ZZS zvládnou více jak 1 000 000 výjezdů - to je skoro až neuvěřitelné číslo, za které všem pohybujícím se u ZZS patří obrovské díky! 

Kde všude můžete vidět práci záchranářů?

ZZS Plzeňského kraje

Záchranáři ze západních Čech pro vás mají připravený již jedenáctý ročník bohatého programu v OC Olympie Plzeň. Co vše uvidíte? To se dočtete v pozvánce. 

ZZS Jihočeského kraje

DEN LINKY 155 je poděkováním všem záchranářům, zúčastněte se ho i Vy. V úterý 15.května na výjezdových základnách v Českých Budějovicích (8:30 -15:30), Písku (10:00 - 17:00), Prachaticích (8:00 - 15:00), Strakonicích (8:00 - 17:00) a v Táboře (9:00 - 13:00) pro Vás záchranáři připravili ukázky výjezdové techniky a vybavení pro poskytování přednemocniční neodkladné péče. Sami si budete moct naučit poskytnout první pomoc. Nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat... 

ZZS Jihomoravského kraje

15. května předvedeme na Malinovského náměstí v Brně od 10 do 18 hodin ukázky naší činnosti, uvidíte také naše sanitní vozy a technické vybavení. Přijede i tramvaj AED v rámci kampaně, kterou společně s jihomoravskou záchrankou organizuje město Brno. Představí se vám i aplikace Záchranka a Nadační fond Kryštůfek.

V průběhu tohoto dne pro vás také budou otevřené některé z jihomoravských výjezdových základen: Bohunice, Ponava, Černovice, Ivančice, Tišnov, Znojmo, Hrušovany nad Jevišovkou, Šumná, Kyjov, Hodonín, Veselí nad Moravou, Břeclav, Vyškov, Blansko, Boskovice a Velké Opatovice.

ZZS Moravskoslezského kraje

pondělí 14. května 2018
9:00-16:00 hod.
Dvanáct stanovišť po celém Moravskoslezském kraji otevře mimořádně své prostory pro veřejnost. Návštěvníci si budou moci prohlédnout záchranářská vozidla i jejich vybavení, shlédnout prezentaci o činnosti ZZS. Na stanovištích budou k dispozici záchranáři, kteří zájemcům předvedou a budou je učit správné poskytnutí první pomoci v situaci ohrožení života. Také operátoři představí svou práci a u příležitosti Dne linky 155 připomenou zásady pro správné volání na tísňovou linku, seznámí veřejnost s výhodami mobilní aplikace Záchranka.

Stanoviště: 
Bruntál (Zeyerova 13)
Krnov (ČSA 99)
Frýdek-Místek (Elišky Krásnohorské 322)
Třinec (Kaštanová 413)
Karviná (Vydmuchov 15)
Havířov (Dělnická 26)
Nový Jičín (Štefánikova 11)
Opava (Olomoucká 86)
Hlučín (Čs. Armády 6a)
Vítkov (Švermova 219)
Ostrava-Zábřeh (Výškovická 40)
Ostrava-Jih (Kaminského 12)

K návštěvě srdečně zveme všechny zájemce.

ZZS Královehradeckého kraje 

Pokud přijdete v úterý 15.5. do obchodního centra Aupark v Hradci Králové, budete se moci seznámit s náročnou prací operátorů linky 155, zdravotnických záchranářů a lékařů. Uvidíte ukázky naší práce, vozidlo a přístrojové vybavení ZZS a také se sami budete moct naučit poskytnout první pomoc. Nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat...

ZZS Libereckého kraje 

Pokud vás zajímá, jak naši dispečeři pracují, v tento den mezi desátou a patnáctou hodinou můžete sledovat online přenos na našich webových (www.zzslk.cz) či facebookových (https://www.facebook.com/ZZSLK1/) stránkách. 

ZZS Ústeckého kraje

V úterý 15.5. proběhne v OC Forum Den tísňové linky 155. Přijďte zjistit, jak pracují záchranáři, jak správně komunikovat s operátory na lince 155 nebo omrknout sanitku.

Od 9 do 17 hodin budete moci vidět práci záchranářů. Například jak probíhá volání na tísňovou linku 155 a vyslání sanitky. Sami si budete moci vyzkoušet, jak správně volat na TL 155
Zájemci si budou moci zkusit laickou kardiopulmonální resuscitaci s využitím AED přístroje, zástavu krvácení a primární ošetření raněného. V rámci praktických ukázek se naučíme, jak správně poskytnout první pomoc do příjezdu profesionálních záchranářů. Přistavené budou i výjezdové sanity, kde bude možné si prohlédnou jejich vybavení.

ZZS Středočeského kraje 

Dobrý den,

tímto bych Vás chtěla srdečně pozvat na oslavu Dne linky 155, která proběhne v symbolické datum 15. 5. 2018 v benešovském Městském divadle Na Poště (Tyršova 163, Benešov). Slavnostního zahájení se v 9 hodin ujme hejtmanka SČK Jaroslava Pokorná Jermanová a ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.
Program bude mít edukativně zábavný charakter a předškoláčkům a mladším žákům nabídne:
Představení "První pomoc se záchranářem Markem", které je unikátním projektem středočeské záchranky. Děti se naučí volat správně linku 155 a seznámí se všemi pravidly záchrany života a zdraví, která jim budou vzhledem k jejich věku podávána jednoduchou a vtipnou formou při "ONE MAN SHOW" s obří plyšovou sanitkou a záchranářem Markem Hylebrantem.
Před divadlem bude také probíhat doprovodný program.
Studenti benešovské zdravotní školy budou s dětmi opakovat pravidla volání linky 155.
Nejen děti si budou moct prohlédnout přistavený sanitní vůz a zopakovat si pravidla první pomoci, či si přímo vyzkoušet resuscitaci na modelu.
Kdo bude chtít, získá od záchranářů příručky první pomoci, pro malé bude připravena brožurka "Malé medvědí povídání" a oblíbené žluté balónky středočeské záchranky. 

ZZS hl. m. Prahy

Srdečně vás zveme na další ročník Den linky 155!
Akce se můžete zúčastnit v úterý 15. 5. před areálem Výstaviště Praha v Holešovicích od 10 do 18 hodin. K vidění zde bude mimo jiné i speciální modul Golem pro mimořádné události a hromadná neštěstí. Návštěvníci si osvěží své znalosti v poskytování první pomoci, a to včetně resuscitace podle rad udílených dispečerkou po telefonu. Na simulovaném dispečerském pracovišti si zase vyzkouší, jaké je přijímat hovory na tísňové lince 155. Na akci jsou vítány i školní třídy.

Text: Martin Kramer, tiskoví mluvčí ZZS Plzeňského, Jihočeského, Moravskoslezského, Královéhradeckého, Libereckého a Středočeského kraje a ZZS hl. m. Prahy. 
Zdroj pozvánek: Internetové a facebookové stránky krajských ZZS.